Wróć do poprzedniej strony

Wsparcie w chorobach nowotworowych

Opieka integracyjna składa się z dwóch poziomów. Po pierwsze, podstawowe leczenie skupia się na samej chorobie. Jednocześnie terapie wspomagające leczenie nowotworowe oparte na dowodach pomagają zwalczać działania niepożądane związane z chorobą i wspierają proces powrotu do zdrowia.

 

Oba razem, podstawowe leczenie oraz terapie wspomagające, stanowią integracyjną opiekę onkologiczną.

Integracyjna opieka onkologiczna - czym jest?

“Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, jak wielki wpływ może na nich wywierać choroba nowotworowa, zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Objawy takie jak nudności i wymioty, neuropatia obwodowa, osłabienie, zmęczenie, depresja czy bezsenność często towarzyszą osobom chorym na nowotwory i wpływają nie tylko na jakość życia, ale także na postępy w leczeniu onkologicznym.

 

Integracyjna opieka onkologiczna to skoncentrowana na pacjencie, oparta na dowodach dziedzina medycyny, która oprócz podstawowych metod leczenia nowotworów wykorzystuje modyfikacje stylu życia, praktyki oparte na relacji ciało-umysł, wsparcie żywieniowe i naturopatyczne, a także rehabilitację onkologiczną. Integracyjna opieka wspiera pacjentów i rodziny w aktywnym udziale w procesie terapeutycznym, zarówno w trakcie leczenia przeciwnowotworowego jak i po jego zakończeniu.

 

Podejście integracyjne ma na celu nie tylko przeciwdziałanie dolegliwościom i objawom niepożądanym, które wynikają z choroby nowotworowej lub leczenia onkologicznego, ale także długofalową pielęgnację zdrowia”

 

Dr n. med. Preeti Agrawal

Terapie wspomagające w leczeniu nowotworu

Zapoznaj się z poniższymi artykułami, aby dowiedzieć się więcej o różnych terapiach wspomagających, które oferujemy w ramach naszej integracyjnej opieki onkologicznej.

Integracyjne konsultacje lekarskie

Z konsultacji mogą skorzystać osoby, które chcą przyjąć bardziej holistyczne podejście do zdrowia.

 

Zobacz usługę
Leczenie bólu

Leczenie bólu jest obszarem medycyny zajmującym kompleksową terapią bólu za pomocą różnorodnych narzędzi.

 

Zobacz artykuł
Hipertermia lokalna (onkotermia)

Hipertermia lokalna (onkotermia) jest efektywną i łagodną metodą, hamującą wzrost guzów nowotworowych.

Zobacz usługę
Wsparcie żywieniowe

Wsparcie żywieniowe w trakcie leczenia nowotworu ma na celu pomoc pacjentom onkologicznym w zachowaniu odpowiedniej masy ciała i siły, zwalczaniu infekcji oraz redukowaniu potencjalnych skutków ubocznych terapii przeciwnowotworowej za pomocą spersonalizowanego planu żywienia.

 

Zobacz artykuł
Rehabilitacja onkologiczna

Choroby nowotworowe oraz terapie stosowane do ich zwalczania często prowadzą do występowania różnego rodzaju nieprawidłowości w sferze zarówno fizycznej, jak i psychologicznej, czasem trwale pogarszając Twoje zdrowie.

 

Zobacz artykuł
Wsparcie psychoonkologiczne

Psychoonkologia jest dziedziną, w którą zaangażowani są specjaliści z wielu środowisk. Należą do nich pracownicy socjalni, psycholodzy, psychiatrzy, pielęgniarki i doradcy w zakresie zdrowia psychicznego.

Zobacz artykuł
Wsparcie naturopatyczne – naturopatia

Jedną z metod terapii oferowanych przez nasze centrum jest wsparcie naturopatyczne, skupione na wykorzystywaniu naturalnych, nietoksycznych technik do wspierania procesu samoleczenia i powrotu do zdrowia.

Zobacz artykuł
Warsztaty i zajęcia grupowe

Nasze warsztaty i zajęcia grupowe są zaplanowane, żeby pomóc pacjentom, ich rodzinom oraz opiekunom przezwyciężać trudności związane z diagnozą nowotworu.

Zobacz artykuł

Wsparcie w chorobach nowotworowych - korzyści

Celem integracyjnej opieki jest szybszy powrót do zdrowia fizycznego i emocjonalnego, poprawa jakości życia, lepsza tolerancja skutków ubocznych związanych z leczeniem oraz zapobieganie nawrotom choroby.

 

 

Czy wiesz że?

 

Nawet 80% dorosłych żyjących z rakiem jest niedożywionych. 1

 

Szacuje się, że 65% pacjentów przyjmuje suplement diety w trakcie leczenia. 2

 

Jeden na trzech pacjentów z rakiem nadal odczuwa ból po leczeniu. 3

 

W momencie rozpoznania choroby u jednego na dwóch pacjentów stwierdza się niedobory żywieniowe. 4

 

Co najmniej 7 na 10 pacjentów z rakiem poddawanych leczeniu odczuwa zmęczenie. 5

 

Jeden na dwóch pacjentów z rakiem doświadcza znacznego stresu. 6

 

 

Malnutrition in Cancer Care: Time to Address the Elephant in the Room Declan Walsh, Michele Szafranski, Aynur Aktas, a nd Kunal C. Kadakia Journal of Oncology Practice 2019 15:7, 357-359

 

Tank, M., Franz, K., Cereda, E. et al. Dietary supplement use in ambulatory cancer patients: a survey on prevalence, motivation and attitudes. J Cancer Res Clin Oncol 147, 1917–1925 (2021).

 

Scarborough BM, Smith CB. Optimal pain management for patients with cancer in the modern era. CA Cancer J Clin. 2018;68(3):182-196. doi:10.3322/caac.21453

 

Schloss, Janet. “Cancer treatment and nutritional deficiencies.” Nutritional deficiency: InTech (2016): 173-96.

 

Karthikeyan G, Jumnani D, Prabhu R, Manoor UK, Supe SS. Prevalence of fatigue among cancer patients receiving various anticancer therapies and its impact on quality of life: a cross-sectional study. Indian J Palliat Care. 2012;18(3):165-175. doi:10.4103/0973-1075.105686

 

Mehnert A, Hartung TJ, Friedrich M, Vehling S, Brähler E, Härter M, Keller M, Schulz H, Wegscheider K, Weis J, Koch U, Faller H. One in two cancer patients is significantly distressed: Prevalence and indicators of distress. Psychooncology. 2018 Jan;27(1):75-82. doi: 10.1002/pon.4464. Epub 2017 Jun 16. PMID: 28568377.

Dane kontaktowe

IMC Centrum Zdrowia
ul. Strzelińska 41
55-010 Żerniki Wrocławskie

Godziny pracy

Pn-Pt 8:00-19:00 | Sb 9:00-14:00
Umów się!