Wróć do poprzedniej strony

Autor: IMCKlinika

Leczenie bólu – choroba nowotworowa

Leczenie bólu jest obszarem medycyny zajmującym kompleksową terapią bólu za pomocą różnorodnych narzędzi.

 

Ból związany z nowotworami jest często wywoływany przez sam guz, szczególnie kiedy naciska na nerwy, organy i kości. Ból może również być wywołany przez operacje chirurgiczne, chemioterapię, radioterapię oraz inne zabiegi.

Leczenie bólu - choroba nowotworowa - jak wygląda?

Szacuje się, że jeden na trzech pacjentów doświadcza bólu po terapii przeciwnowotworowej. Ci którzy chorują na nowotwory w zaawansowanym stadium są bardziej narażeni na odczuwanie silnego bólu.

 

Jednakże, amerykański Narodowy Instytut Nowotworów (ang. National Cancer Institute) informuje, że 90% pacjentów odczuwa ulgę po zastosowaniu prostych terapii przeciwbólowych.

 

W naszym centrum, specjaliści od terapii przeciwbólowych stosują różnorodne formy leczenia, aby prowadzić pacjentów w kierunku odnalezienia ulgi i poprawienia jakości ich życia.

 

Nasi specjaliści wykorzystują kombinację technik kontroli bólu, wliczając w to podejście zarówno farmakologiczne jak i niefarmakologiczne. W podejściu farmakologicznym wykorzystywane są między innymi środki przeciwbólowe, w tym także naturalne preparaty ziołowe i roślinne, natomiast w podejściu niefarmakologicznym, stosowane są metody takie jak akupunktura, terapia fizykalna, masaże czy konsultacje psychologiczne.

 

Zespoły specjalistów i terapeutów skupiają się na pomaganiu pacjentom z bólem wywołanym przez nowotwory, dzięki czemu chorzy mogą skupić się na leczeniu i realizowaniu codziennych zadań.

 

Ponieważ każdy pacjent może odczuwać ból w inny sposób, dopasowujemy terapie przeciwbólowe indywidualnie do chorego. Działania naszych zespołów są ukierunkowane na to, żeby skupić się przede wszystkim na pacjencie, lecząc jego chorobę i redukując skutki uboczne, aby mógł w pełni wrócić do swojego życia.

 

 

Akupunktura

Akupunktura jest terapią wywodzącą się z tradycyjnej medycyny chińskiej. Metoda ta wykorzystuje cienkie, sterylne igły, które zostają umieszczane w konkretnych miejscach na ciele, aby za pomocą stymulacji manualnej lub mechanicznej łagodzić objawy.

 

Badania wykazały, że akupunktura może stymulować mózg do uwalniania endogennych opioidów, serotoniny i dopaminy. Eksperymenty przeprowadzone na ludziach, wykorzystujące zaawansowane techniki obrazowania również wykazały, że akupunktura może wpływać na różne obszary mózgu zaangażowane w realizację procesów poznawczych i emocjonalnych.

 

Według wytycznych The National Comprehensive Cancer Network Guidelines, specjalistycznego amerykańskiego towarzystwa zajmującego się problematyką leczenia nowotworów, akupunktura jest zalecana do stosowania w przypadku bólu, zmęczenia, nudności, wymiotów, uderzeń gorąca, w warunkach opieki paliatywnej oraz tej prowadzonej w trakcie i po zakończeniu terapii przeciwnowotworowej. 30

 

Ponad 80% ośrodków wyznaczonych przez amerykański Narodowy Instytut Onkologii (ang. National Cancer Institute) zaleca akupunturę w leczeniu objawów i działań niepożądanych związanych z obecnością choroby nowotworowej. 31

Masaże

Według wytycznych wiodących towarzystw i ekspertów, terapia masażem zalecana jest w celu zmniejszenia zmęczenia związanego z nowotworami oraz bólu, zaburzeń nastroju i obrzęków limfatycznych. 8,32,33

 

Masaż onkologiczny może zostać dostosowany do pacjenta poprzez zmiany wykorzystywanego nacisku, unikania pewnych miejsc oraz stosowania się do ograniczeń wynikających z historii chorobowej pacjenta, np. pprzebyte zabiegi, operacje chirurgiczne czy przerzuty nowotworowe.

 

Badania wykazały znaczące obniżenie bólu, nudności, zmęczenia i stresu psychicznego po zastosowaniu zabiegów tego typu. 34,35 Korzyści płynące z masażu zazwyczaj pojawiają się natychmiast, lecz mogą wymagać wielokrotnych terapii.

Fizjoterapia

 

Celem fizjoterapii jest złagodzenie bólu, zwiększenie zasięgu ruchu oraz przywrócenie siły mięśni. Fizjoterapia nauczy Cię jak dobrze dbać o swoje ciało, nawet po opuszczeniu gabinetu fizjoterapeuty.

 

Istnieją dwa rodzaje fizjoterapii, które pomogą Ci w zwalczaniu bólu onkologicznego: bierna i aktywna.

