Wróć do poprzedniej strony

Autor: IMCKlinika

Dźwięki, które leczą

O leczniczej działalności dźwięków, ludzkość wie od tysięcy lat.

 

Oto kilka słów o naukowych dowodach na to że dźwięk rzeczywiście dobroczynnie może wpłynąć na nasze zdrowie i życie.

Lecznicze działanie dźwięków

Podczas autorskiego programu Ajurwedyjski Detox & Rejuvenation  nauczymy prostych narzędzi mających na celu doprowadzenie do harmonii. Codzienne sesje z połączeniem medytacji wraz z dźwiękiem, prowadzone przez dr Preeti Agrawal  sprzyjać będą dobremu rozpoczęciu dnia

 

Terapia dźwiękowa może kojarzyć się z niedawnymi odkryciami, ale w rzeczywistości jest ona stosowana od wielu tysięcy lat. Nasi przodkowie traktowali dźwięk jako esencję życia. Rozumieli to, co współczesna nauka dopiero teraz odkrywa; iż żyjemy w morzu wibracji – źródła wszystkich form i myśli. Wiele kultur i religii tak bardzo czci dźwięk, że traktuje go jako początek wszechświata.

 

Jeden z najlepszych matematyków, Pitagoras, często uznawany za pioniera współczesnej medycyny dźwiękowej, uczył swoich studentów by używali muzyki w celu uspokojenia duszy, pozbycia się zmartwień i poprawy nastroju. Tłumaczył on jak dźwięk funkcjonuje w odniesieniu do wszechświata: „każdy atom produkuje dźwięk podczas jego ruchu lub wibracji. Wszystkie te dźwięki i drgania tworzą uniwersalną harmonię, w której każdy element ma swoją własną funkcję”. Nasze własne ciało jest mikrokosmosem niebiańskiej symfonii.

 

 

Pozytywna wibracja

 

Sercem terapii dźwiękowej jest wibracja. Dźwięk wpływa na wszystkie układy naszego ciała, czyli mięśniowy, nerwowy, oddechowy i krążeniowy, które działają z określoną częstotliwością. Kiedy pojawia się opór lub dysonans, organy przestają wibrować przy zdrowej częstotliwości, powodując różnego rodzaju choroby.

Wpływ fal dźwiękowych na komórki

Fabien Maman, francuski kompozytor rozpoczął badania nad wpływem fal dźwiękowych na komórki. Wykazał on, iż najbardziej dramatyczne efekty wpływu dźwięku na ludzkie komórki zauważalne są w przypadku nowotworowych komórek macicy:

 

„Struktura komórki szybko uległa dezorganizacji. Głos ludzki posiada coś w swoich drganiach co powoduje, iż jest on znacznie mocniejszy niż jakikolwiek inny instrument muzyczny. Wygląda na to, że komórki nowotworowe nie były w stanie utrzymać akumulacji wibrujących częstotliwości. Podczas gdy komórki poddano działaniu trzeciej częstotliwości (głosu ludzkiego) to uległy one destabilizacji.”

 

Jeffrey Thompson, dyrektor Centrum Badań Neuroakustycznych w Kalifornii Instytutu Nauk Ludzkich stwierdził, iż skoro ciało człowieka składa się w 70% z wody, a dźwięk wędruje pięć razy efektywniej przez wodę niż przez powietrze, to stymulacja częstotliwości dźwięku bezpośrednio w ciele powinna być dużo bardziej efektywna, w szczególności na poziomie komórkowym.

 

Bezpośrednia stymulacja tkanek przy użyciu drgań dźwiękowych wykazuje zmiany metabolizmu komórkowego i w konsekwencji, prawdopodobny molekularny mechanizm naprawczy komórek.

 

Dr. Deepak Chopra, założyciel Chopra Center twierdzi, iż „ciało jest trzymane razem przez dźwięk, a obecności choroby jest konsekwencją braku melodii. Pierwotny dźwięk jest tajemniczym połączeniem utrzymującym wszechświat w sieci, która jest polem kwantowym.”

 

 

Działanie mantry

 

Dr. Herbert Benson, dyrektor Instytutu Medycznego Ciała i Duszy w Bostonie, przebadał efekty czytania mantry na fizjologię człowieka i odkrył, iż powtarzanie pojedynczej sylaby lub słowa zwiększa poziom fal alfa w mózgu oraz produkuje znaczne zmiany w konsumpcji energii, częstości oddychania, biciu serca i przemianie materii.

 

Oryginalny język jest toniczny. Słyszymy go u niemowląt podczas ich pierwszych prób wymowy. Ciało człowieka wzmacnia się cały czas. Ziewamy, kichamy, śmiejemy się, płaczemy; to sposoby ekspresji dźwięku przez organizm. Pomimo, iż istnieją urządzenia takie jak kryształowe czy tybetańskie misy oraz gongi wykorzystywane przez profesjonalistów w celach leczniczych, to ludzki głos jest najbardziej wartościowy. W książce Dona Campbella, „Efekt Mozarta”, autor podkreśla, że słowo „Heal” (ang. leczyć) oznacza „wydawać dźwięki”.

 

Źródła:

Crowe, Barbara J., and Mary Scovel. “An overview of sound healing practices: Implications for the profession of music therapy.” Music Therapy Perspectives 14.1 (1996): 21-29.

Nordoff, Paul, Clive Robbins, and David Marcus. Creative music therapy: A guide to fostering clinical musicianship. Barcelona Pub., 2007.

Center, Early Intervention, Cardiac Rehabilitation Center, and Physical Fitness Center. “Music therapy.” (2005).

Bailey, Lucanne Magill. “The use of songs in music therapy with cancer patients and their families.” Music Therapy 4.1 (1984): 5-17.

Dane kontaktowe

IMC Centrum Zdrowia
ul. Strzelińska 41
55-010 Żerniki Wrocławskie

Godziny pracy

Pn-Pt 8:00-20:00 | Sb 9:00-15:00
Umów się!

Masz pytanie?
Skorzystaj z szybkiej formy kontaktu!

    Twoje imię*
    Twój e-mail*
    Twój nr. tel
    Twoja wiadomość*

    Dane kontaktowe

    IMC Centrum Zdrowia
    ul. Strzelińska 41
    55-010 Żerniki Wrocławskie

    Godziny pracy

    Pn-Pt 8:00-19.00 | Sb 9.00-14.00