Wróć do poprzedniej strony

Autor: IMCKlinika

Zdrowie prostaty

Gruczoł krokowy (łac. prostata) leży u podstawy pęcherza moczowego i otacza cewkę moczową. Podczas ejakulacji wydziela zasadowy, mleczny fliud, który wpływa na płodność spermy i jej przemieszczanie. Gruczoł ten jest również elementem pierwszej linii obrony układu moczowo-płciowego przed infekcjami i chorobami. Najbardziej powszechne problemy związane z tym gruczołem to łagodny przerost, zapalenie gruczołu i rak prostaty. Wszystkie związane są z procesem starzenia się.

Niestety mężczyźni w większości nie są skłonni do poszukiwania medycznych rozwiązań aż do momentu, gdy symptomy przejdą w bardzo zaawansowany stan. Stąd wynika przekonanie, że prostata wiąże się z dużą zachorowalnością i śmiertelnością.
Zdrowie tego moczowo-płciowego organu wpływa na ogólne samopoczucie mężczyzn.

 

30% mężczyzn w wieku 50 lat, 50% po 60 oraz niemal 80% mężczyzn po 70. roku życia doświadcza problemów z oddawaniem moczu. Zwiększanie liczby koniecznych wizyt w toalecie równolegle z uczuciem parcia na pęcherz – szczególnie w nocy – to wczesne sygnały hipertrofii czyli przerostu prostaty. Przyrost tkanki prostaty, który skutkuje przerostem prostaty, pojawia się w wyniku działania testosteronu produkowanego przez jądra i nadnercza.

 

Wraz z wiekiem wzmaga się przemiana testosteronu w jego bardziej aktywną formę – dihydrotestosteron DHT, co prowadzi do proliferacji (rozrostu) tkanek gruczołu. Chroniczne zaparcia dodatkowo wzmagają dyskomfort.

Z drugiej strony zapalenie gruczołu krokowego powodowane przez bakterie, w tym chlamydię, generalnie występuje u mężczyzn pomiędzy 20 a 50 rokiem życia. W tym przypadku pojawiają się zwiększona trudność, częstotliwość i pilność oddawania moczu wraz z uczuciem pieczenia lub bólu i wydzieliną z penisa po wypróżnieniu. Może pojawić się gorączka, dreszcze oraz ogólne zmęczenie organizmu.

Leczenie

Konwencjonalna medycyna ma tendencję do leczenia wszystkich chorób układu płciowo-moczowego za pomocą leków, metodami chirurgicznymi lub za pomocą urządzeń medycznych. Terapeuci z integracyjnym podejściem do człowieka zwracają uwagę na przyczyny leżące u podstaw problemów.

 

Alternatywne sposoby stosowane w leczeniu męskich problemów zdrowotnych obejmują odżywianie, ziołolecznictwo, akupunkturę, tradycyjną medycynę chińską i ajurwedę. Praca z ciałem jak osteopatia, refleksologia stóp, masaż shiatsu to ważne elementy zindywidualizowanego planu leczenia.

Dieta

Złe odżywianie jest główną przyczyną chorób układu moczowo-płciowego. Unikanie kofeiny, alkoholu, tytoniu, wysokoprzetworzonej żywności bogatej w rafinowane węglowodany, cukru, czerwonego mięsa i utwardzonych tłuszczów jest bardzo istotne dla powodzenia leczenia.

 

Dieta powinna uwzględniać w dużej ilości zieloną herbatę, brokuły i inne zielone warzywa. Niezbędne są witamina C i E, cynk, magnez, witaminy z grupy B i podstawowe kwasy tłuszczowe, takie jak olej rybi, z wiesiołka i z oliwek.

Suplementy

W wielu badaniach klinicznych owoców palmy sabałowej (Saw Palmetto) stwierdzono ich wpływ na zmniejszenie obrzęku prostaty, zapobieganie konwersji testosteronu do DHT oraz stymulację układu odpornościowego.
Na rynku dostępnych jest wiele preparatów łączących zioła, witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe.

 

Surowcem leczniczym palmy sabałowej są owoce, które częściowo wysuszone służą do przygotowania ekstraktów. Ekstrakt palmy sabałowej zawiera nasycone i nienasycone kwasy tłuszczowe. Kluczowym składnikiem są również sterole roślinne, które występują jedynie w postaci nieprzetworzonej.

 

Monografia dotycząca palmy sabałowej z 1991 roku potwierdziła stanowisko, że preparaty z niej są wskazane na problemy z oddawaniem moczu w łagodnym przeroście gruczołu krokowego I i II stadium, rekomendując dzienną dawkę w wysokości 1-2 g surowca albo 320 mg ekstraktu. Nie ma przeciwwskazań do stosowania preparatów z palmy sabałowej. Jako efekty uboczne wskazywane są rzadko występujące problemy żołądkowe.

