Pn-Pt 8:00-20:00 | Sb 9:00-15:00

Wróć do poprzedniej strony

Osteopatia Wrocław

osteopatia Wrocław

Osteopatia to lecznicza metoda, która wyróżnia się holistycznym podejściem do organizmu pacjenta i terapii manualnej.

 

Wszechstronność zastosowania osteopatii, jej skuteczność oraz brak działań niepożądanych to największe zalety tej terapii.

Osteopatia - na czym polega?

Osteopatia, znana również, jako medycyna osteopatyczna, opiera się na zasadzie, że dobre samopoczucie człowieka zależy od jego kości, mięśni, więzadeł i tkanki łącznej, które sprawnie ze sobą współpracują. Osteopatia została ustanowiona przez dr Andrew Taylora Stilla, amerykańskiego lekarza w XIX wieku.

 

Filozofia osteopatii opera się na holistycznym podejściu do zdrowia i znaczeniu układu mięśniowo-szkieletowego w zdrowiu i dobrym samopoczuciu danej osoby. Celem leczenia jest wspieranie zdolności organizmu do samoleczenia.

 

 

Osteopaci używają fizycznej manipulacji, rozciągania i masażu w celu:

 

 • Zwiększenia ruchomości stawów
 • Złagodzenia napięcia mięśniowego
 • Zmniejszenia bólu
 • Poprawy ukrwienia tkanek
 • Wspomagania leczenia się organizmu

 

 

Badanie „biomechaniki”, czyli tego, w jaki sposób każda część układu mięśniowo-szkieletowego oddziałuje na inne części jest centralnym elementem osteopatii. Każdy uraz stawu lub mięśnia musi być traktowany, jako część całego ciała, ponieważ inne części układu mięśniowo-szkieletowego również ulegają uszkodzeniu.

 

Na przykład, uraz kostki może oznaczać, że pacjent kuleje i preferuje drugą stopę. Z czasem ten brak równowagi może prowadzić do innych urazów, takich jak bolesność drugiej kostki, kolana lub biodra, a nawet ból pleców.

 

Twój osteopata może opracować strategię leczenia, która uwzględnia cały układ mięśniowo-szkieletowy. Przy okazji badania, uwaga zostanie również zwrócona na inne układy organizmu takie jak układ krążenia, nerwowy i limfatyczny, które odgrywają one kluczową rolę w procesie leczenia.

 

Osteopatia - jak wygląda?

Osteopatia podczas pierwszej sesji, jeszcze przed przeprowadzeniem badania fizykalnego, osteopata zapyta o Twoje objawy, ogólny stan zdrowia i wszelkie inne formy leczenia.

Następnie, osteopata użyje swoich rąk, aby znaleźć obszary słabości, tkliwości, ograniczeń lub napięć w Twoim ciele, ze szczególnym uwzględnieniem kręgosłupa.  

W trakcie badania osteopata może poprosić Cię o zdjęcie części ubrania z badanego obszaru i o wykonanie kilku prostych ruchów.

Następnie należy omówić, czy osteopatia może pomóc w leczeniu Twojego problemu, a jeśli tak, to jaki program leczenia powinien obejmować.

 

 

Techniki osteopatyczne

 

Osteopatia dążą do przywrócenia prawidłowej funkcji i stabilności stawów, aby pomóc organizmowi w samoleczeniu.

Używają oni swoich rąk do leczenia ciała na różne sposoby, stosując zarówno delikatne jak i silne techniki terapeutyczne.

Techniki dobierane są w oparciu o indywidualny stan pacjenta i zgłaszane przez niego objawy.

 

Należą do nich:

 

 • Masaż w celu uwolnienia i rozluźnienia mięśni
 • Rozciąganie zesztywniałych stawów
 • Artykulacja polegającą na przemieszczaniu stawów w ich naturalnym zakresie ruchu
 • Pchnięcia z dużą prędkością, krótkie, ostre ruchy kręgosłupa, które zwykle powodują odgłos klikania podobny do trzaskania knykciami

 

Techniki te mają na celu zmniejszenie bólu, poprawę ruchu i pobudzenie przepływu krwi.

Osteopatia zazwyczaj nie jest bolesna, chociaż odczuwanie bólu lub sztywności w pierwszych kilku dniach po zabiegu nie jest niczym niezwykłym, szczególnie jeśli leczenie dotyczy bolesnego lub zapalnego urazu.

Twój osteopata wyjaśni, czy mogą wystąpić u Ciebie jakiekolwiek reakcje. Jeśli odczuwasz ból w trakcie lub po zabiegu, poinformuj o tym osteopatę.

 

Możesz również otrzymać porady dotyczące samopomocy i ćwiczeń, które pomogą Ci w powrocie do zdrowia i zapobiegną nawrotowi lub nasileniu objawów.

Osteopatia ogólnie rzecz biorąc, podczas pierwszej wizty trwa od około 45 minut do godziny. Kolejne zabiegi trwają zazwyczaj krócej, jednak zależy to Twojego stanu zdrowia. Przebieg leczenia zależy od rodzaju zgłaszanych dolegliwości.

Osteopatia - kiedy wskazana?

Osteopatia wskazana jest w przypadku zwalczaniu schorzeń, wpływających na mięśnie, kości i stawy, takich jak:

 

 • Ból szyi i pleców
 • Zapalenie stawów
 • Rwa kulszowa
 • Bóle głowy
 • Zawroty głowy
 • Powtarzające się urazy związane z przeciążeniem i przeciążeniem
 • Dyskomfort związany z ciążą
 • Zapalenie ścięgien
 • Urazy sportowe

 

Z uwagi na holistyczny działanie osteopatii, terapia ta może również pomóc w szerszym zakresie schorzeń.

 

 

Cena Osteopatii wynosi:

 

 • 180 zł – 45 minut

 

 

Osteopatia – czytaj więcej

 

Parsons, Jon, and Nicholas Marcer. Osteopathy: models for diagnosis, treatment and practice. Elsevier Health Sciences, 2005.

Vaucher, Paul, Roy JD Macdonald, and Dawn Carnes. „The role of osteopathy in the Swiss primary health care system: a practice review.” BMJ open 8.8 (2018): e023770.

Terapeuta:

Rafał Banasiak
Terapeuta

Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego we Wrocławiu (studia magisterskie – Promocja Zdrowia), Akademię Wychowania Fizycznego w Katowicach (studia magisterskie – Fizjoterapia) oraz Osteopathie Schule Deutschland – Akademię Osteopatii (5-letnie podyplomowe).

Obecnie jest również nauczycielem Akademickim na Wyższej Uczelni i prowadzi zajęcia ze studentami. W pracy bazuje głównie na Autonomicznym Układzie Nerwowym.

Dane kontaktowe

IMC Centrum Zdrowia
ul. Strzelińska 41
55-010 Żerniki Wrocławskie

Godziny pracy

Pn-Pt 8:00-20:00 | Sb 9:00-15:00
Umów się!