 

W trakcie zabiegów biernych, Twój fizjoterapeuta wykonuje większość pracy. Do przykładów fizjoterapii biernej należą zabiegi leczenia ciepłem i zimnem oraz masaże.

 

Kolejnym przykładem terapii biernej dla pacjentów onkologicznych jest przezskórna stymulacja nerwów tzw. TENS (ang. transcutaneous electrical nerve stimulation), która polega na wykorzystaniu małej maszyny wysyłającej impulsy elektryczne do Twoich nerwów w celu zredukowania bólu.

 

Podczas zabiegów aktywnych większość pracy jest wykonywana przez Ciebie. Przykładami tego typu terapii są rutynowe ćwiczenia wykonywane w domu oraz uczestniczenie w zajęciach na Twojej pobliskiej siłowni.

 

Jeżeli nie byłeś aktywny fizycznie przez długi czas, fizjoterapia jest świetnym sposobem na rozpoczęcie regularnych ćwiczeń.

 

Rozpocznij pracę z fizjoterapeutą, żeby opracować plan zabiegów dopasowanych do Twoich potrzeb. Plan Twojej fizjoterapii najprawdopodobniej będzie złożony z kombinacji zabiegów biernych oraz aktywnych, zaczynając od elementów biernych by lepiej przygotować Cię na kolejne zabiegi aktywne.

Ćwiczenia

Wykonywanie ćwiczeń z bólem nowotworowym nie musi być uciążliwe. W rzeczywistości, proste ćwiczenia takie jak chodzenie, mogą być bardzo pomocne w zwalczaniu Twojego nowotworu oraz bólu związanego z jego symptomami.

 

 

Ćwiczenia łagodzące ból nowotworowy:

 

  • Podwyższają poziom energii
  • Zmniejszają zmęczenie
  • Pomagają utrzymywać zdrową wagę
  • Obniżają stres
  • Wzmacniają mięśnie (jest to szczególnie istotne, jeżeli straciłeś mięśnie w trakcie terapii przeciwnowotworowej)

 

Kluczem do zwalczania bólu onkologicznego jest konsekwentne stosowanie łagodnego treningu oraz unikanie ćwiczeń o wysokim stopniu intensywności, takich jak podnoszenie ciężarów.

 

W ramach zrównoważonego planu ćwiczeń, wykonuj kombinację ćwiczeń aerobowych, siłowych i uelastyczniających. Skup się na ćwiczeniach o niskim stopniu intensywności i pamiętaj, że fizjoterapeuta lub trener osobisty mogą pomóc Ci zacząć trening. Wykonywanie ćwiczeń może być onieśmielające, ale wcale nie musi takie być.

 

Istnieje wiele ćwiczeń o niskim stopniu intensywności. W przypadku ćwiczeń aerobowych możesz pływać; w ramach treningu siłowego możesz podnosić lekkie ciężary, a w ramach ćwiczeń uelastyczniających możesz uprawiać jogę.

 

Nie obciążaj się za bardzo ćwiczeniami, to nie są zawody. Nie śpiesz się, kiedy Twoje ciało będzie gotowe, stopniowo pracuj nad włączaniem ćwiczeń do swojej codziennej rutyny.

 

W celu ułatwienia sobie ćwiczeń, możesz rozdzielić treningi na krótsze sesje w ciągu dnia. Na przykład, jeżeli Twoim celem jest ćwiczenie przez 30 minut w ciągu dnia, wykonaj trzy razy 10 minutowe ćwiczenia. Działaj w sposób, który najlepiej się dla Ciebie sprawdza.

 

To normalne, że odczuwasz ból po rozpoczęciu regularnych ćwiczeń, szczególnie podczas pierwszych kilku dni. Jednakże, jeżeli Twój ból spowodowany nowotworem się pogorszy lub pojawią się nowe objawy, przestań ćwiczyć i skonsultuj się ze swoim lekarzem. Nie ignoruj bólu.

 

Czynności związane z łagodzeniem bólu mogą być wykorzystane w zwalczaniu wielu objawów i skutków ubocznych powiązanych z nowotworami, takimi jak:

 

  • Problemy z trawieniem
  • Trudności w jedzeniu
  • Bóle głowy
  • Ograniczenie ruchliwości
  • Obrzęki naczyń limfatycznych
  • Zapalenia błon śluzowych i owrzodzenia jamy ustnej
  • Drętwienie
  • Ból
  • Neuropatia obwodowa
  • Oparzenia popromienne

Dane kontaktowe

IMC Centrum Zdrowia
ul. Strzelińska 41
55-010 Żerniki Wrocławskie

Godziny pracy

Pn-Pt 8:00-20:00 | Sb 9:00-15:00
Umów się!

Masz pytanie?
Skorzystaj z szybkiej formy kontaktu!

    Twoje imię*
    Twój e-mail*
    Twój nr. tel
    Twoja wiadomość*

    Dane kontaktowe

    IMC Centrum Zdrowia
    ul. Strzelińska 41
    55-010 Żerniki Wrocławskie

    Godziny pracy

    Pn-Pt 8:00-19.00 | Sb 9.00-14.00