 

Badania z podwójnie ślepą próbą przeprowadzono na równoważność terapeutyczną finasterydu i produktu zawierającego ekstrakt palmy sabałowej (320 mg/d) z dodatkiem niewielkiej ilości korzenia pokrzywy (249 mg/d). Badania były przeprowadzane na 543 pacjentach przez 48 tygodni.

 

 

Wyniki

IPSS (międzynarodowa skala symptomów prostaty) w grupie przyjmującej preparat z palmą sabałową spadł z poziomu 11.3 do 8.2 (w 24. tygodniu), by w ostatnim tygodniu badania osiągnąć poziom 6.5, podczas gdy w grupie zażywającej finasteryd spadł z poziomu 11.8 do 8.0 w połowie okresu i ostatecznie do 6.2.
Ocena jakości życia (im mniejsza wartość, tym wyższa ocena jakości) spadła z wartości 7.5 do 4.3w grupie z palmą sabałową i z 7.1 do 4.1 w drugiej grupie. Szczytowy przepływ moczu wzrósł o 1.9 ml/s w grupie saw palmetto i 2.4 ml/s w grupie z finasterydem. Badania potwierdziły terapeutyczną zamienność obu preparatów. Znaczące różnice zanotowano w zakresie efektów ubocznych (palma sabałowa vs finasteryd: zmniejszona objętość wytrysku 0 vs. 5, dysfunkcja erekcji 1 vs. 7, ból stawów 1 vs. 5, bóle głowy 2 vs. 6 oraz problemy gastryczne 10 vs. 13 (Soekeland i Albrecht, 1997). Wyniki są niezależne od pierwotnej objętości prostaty.

Profilaktyka

Terapie

 

Akupunktura

 

Akupunktura znajduje szczególne zastosowanie w przypadku przewlekłych stanów zapalnych gruczołu krokowego. Osoby stosujące akupunkturę zaobserwowały poprawę w dolegliwościach takich jak: uczucie niepełnego wypróżniania pęcherza, częstomocz, ciągłe parcie na pęcherz, osłabienie strumienia moczu, trudności w oddawaniu moczu oraz nokturia.

 

 

Osteopatia

Zwiększone napięcie tkanek dookoła prostaty wpływa na narządy znajdujące się obok. Terapia za pomocą osteopatii polega na normalizacji napięcia, tak aby sam narząd miał jak najbardziej fizjologiczną strukturę, a dzięki temu funkcję. Tak więc na prostatę można wpływać poprzez pracę na narządach połączonych z nią powięziowo, a więc np. pęcherzu moczowym.

 

 

Joga

Usiądź w pozycji badhakonasany. Zamknij oczy i zrelaksuj ciało. Przez kilka minut skup uwagę na oddechu, po czym przenieś ją w okolice odbytu. Napnij mięśnie zwieracza odbytu przez kilka sekund bez wysiłku, po czym rozluźnij je na kilka sekund. Staraj się ograniczyć napinanie tylko do obszaru analnego. Powtarzaj tak długo, jak jest to komfortowe. Skurcz i relaks powinny być wykonywane płynnie i rytmicznie. Stopniowo skracaj czas relaksu, zwiększając prędkość skurczy.

 

 

Literatura

 

  1. Eshkevari, L. et al. Acupuncture Blocks Cold Stress-Induced Increase in Hypothalamus-Pituitary-Adrenal Axis in Rat. Journal of Endocrinology, 2013.
  2. Lee S.H. Use of acupuncture as a treatment method for chronic prostatitis/chronic pelvic pain syndromes. Curr Urol Rep. 2011 Aug;12(4):288-96.
  3. Lee S.H. Electroacupuncture relieves pain in men with chronic prostatitis/chronic pelvic pain syndrome: three-arm randomized trial. Urology. 2009 May;73(5):1036-41.
  4. Lee, S.W. Acupuncture versus sham acupuncture for chronic prostatitis/chronic pelvic pain. Am J Med. 2008 Jan;121(1):79.e1-7.
  5. Wang, Yang, Baoyan Liu, Jinna Yu, Jiani Wu, Jing Wang, and Zhishun Liu. “Electroacupuncture for Moderate and Severe Benign Prostatic Hyperplasia: A Randomized Controlled Trial.” PLOS ONE 8, no. 4 (2013): e59449.

Dane kontaktowe

IMC Centrum Zdrowia
ul. Strzelińska 41
55-010 Żerniki Wrocławskie

Godziny pracy

Pn-Pt 8:00-19:00 | Sb 9:00-14:00
Umów się!

Masz pytanie?
Skorzystaj z szybkiej formy kontaktu!

    Twoje imię*
    Twój e-mail*
    Twój nr. tel
    Twoja wiadomość*

    Dane kontaktowe

    IMC Centrum Zdrowia
    ul. Strzelińska 41
    55-010 Żerniki Wrocławskie

    Godziny pracy

    Pn-Pt 8:00-19.00 | Sb 9.00-14.00