Wróć do poprzedniej strony

Autor: IMCKlinika

Fizjologiczne skutki treningu uważności

Jednym z elementów naszych terapii są zajęcia treningu uważności- Mindfulness. 

 

Zapoznaj się jakie mechanizmy uruchamia nasz mózg i ciało podczas tej praktyki.

Mindfulness (Praktyka Uważności)

Medytacja Uważności, jest, znanym już od 2500 lat, ćwiczeniem medytacyjnym zwanym czasami jako medytacja wglądu skierowanym na doznanie pełnej świadomości. Jego korzenie sięgają do buddyjskiej tradycji zapoczątkowanej na północy Indii.

 

Celem jest utrzymanie ważności na doświadczeniu przeżywania chwili obecnej. Poprzez zmianę nawykowego myślenia i osądzania poszerza się nasza świadomość własnego istnienia oraz zdolności w relacjach z otaczającym nas światem i także w stosunku do własnych doświadczeń.

 

Jednym z mechanizmów psycho dynamicznych, dzięki którym wydaje się, że Praktyka uważności działa, jest rozróżnianiu pierwotnych zmysłowych (np. przewlekły ból, fizyczne objawy lęku) od drugorzędnych procesów emocjonalnych lub poznawczych powstałych w reakcji na pierwotne doświadczenie.

 

Zakłada się więc, że nierozpoznane procesy wtórne w znacznym stopniu przyczyniają się do doznawania cierpienia (Kabat-Zinn, 1982). W świetle coraz częstszych i szeroko zakrojonych badań nad Praktyką Uważności wykazuje się korzyści w wielu stanach, zwłaszcza w przypadku bólu przewlekłego, lęku, depresji, chorobach nowotworowych oraz ogólnego zdrowia psychicznego

Fizjologiczne skutki Praktyki Uważności

Postępy w technologii IMRI (funkcjonalny rezonans magnetyczny) powodują zrozumienie fizjologicznych efektów ‘Praktyki Uważności’ i ich wpływu na wewnętrzną łączność w mózgu i w sieciach neuronowych. Obecnie uważa się, że korzystne efekty treningu uważności częściowo pośredniczą w zmianach w przetwarzaniu informacji w mózgu oraz powodują wzrost koncentracji istoty szarej.

 

Poprzez badania zaobserwowano zwiększoną funkcjonalną łączność w sieciach słuchowych i wzrokowych oraz w procesach rozpoznawania, jak i samo-odniesienia które, przejawia się jako spójne skupienie uwagi, lepsze przetwarzanie sensoryczne, świadomość emocjonalna i przetwarzanie informacji. (Kil 2011; Holzel. 2011)

Dane kontaktowe

IMC Centrum Zdrowia
ul. Strzelińska 41
55-010 Żerniki Wrocławskie

Godziny pracy

Pn-Pt 8:00-20:00 | Sb 9:00-15:00
Umów się!

Masz pytanie?
Skorzystaj z szybkiej formy kontaktu!

    Twoje imię*
    Twój e-mail*
    Twój nr. tel
    Twoja wiadomość*

    Dane kontaktowe

    IMC Centrum Zdrowia
    ul. Strzelińska 41
    55-010 Żerniki Wrocławskie

    Godziny pracy

    Pn-Pt 8:00-19.00 | Sb 9.00-14.00