Wróć do poprzedniej strony

Autor: IMCKlinika

Wsparcie psychoonkologiczne

Psychoonkologia jest dziedziną, w którą zaangażowani są specjaliści z wielu środowisk. Należą do nich pracownicy socjalni, psycholodzy, psychiatrzy, pielęgniarki i doradcy w zakresie zdrowia psychicznego. Niezależnie od ich wykształcenia wszyscy specjaliści w zakresie psychoonkologii są zaangażowanymi profesjonalistami przeszkolonymi w rozwiązywaniu wielu problemów, z jakimi borykają się pacjenci onkologiczni i ich bliscy.

Wsparcie psychoonkologiczne - czym jest?

Psychoonkologia jest dziedziną onkologii zajmującą się różnymi problemami psychologicznymi, behawioralnymi, emocjonalnymi i społecznymi, które pojawiają się u pacjentów onkologicznych i ich bliskich.

 

Dziedzina ta została uznana za kluczowy element opieki onkologicznej, a badania pokazują, że u ponad 40 procent pacjentów mogą pojawić się poważne obciążenia psychiczne związane z nastrojem, wyobrażeniem własnego ciała, sprawnością seksualną oraz radzeniem sobie z uczuciem żalu.

 

Poziom tego obciążenia został powiązany z obniżoną satysfakcją z opieki medycznej, obniżoną jakością życia a nawet obniżonym przeżyciem. Wykazano, że zapewnienie pacjentom skutecznego wsparcia psychoonkologicznego poprawia te wyniki w wymierny sposób.

 

Choroba nowotworowa może być przyczyną znacznego cierpienia pacjentów i ich rodzin. W zależności od indywidualnego i rodzinnego doświadczenia rodzaj tego cierpienia może się różnić.

 

Na odczuwany ból może wpływać wiele czynników w tym rodzaj nowotworu, moment życia, w którym aktualnie znajdują się pacjenci oraz to w jaki sposób radzą sobie w trudnych sytuacjach.

 

Najogólniej mówiąc istnieją dwa psychologiczne wymiary nowotworu. Pierwszym z nich jest emocjonalna reakcja pacjenta i jego rodziny na wiadomość o chorobie nowotworowej. Drugim natomiast emocjonalne, behawioralne i psychologiczne trudności życia z nowotworem. Psychoonkologia jest specjalizacją zajmującą się obydwoma wymiarami.

Wsparcie psychoonkologiczne - kiedy wskazane?

Psychoonkologia może pomóc w rozwiązywaniu wielu problemów.

 

Być może, miewasz problemy z radzeniem sobie z niektórymi aspektami życia z chorobą nowotworową, przebiegiem jej terapii lub funkcjonowaniem po jej zakończeniu.

 

Może czujesz się bardziej przybity lub zaniepokojony, od kiedy otrzymałeś diagnozę, co zdarza się bardzo często. Ewentualnie borykałeś się już wcześniej z jakimś schorzeniem i obawiasz się, że w wyniku choroby nowotworowej lub jej terapii, Twój stan się pogorszy.

 

Choroba nowotworowa oraz terapia, przez którą przechodzisz, może wpłynąć na Twoje zachowanie oraz nastrój w stopniu wywołującym zaniepokojenie u Ciebie i specjalistów dbających o Twoje zdrowie.

 

W pewnych przypadkach mógłbyś potrzebować wsparcia socjalnego w radzeniu sobie ze skomplikowanymi okolicznościami życiowymi lub w podejmowaniu ważnych decyzji.

Techniki oparte na praktykach uważności

Najlepiej zbadaną formą medytacji jest redukcja stresu oparta na praktyce uważności (ang. mindfulness-based stress reduction).

 

Praktyka uważności polega na podchodzeniu do pojawiających się myśli, emocji i fizycznych doznań w sposób otwarty, spokojny i nieosądzający.

 

Randomizowane badania nad redukcją stresu opartą o praktyki uważności wskazały na zmniejszenie zmęczenia, depresji, niepokoju i lęku przed nawrotem choroby. 36,37

 

Ponadto zauważono poprawę takich elementów jak sen, jakość życia i przystosowanie psychologiczne, jak również długoterminowych działań niepożądanych związanych z leczeniem. 40

 

Pomimo że, większość badań została przeprowadzona na pacjentkach chorujących na raka piersi, badania nad redukcją stresu opartą na praktykach uważności u pacjentów chorujących na inne typy nowotworów również wspierają jej pozytywne działanie.

