Wróć do poprzedniej strony

Joga Iyengara Wrocław

Iyengara Joga Wrocław

Jeśli poszukujesz bezpiecznej i skutecznej praktyki jogi we Wrocławiu, zapisz się na metodę Iyengara. W naszej szkole oferujemy zajęcia prowadzone przez wykwalifikowanych i doświadczonych nauczycieli, które polecane są na zdrowy kręgosłup i poprawę ogólnego samopoczucia. Ćwiczenia są odpowiednie dla uczestników w różnym wieku, również seniorów, a także osób, które do tej pory nie miały do czynienia z tą dyscypliną. Zapewniamy dobre ceny treningów grupowych i atrakcyjny pakiet abonamentowy – zapraszamy!

Technika Iyengara jest formą hatha jogi, która koncentruje się na właściwym ułożeniu i precyzyjnej technice.

 

Poprzez wolniejsze ruchy i nacisk na jakość zamiast ilości, joga Iyengara łączy asany (pozy) i pranajamę (oddech), aby budować siłę, wytrzymałość i elastyczność.

Na czym polega Joga Iyengara?

B.K.S. Iyengar początkowo określał swoją technikę jako jogę patańdżalego, ale jego uczniowie nazwali ją od jego nazwiska. Iyengar zaczął ćwiczyć jogę, próbując poprawić swoje zdrowie.

 

Studiował u słynnego guru Krishnamacharya w Mysore, w Indiach, zanim w 1936 roku zaczął nauczać i opracował własną metodę. Dziś joga Iyengara jest nauczana na całym świecie, zajęcia charakteryzują się precyzją, a nauczyciele udzielają wielu instrukcji słownych i aktywnie korygują błędy oraz niewłaściwe ułożenie ciała.

 

Metoda Iyengara obejmuje ponad 200 asan i 14 rodzajów pranajamy. Ta usystematyzowana praktyka jest dokładnie podzielona w metodzie Iyengara, aby umożliwić uczniom jogi przejście od pozycji podstawowych do bardziej zaawansowanych.

 

Podczas zajęć jogi Iyengara w naszej szkole we Wrocławiu buduje się siłę, świadomość i elastyczność ciała poprzez dłuższe utrzymywanie asan, skupiając się zawsze na ich ułożeniu. Metoda ta jest uważana za bardziej przystępną dla osób początkujących, którzy nie są przyzwyczajeni do takiego rodzaju wysiłku fizycznego, niż bardziej dynamiczne formy jogi.

 

Praktykę jogi Iyengara naucza się z myślą, że wszyscy uczniowie będą w stanie wykonywać asany perfekcyjnie, jeśli będą konsekwentnie ćwiczyć. Idea stojąca za tym wszystkim jest taka, że dzięki regularnym treningom dochodzi do rozwoju równowagi zarówno fizycznej jak i umysłowej każdego praktykującego. Uważa się, że praktyka ta sprzyja dobremu samopoczuciu w wymiarze fizycznym, psychicznym oraz duchowym.

Joga Iyengara Wrocław - jak wygląda?

Praktyka jogi Iyengara koncentruje się na trzech aspektach: wyrównaniu, sekwencji i czasie.

 

 • Wyrównanie oznacza utrzymanie zamierzonej pozycji z jednoczesnym poszanowaniem granic ciała. Uczestnicy naszych zajęć szkoły jogi Iyengara we Wrocławiu są zachęcani do używania sprzętów, uzyskując pomóc w asanie bez narażania ich na kontuzje. Efektywne wyrównanie może pomóc w osiągnięciu równowagi pomiędzy ciałem, umysłem i oddechem.
 • Sekwencje odnoszą się do kolejności, w jakiej ćwiczone są poszczególne pozycje. Umożliwia to bezpieczny i uporządkowany postęp pozycji, wraz z „otwarciem” i równowagą ciała fizycznego i emocjonalnego.
 • Czas: w przeciwieństwie do winjasy jogi, pozycje jogi Iyengara są utrzymywane przez dłuższy okres. Kiedy osiągnie się stabilność w pozycji, można wtedy bezpiecznie zwiększyć jej głębokość. Pomaga to rozwijać siłę i elastyczność u każdego ucznia, a także wrażliwość i świadomość ciała i umysłu.

