Wróć do poprzedniej strony

Masaż głowy i twarzy olejami

masaż głowy

Czym jest masaż głowy i twarzy olejami?

 

Masaż głowy i twarzy jest jednym z najbardziej odprężających zabiegów, który wpływa dobroczynnie na stan włosów, skórę głowy, cerę oraz na nastrój. 

Masaż głowy i twarzy - na czym polega?

Masaż głowy i twarzy to przyjemny, relaksujący zabieg, który ma działanie pielęgnacyjne, zdrowotne oraz odprężające. Pomimo stosunkowo niewielkiej ruchomości struktur czaszki, małe mięśnie wokół głowy dobrze reagują na dotyk.

 

Części ciała, które zazwyczaj poddawane są masażowi to plecy i nogi, jednak to przez kontakt z głową jesteśmy najbliżej mózgu, który przetwarza wszelkie wrażenia.

 

Masaż głowy i twarzy pomaga rozluźnić skurcze i węzły mięśniowe w częściach ciała podatnych na naprężenia i napięcia. Oczywiście, skóra głowy zawiera tylko niewielkie mięśnie, które nie odgrywają istotnej roli w poruszaniu ciałem lub wytrzymywaniu dużych obciążeń.

 

Mimo tego w tym obszarze również może dochodzić do napięć. Nowe badania wykazały, że reakcja ciała na dotyk w okolicach głowy jest bardziej złożona, niż nam się wcześniej wydawało.

 

Naukowcy przebadali grupę 24 uczestników pod kątem wpływu masażu głowy i twarzy na ich samopoczucie. Badanie wykazało, że zabieg masażu głowy zmniejszył objawy depresji i zmęczenia oraz obniżył poziom lęku. Kolejną korzyścią odnotowaną przez uczestników było zwiększenie witalności.

 

Sieć zakończeń nerwowych i receptorów w naszej skórze przetwarza dotyk i wrażenia oraz przesyła informacje za pośrednictwem układu nerwowego do mózgu. Receptory ucisku w skórze pomagają mózgowi zrozumieć, co dzieje się w każdej części ciała. Jednak niektóre części ciała posiadają więcej receptorów niż inne.

 

Twoja twarz, palce i język są bardzo wrażliwe dzięki dużemu zagęszczeniu receptorów. Plecy, będące celem większości masaży, są w rzeczywistości znacznie mniej wrażliwe na dotyk ze względu na niską gęstość receptorów dotyku.

Masaż głowy i twarzy - jak wygląda?

Masaż głowy dotyczy najczęściej owłosionej skóry głowy, czoła, brwi i okolic oczu, uszu, policzków, a także brody i karku. Taki zabieg najczęściej wykonuje się opuszkami palców, można jednak użyć do niego specjalnych przyrządów, takich jak masażer ręczny bądź elektryczny lub szczotka do włosów z naturalnego włosia.

 

Można też wykorzystać do tego masażu olejki wzmacniające skórę i włosy oraz wcierki, czy po prostu wodę. Aby działanie takiego masażu na organizm było widoczne powinno się go wykonywać regularnie.

Masaż głowy i twarzy - jakie wskazania?

Masaż głowy jest wskazany do:

 

  • Uwolnienia napięcia
  • Łagodzenia migreny i bólów głowy
  • Zmniejszenia stresu
  • Relaksu

 

 

Masaż głowy według badań przynosi korzyści, takie jak:

 

 

Wspomaga wzrost włosów

 

Jeśli Twoje włosy przerzedzają się lub nie są już tak gęste jak kiedyś, możesz rozważyć masaż skóry głowy.

W małym badaniu z 2016 roku uczestnicy doświadczyli wzrostu grubości włosów po 24 tygodniach codziennego masażu skóry głowy.

 

 

Obniża ciśnienie krwi

 

Nie jest tajemnicą, że masaż skóry głowy może pomóc złagodzić stres i wywołać uczucie odprężenia.

 

Kolejne badanie z 2016 roku wykazało, że zarówno 15-, jak i 25-minutowe masaże skóry głowy mogą obniżyć skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi u uczestników badania.

 

Autorzy badania uważają, że może to być spowodowane tym, że masaż głowy i twarzy wspiera krążenie krwi, co ma pozytywny wpływ na relaksację naczyń krwionośnych i mięśni szyi.

 

 

Zmniejsza objawy napięciowego bólu głowy

 

Napięciowy ból głowy powszechnie powoduje ból w głowie i szyi oraz za oczami. Skurcze mięśni często wywołują tego typu bóle głowy.

 

Amerykańskie Stowarzyszenie Terapii Masażu (The American Massage Therapy Association) wskazuje, że masaż skóry głowy może pomóc w zmniejszeniu intensywności, czasu trwania i częstotliwości napięciowych bólów głowy. Może to być spowodowane rozluźniającym działaniem masażu głowy na mięśnie szyi.

 

 

Cena Masażu głowy i twarzy olejami wynosi:

 

  • 240 zł – 30 minut

 

 

Terapeuta:

Sankar Lal Sivasankaran Nair
Terapeuta

Zabiegów i masaży ajurwedyjskich uczył się w Thiruvananthapuram w latach 1999-2008 m.in. w Instytucie Studiów Ajurwedyjskich (ukończył profesjonalny kurs Ayurveda Panchakarma) i w Maruthi Marma Chikilsa Kalari Sangham & Ayurveda, a także w prywatnych poradniach lekarzy ajurwedyjskich (P. S. Sharma, B. S. Jacob z Somatheeram Resort). Pracował jako terapeuta w Sivam Ayurvedic Specialty Hospital.

Monika Wołk
Terapeuta

Jestem ayurwedyjską terapeutką, mam na imię Monika i doskonale wiem, co to znaczy mieć MOC, jak i mieć NIEMOC. Kilka lat temu w niemocy postanowiłam sobie, że bardzo chciałabym poczuć się dobrze – rozpoczęłam więc swoją podróż ku dobrostanowi.