Wróć do poprzedniej strony

Autor: IMCKlinika

Nadpłytkowość – leczenie, przyczyny, objawy

Nadpłytkowość nazywana również trombocytozą to stan, podczas którego w organizmie występuje nadmierna liczba płytek krwi, populacji komórek zawieszonych w osoczu, odpowiedzialnych za zatrzymywanie krwawienia poprzez formowanie skrzepu.

 

Nadmierna ilość płytek krwi może prowadzić do pojawienia się różnych schorzeń takich jak udar, zawał serca czy też zakrzepy w naczyniach krwionośnych.

Nadpłytkowość – co to jest?

Nadpłytkowość nazywana również trombocytozą to stan, podczas którego w organizmie występuje nadmierna liczba płytek krwi, populacji komórek zawieszonych w osoczu, odpowiedzialnych za zatrzymywanie krwawienia poprzez formowanie skrzepu. Nadmierna ilość płytek krwi może prowadzić do pojawienia się różnych schorzeń takich jak udar, zawał serca czy też zakrzepy w naczyniach krwionośnych. Trombocytoza występuje w dwóch odmianach: pierwotnej oraz wtórnej.

 

Pierwotna trombocytoza nazywana właściwie nadpłytkowością samoistną (ang. essential thrombocythemia, ET), jest chorobą o nieznanej przyczynie, w trakcie której nieprawidłowe komórki szpiku kostnego produkują nadmierne ilości płytek krwi. Schorzenie to nie jest uznawane za chorobę dziedziczną (genetyczną), jednak odkryto, że pewne mutacje genów są związane z jego rozwojem.

 

Z kolei, wtórna trombocytoza wywoływana jest przez inne schorzenia, na które może cierpieć dany pacjent lub zabiegi.

 

 

To przykładów zaburzeń i procedur wywołujących nadpłytkowość wtórną należą:

 

  • Niedokrwistość spowodowana niedoborem żelaza
  • Choroby nowotworowe
  • Stany zapalne lub infekcje
  • Operacje chirurgiczne, szczególnie splenektomia (usunięcie śledziony)

Nadpłytkowość – jak leczyć?

Osoby chore na nadpłytkowość jednak nie przejawiające jej objawów, zazwyczaj nie muszą być poddawane dodatkowemu leczeniu a jedynie przechodzić rutynowe badania kontrolne u hematologa. Takie sytuacje zdarzają się zazwyczaj w przypadku trombocytozy wtórnej.

 

Dla pacjentów, którzy wykazują objawy istnieje kilka opcji leczenia, wliczając w to te, które bezpośrednio zwalczają przyczynę rozwoju choroby. W niektórych przypadkach do leczenia nadpłytkowości wystarczy zażywać aspirynę w celu zapobiegnięcia formowania się skrzepów. Niskie dawki stosowane w zwalczaniu tego schorzenia nie powodują rozstroju żołądka ani nadmiernego krwawienia.

 

W przypadku nadpłytkowości samoistnej często stosuje się takie leki jak hydroksymocznik lub anagrelid, w celu zahamowania wytwarzania płytek krwi przez szpik kostny. Te rodzaje leków zazwyczaj muszą być przyjmowane do końca życia. Czasami konieczne jest zastosowanie terapii interferonem, jednak wiąże się to z większą liczbą możliwych skutków ubocznych.

 

Obecnie opracowywane są nowsze środki w celu zahamowania nadprodukcji płytek krwi. W przypadku występowania ciężkiej, zagrażającej życiu nadpłytkowości natychmiast wykonuje się zabieg zwany tromboferezą w celu obniżenia liczby płytek krwi do bezpiecznego poziomu. Podczas tej procedury za sprawą specjalnego urządzenia, krew chorego jest pobierana, oczyszczana z płytek krwi a następnie przekazana z powrotem do układu krwionośnego pacjenta.

Nadpłytkowość – objawy

Większość osób cierpiących na nadpłytkowość nie wykazuje żadnych objawów, przynajmniej w początkowych etapach rozwoju choroby.

 

 

Do ewentualnych objawów nadpłytkowości można zaliczyć:

 

  • Pojawianie się siniaków na skórze
  • Krwawienie z miejsc takich jak nos, usta i dziąsła
  • Krwawienie w żołądku lub przewodzie pokarmowym

 

W niektórych przypadkach, nieprawidłowe krzepnięcie krwi może prowadzić do udaru, zawału serca i pojawiania się niestandardowych zakrzepów w naczyniach krwionośnych brzucha.

 

U niektórych pacjentów chorujących na nadpłytkowość samoistną może rozwinąć się erytromelalgia, schorzenie powodujące ból, obrzęki, zaczerwienienie, drętwienie lub mrowienie dłoni oraz stóp.

Nadpłytkowość – jakie przyczyny?

Trombocytoza wtórna

 

Trombocytoza wtórna jest najczęściej występującym typem nadpłytkowości.

 

Choroba ta może się rozwinąć na skutek różnych zaburzeń i wydarzeń, takich jak:

 

  • Ostre krwawienie i utrata krwi
  • Choroby nowotworowe
  • Infekcje
  • Niedobory żelaza
  • Usunięcie śledziony
  • Niedokrwistość hemolityczna — jest to rodzaj niedokrwistości, w której organizm szybciej niszczy czerwone krwinki niż je produkuje, często z powodu pewnych chorób krwi lub zaburzeń autoimmunologicznych
  • Choroby zapalne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, sarkoidoza lub nieswoiste zapalenie jelit
  • Operacja chirurgiczna lub wystąpienie urazu

 

Nadpłytkowość samoistna

 

Przyczyny występowania tego zaburzenia są do tej pory niejasne, jednak można znaleźć przesłanki wskazujące na to, że choroba ta ma związek z mutacjami w pewnych genach. Podczas trwania trombocytozy samoistnej, Twój szpik kostny produkuje nadmierną ilość komórek, które później zostają przekształcone w często nieprawidłowe płytki krwi.

 

Nagromadzenie tych płytek krwi może stwarzać znaczne ryzyko wystąpienia powikłań związanych z krzepnięciem lub krwawienie, większe niż w przypadku nadpłytkowości wtórnej.

Dane kontaktowe

IMC Centrum Zdrowia
ul. Strzelińska 41
55-010 Żerniki Wrocławskie

Godziny pracy

Pn-Pt 8:00-19:00 | Sb 9:00-14:00
Umów się!

Masz pytanie?
Skorzystaj z szybkiej formy kontaktu!

    Twoje imię*
    Twój e-mail*
    Twój nr. tel
    Twoja wiadomość*

    Dane kontaktowe

    IMC Centrum Zdrowia
    ul. Strzelińska 41
    55-010 Żerniki Wrocławskie

    Godziny pracy

    Pn-Pt 8:00-19.00 | Sb 9.00-14.00