 

 

Zajęcia jogi Iyengara trwają zazwyczaj 60-90 minut i odbywają się w grupie. Uczniowie zaczynają ćwiczyć jogę w różnym wieku, z różnymi możliwościami i na różnym poziomie sprawności fizycznej, a liczebność każdej grupy jest różna.

 

Grupa początkująca na zajęciach uczy się sztuki, nauki i filozofii jogi od podstaw. Na większości spotkań będziesz ćwiczył serię pozycji stojących i siedzących, dzięki czemu możesz zacząć uczyć się struktury asan i rozwijać umiejętności niezbędne do wykonywania bardziej zaawansowanych pozycji.

 

Praktyka jogi dla osób początkujących może stanowić wyzwanie fizyczne i psychiczne, jednak korzyści płynące z tej praktyki są ogromne. Wiele osób odkrywa, że im więcej praktykuje jogę, tym bardziej im ona pomaga i w rezultacie tym więcej chcą ćwiczyć.

 

Jeśli jednak napotkasz jakieś przeszkody lub trudności, zostaniesz zachęcony do skonsultowania ich z nauczycielem, aby znaleźć najlepsze dla siebie podejście.

 

 

Przygotowanie do zajęć

 

 • Załóż wygodne ubranie.
 • Najlepiej ćwicz na pusty żołądek – zalecana jest jedynie mała przekąska na godzinę przed zajęciami.
 • Jeśli jesteś w ciąży, miesiączkujesz, masz kontuzję lub cierpisz na dolegliwości medyczne, przyjdź na zajęcia kilka minut wcześniej, aby skonsultować się z nauczycielem.

Joga Iyengara we Wrocławiu - jakie korzyści?

Zajęcia, które oferuje nasza szkoła jogi we Wrocławiu to dla Ciebie świetna szansa na wprowadzenie zdrowych nawyków do codziennej rutyny. Ta starożytna dyscyplina, zwłaszcza technika Iyengara przynosi wiele korzyści nie tylko Twojej sylwetce, ale również umysłowi. Już po pierwszych kilku zajęciach zauważysz zwiększenie elastyczności ciała, wzmocnienie różnych partii mięśni i poprawę samopoczucia. Ćwiczenia stanowią też świetny trening prawidłowego oddychania, nie tylko na macie, ale też po zakończeniu treningu.

 

Praktyka Iyengara powstała z przekonania, że joga powinna być dla wszystkich, technika jest zalecana dla każdego, niezależnie od wieku i poziomu umiejętności. Ponadto, spośród wszystkich stylów, jest ona najbardziej odpowiednia dla osób, które lubią różnorodność, ponieważ każde zajęcia są inne (w przeciwieństwie do stylów Bikram czy Ashtanga joga, które mają ustalone sekwencje).

 

Metoda Iyengar jest również korzystna dla osób z kontuzjami lub chronicznym bólem, dzięki wolniejszym ruchom i dbałości o formę i ułożenie.

 

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie decydują się na praktykowanie tej metody, w tym wiele fizycznych, mentalnych i psychologicznych korzyści zdrowotnych.

 

 

Jak wykazały badania naukowe, oto siedem najczęstszych z nich:

 

 

1. Buduje siłę.

 

Dłuższe przytrzymanie każdej pozycji (często nawet do minuty) wzmocni i ujędrni Twoje mięśnie. Zwłaszcza pozycje stojące, jak np. pozycja drzewa czy wojownika 2, mogą pomóc zwiększyć siłę dolnej części ciała i rdzenia.

 

 

2. Zwiększa elastyczność.

 

Joga znana jest z jej właściwości poprawiania elastyczności i technika Iyengara nie jest wyjątkiem. Badania wykazały, że po zaledwie sześciu tygodniach praktyki jogi Iyengara, uczestnicy zauważyli znaczący wzrost elastyczności kręgosłupa i ścięgien.

 

 

3. Poprawia postawę ciała.

 

Regularna praktyka Iyengara, która kładzie duży nacisk na prawidłowe ułożenie ciała, może pomóc w uzyskaniu lepszej postawy. Metoda ta skupia się na korygowaniu słabszych lub sztywnych obszarów ciała, zwłaszcza szyi i pleców.

