Wróć do poprzedniej strony

Autor: IMCKlinika

Rehabilitacja onkologiczna

Choroby nowotworowe oraz terapie stosowane do ich zwalczania często prowadzą do występowania różnego rodzaju nieprawidłowości w sferze zarówno fizycznej, jak i psychologicznej, czasem trwale pogarszając Twoje zdrowie.

 

Część z tych zaburzeń może negatywnie wpłynąć na zdolność do wykonywania codziennych aktywności, w tym utrudnić powrót do pracy.

Fizjoterapia onkologiczna - na czym polega?

Odpowiednia fizjoterapia onkologiczna (rehabilitacja onkologiczna) może znacznie pomóc w przezwyciężaniu trudności pojawiających się w trakcie terapii przeciwnowotworowej, jak również po jej zakończeniu.

 

Do głównych założeń fizjoterapii onkologicznej można zaliczyć:

 

 • Umożliwienie Ci pozostania tak aktywnym jak to tylko możliwe, ułatwiając czynne uczestniczenie w życiu rodzinnym, prywatnym oraz w pracy
 • Pomoc w utrzymaniu Twojej samodzielności
 • Złagodzenie szkodliwego wpływu choroby nowotworowej oraz skutków ubocznych stosowanych terapii
 • Poprawienie jakości Twojego życia

 

Fizjoterapia onkologiczna jest przeprowadzana przez profesjonalnych fizjoterapeutów lub rehabilitantów z którymi możesz zacząć pracę jeszcze w trakcie leczenia i kontynuować długo po jego zakończeniu.

Rehabilitacja onkologiczna - kiedy wskazana?

Problemy fizyczne

 

Choroby nowotworowe oraz ich leczenie mogą wywoływać szereg różnych fizycznych dolegliwości, na które odpowiedzią jest rehabilitacja onkologiczna. Najczęściej wymienianymi przy zaleceniu fizjoterapii onkologicznej są:

 

 • Ból
 • Opuchlizny
 • Osłabienie i utrata siły
 • Ograniczenie możliwości ruchu
 • Obniżenie wytrzymałości
 • Zmiany skórne wywołane radioterapią
 • Obrzęki limfatyczne
 • Problemy z zachowaniem równowagi i obawy przed upadkiem
 • Neuropatię lub drętwienie oraz mrowienie w dłoniach i stopach
 • Zmęczenie
 • Obniżenie sprawności seksualnej
 • Problemy z połykaniem
 • Problemy z przeżuwaniem

Rehabilitacja onkologiczna - kto wykonuje?

Specjaliści opisani poniżej stanowią przykład różnych typów fizjoterapeutów/rehabilitantów, którzy mogą być częścią Twojej rehabilitacji onkologicznej.

 

W zależności od Twoich potrzeb, możesz spotkać się z jednym lub kilkoma z tych specjalistów w trakcie terapii onkologicznej i rekonwalescencji.

 

 

Fizjoterapeuta

 

Fizjoterapeuci specjalizują w przywracaniu i poprawianiu mobilności pacjentów, jak również pomagają przy redukowaniu i zwalczaniu bólu. Fizjoterapeuci onkologiczni pracują z ludźmi chorymi na nowotwory lub z tymi którzy zakończyli już zmagania tą chorobą

 

 

Terapeuta wyspecjalizowany w zwalczaniu obrzęków limfatycznych

 

Terapeuci wyspecjalizowani w zwalczaniu obrzęków limfatycznych oceniają oraz leczą obrzęki limfatyczne. Celem ich pracy jest zredukowanie obrzęków oraz zwalczanie bólu. Do technik często wykorzystywanych przez nich można zaliczyć stosowanie odzieży kompresyjnej, specjalistyczne masaże, bandażowanie czy ćwiczenia.

 

 

Terapeuta rekreacyjny

 

Terapeuci rekreacyjni wspierają w utrzymaniu prawidłowego fizycznego, psychicznego i emocjonalnego samopoczucia danej osoby, poprzez obniżanie stresu, niepokoju oraz depresji. Dodatkowo pomagają w budowaniu wiary w siebie oraz umiejętności interpersonalnych. Terapeuci rekreacyjni realizują terapię za pomocą różnych technik, wliczając w to działanie poprzez sztukę, ćwiczenia, gry, taniec oraz muzykę

 

 

Terapeuta wyspecjalizowany w ćwiczeniach fizycznych

 

Terapeuci wyspecjalizowani w ćwiczeniach fizycznych analizują kondycję pacjenta w celu poprawienia jego funkcjonowania. Wykorzystując testy obciążeniowe oraz inne narzędzia, oceniają wydolność sercowo-naczyniową oraz funkcjonowanie metabolizmu. Ponadto Ci specjaliści mogą również zaprojektować spersonalizowane plany treningowe odpowiednie dla pacjentów będących w trakcie terapii onkologicznej albo po jej zakończeniu. Dowiedz się więcej na temat ćwiczeń oraz chorób nowotworowych.

Rehabilitacja onkologiczna - kiedy pomocna?

Porozmawiaj z członkami swojego zespołu opieki medycznej na temat fizjoterapii nowotworowej, w dowolnym momencie, w którym zauważysz nasilenie dolegliwości ograniczających Twoje codzienne funkcjonowanie.

 

 

Zadaj sobie pytania:

 

 • Czy mam problem z codziennym poruszaniem się?
 • Czy coś mnie boli, czuję się osłabiony lub odczuwam inne negatywne objawy?

 

Jest to bardzo istotne, aby jak najszybciej, podjąć się fizjoterapii onkologicznej, gdy zauważysz zmiany, żeby przeciwdziałać im zanim się pogorszą. Drobna sztywność w stawach, która nie pozwala Ci sięgnąć ponad głowę, może doprowadzić do tego, że będziesz w mniejszym stopniu poruszać rękami.

 

W wyniku czego ręce będą stawały się słabsze i coraz sztywniejsze wraz z upływem czasu. Delikatna opuchlizna może być wczesnym objawem poważnego obrzęku, który powinien być leczony zanim się pogorszy.

 

Możesz również zapytać członków swojego zespołu opieki medycznej o konsultację z fizjoterapeutą onkologicznym zanim rozpoczniesz terapię przeciwnowotworową.

 

Profesjonalny rehabilitant może ocenić Twoją siłę oraz mobilność i zacząć działać zanim właściwy problem się pojawi. Możesz potem być pod opieką w trakcie przebiegu i po zakończeniu terapii by wychwycić dolegliwości zanim zaczną być poważne.

 

Zastosowanie takiego podejścia może poprawić jakość Twojego życia i zredukować dolegliwości oraz problemy, które mogą znacznie wpłynąć na przebieg Twojej pracy i Twoje życie domowe.

Dane kontaktowe

IMC Centrum Zdrowia
ul. Strzelińska 41
55-010 Żerniki Wrocławskie

Godziny pracy

Pn-Pt 8:00-20:00 | Sb 9:00-15:00
Umów się!

Masz pytanie?
Skorzystaj z szybkiej formy kontaktu!

  Twoje imię*
  Twój e-mail*
  Twój nr. tel
  Twoja wiadomość*

  Dane kontaktowe

  IMC Centrum Zdrowia
  ul. Strzelińska 41
  55-010 Żerniki Wrocławskie

  Godziny pracy

  Pn-Pt 8:00-20:00 | Sb 9:00-17:00