 

Wspomniane badania powiązały redukcję stresu opartą o praktyki uważności z poprawą nastroju i ogólnego samopoczucia pacjentów oraz zmniejszeniem związanego z nowotworem zaburzenia funkcji poznawczych, a także stresu i wyczerpania. 41,42

 

Ponadto pojawiają się dowody na to, że dobrze zbadane zabiegi oparte na medytacyjnych praktykach uważności takie jak obniżanie poziomu stresu stanowią skuteczne uzupełnienie terapii przewlekłego bólu.43

Metoda Simontona

Metoda Simontona skupia się na interakcjach pomiędzy umysłem a ciałem oraz w jaki sposób umysł może wpływać na zdrowie, przebieg choroby i nasze ogólne samopoczucie.

 

Poradnictwo dla pacjentów onkologicznych bazujące na Metodzie Simonota opiera się na kombinacji modalności umysł-ciało, w skład której wchodzą: podejście poznawczo- behawioralne (oparte na podstawie pracy z przekonaniami: podejście Racjonalno-Emotywnej Terapii Zachowania), ćwiczenia relaksacyjne, wizualizacja i medytacyjne praktyki uważności.

 

Metoda ta jest ukierunkowana na wydłużenie i poprawę jakości życia pacjentów onkologicznych.

Muzykoterapia

Muzykoterapia jest praktyką wykorzystującą muzykę do wpierania Twoich psychicznych i emocjonalnych potrzeb w środowisku terapeutycznym.

 

Kojące efekty muzyki są powszechnie wykorzystywane do pomocy pacjentom borykającym się chorobami umysłowymi i uzależnieniami. Jednakże, taka forma terapii może być również zastosowana w celu łagodzenia emocjonalnego, psychicznego i społecznego stresu lub poprawy Twojego nastroju podczas zmagania się z chorobą nowotworową, terapią oraz rekonwalescencją.

 

Nasi terapeuci mogą pomóc pacjentom nauczyć się ja wykorzystywać naukę w celu terapeutycznej ekspresji, zarówno osobiście jak również przez nasze usługi telezdrowia.

 

 

Muzykoterapia może obejmować, śpiewanie, poruszanie się do rytmu, słuchanie i tworzenie muzyki poprzez:

 

 • Granie na instrumentach
 • Śpiewanie piosenek
 • Uczestniczenie w zajęciach grupowych, gdzie możesz słuchać muzyki lub ją współtworzyć
 • Rozmowę ze specjalistami opieki zdrowotnej na temat uczuć jakie konkretna muzyka wywołuje w Tobie

Psychoonkologia – jak wygląda pierwsza wizyta?

Jak w przypadku większości wizyt medycznych, możesz spodziewać się kompletnego wywiadu.

 

Dodatkowe pytania mogą skupiać się na Twoim samopoczuciu, niepokoju lub innych objawach lub zachowaniach. Będziesz miał możliwość porozmawiania na temat swoich obaw, które skłoniły Cię do przyjścia do centrum i będą one wzięte pod uwagę podczas ustalania kolejnych etapów Twojej opieki.

 

Te elementy mogą składać się z dodatkowych wizyt w celu dalszego oceniania, spotkania z psychoterapeutą i/lub dobrania odpowiednich leków, by złagodzić Twoje objawy.

Dane kontaktowe

IMC Centrum Zdrowia
ul. Strzelińska 41
55-010 Żerniki Wrocławskie

Godziny pracy

Pn-Pt 8:00-20:00 | Sb 9:00-15:00
Umów się!

Masz pytanie?
Skorzystaj z szybkiej formy kontaktu!

  Twoje imię*
  Twój e-mail*
  Twój nr. tel
  Twoja wiadomość*

  Dane kontaktowe

  IMC Centrum Zdrowia
  ul. Strzelińska 41
  55-010 Żerniki Wrocławskie

  Godziny pracy

  Pn-Pt 8:00-19.00 | Sb 9.00-14.00