 

 

4. Zwiększa poziom energii.

 

Jedno z badań, które analizowało wpływ tej techniki na pacjentów z przewlekłą chorobą układu oddechowego wykazało, że dzięki praktyce jogi, pacjenci zauważyli wyraźny spadek zmęczenia. Może to być spowodowane uwalnianiem endorfin lub zwiększonym przepływem krwi do mózgu.

 

 

5. Zmniejsza stres i niepokój.

 

Jak odkryto w najnowszym badaniu metoda Iyengara, zwiększa w mózgu produkcję substancji chemicznej poprawiającej nastrój, zwanej kwasem gamma-aminomasłowym (GABA). Uczestnicy badania odnotowali niższy poziom niepokoju i lepsze samopoczucie już trzy miesiące po tym, jak rozpoczęli regularną praktykę jogi Iyengara.

 

 

6. Zmniejsza przewlekły ból.

 

Wiele przewlekłych bólów jest spowodowanych niewłaściwym ułożeniem ciała, czy to w pozycji leżącej czy pochylonej. Ćwiczenia wyrównują Twoje ciało (szczególnie szyję, plecy i kręgosłup), co według badań może znacznie zmniejszyć bóle i dolegliwości.

 

 

7. Obniża ciśnienie krwi.

 

Naukowcy odkryli, że technika Iyengara wyzwala w Twoim ciele reakcję relaksacji (w przeciwieństwie do reakcji „walcz lub uciekaj”). Powoduje to spowolnienie akcji serca i obniżenie ciśnienia krwi, co pozwala utrzymać serce w zdrowiu i zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Joga we Wrocławiu w dobrej cenie

W naszej szkole udowadniamy, że joga we Wrocławiu może być dostępna w dobrej cenie. Masz do dyspozycji zajęcia jogi pojedyncze oraz atrakcyjny pakiet abonamentowy, dzięki któremu masz pewność, że będziesz praktykować regularnie. Zaletą tej ogólnorozwojowej dyscypliny jest brak konieczności zaopatrywania się w specjalistyczną odzież czy sprzęt. Wystarczy wygodne ubranie, które nie ogranicza Twoich ruchów, mata do ćwiczeń i pozytywne nastawienie. Poniżej znajdziesz cennik, który przygotowaliśmy dla wszystkich zainteresowanych uczestnictwem.

 

Cena zajęć grupowych:

 

 • 50 zł – pojedyncze zajęcia
 • 150 zł – karnet 4 wejścia ( ważny 30 dni od daty zakupu)
 • 250 zł – karnet 8 wejść ( ważny 30 dni od daty zakupu)
 • 380 zł – karnet OPEN ( ważny 30 dni od daty zakupu)

 

Okazanie karnetu fizycznego upoważnia do skorzystania ze zniżek:

 

 • 5 % na zabieg osteopatii
 • 5 % na produkty ze strony www.drpreeti.pl
 • 10% w restauracji IMC

 

 

 

 

Joga Iyengara – czytaj więcej

 

Lea, Jennifer. „Liberation or limitation? Understanding Iyengar yoga as a practice of the self.” Body & Society 15.3 (2009): 71-92.

Crow, Edith Meszaros, Emilien Jeannot, and Alison Trewhela. „Effectiveness of Iyengar yoga in treating spinal (back and neck) pain: A systematic review.” International Journal of Yoga 8.1 (2015): 3.

Lipton, Lee. „Using yoga to treat disease: an evidence-based review.” Journal of the American Academy of PAs 21.2 (2008): 34-41.

Terapeuta:

Aneta Magda - Centrum IMC - Szkoła jogi Iyengara Wrocław

Aneta Magda

Terapeuta
Dyplomowany nauczyciel jogi stopnia Introductory II, posiada uprawnienia instruktora rekreacji ruchowej w oparciu o system hatha jogi wydane przez Akademię Wychowania Fizycznego w Katowicach, jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Jogi Iyengara w Polsce. Ćwiczy jogę od 19 lat, a zajęcia prowadzi od dwunastu.
Doświadczenia gromadzi codziennie na macie i poduszce do medytacji, a swoją wiedzę doskonali podczas kursów i warsztatów prowadzonych przez doświadczonych polskich i zagranicznych nauczycieli jogi.