Wróć do poprzedniej strony

Autor: IMCKlinika

12 sposobów na poprawę trawienia

Żołądek, który już w dwie godziny po głównym posiłku burczy i domaga się jedzenia, może być oznaką głodu emocjonalnego, a nie koniecznie silnego apetytu. Jedzenie w takim wypadku nadmiernie obciąża agni (ogień trawienia), co może prowadzić do nadwagi i otyłości. We współczesnym pełnym stresu świecie większość ludzi je mięso i śmieciowe jedzenie, a także podjada różne przekąski z powodów emocjonalnych. Pogarsza to trawienie i powoduje tworzenie się toksycznego produktu ubocznego przemiany materii, o nazwie ama.

Problemy trawienne

Ama w przewodzie pokarmowym objawia się w postaci grubej, białawej powłoki na języku, której towarzyszą wyraźne wgłębienia, oznaczające złe przyswajanie. Jeśli większa część języka jest pokryta, oznacza to dużą ilość toksyn w przewodzie pokarmowym, wobec czego osoba powinna w tym czasie powstrzymać się od jedzenia.

 

Jeśli tylko jego tylna część jest pokryta w jednej trzeciej długości i dana osoba odczuwa głód, to może jeść, ale najpierw powinna wypić herbatkę pobudzającą trawienie. Herbatka ta wspaniale wspomaga trawienie i w pewnym stopniu równoważy wszystkie trzy dosze.

Sposoby na lepsze trawienie

 1. Aby pobudzić agni, przed każdym posiłkiem zjedz pół łyżeczki startego świeżego imbiru ze szczyptą soli kamiennej, skropioną sokiem z limonki.
 2. Sól w małych ilościach (szczypta na osobę) wspomaga trawienie, ale w większych ilościach może powodować zatrzymywanie wody i zaburzać trawienie.
 3. Dodawanie małych ilości ghee (klarowanego masła) do posiłków stymuluje agni i poprawia trawienie. Właściwa ilość to jedna łyżeczka na osobę.
 4. Gorzkie produkty spożywcze wspomagają trawienie i regulują ogień żołądkowy. Przykładem jest kurkuma, kumin (kmin rzymski) i przepękla ogórkowata (bitter melon).
 5. Popijanie niewielkich ilości ciepłej wody w trakcie posiłku poprawi trawienie i przyswajanie pożywienia. Nie należy pić wody z lodem albo mocno schłodzonej nawet w lecie, ponieważ spowalnia to agni i zaburza trawienie. W ogóle w większości przypadków nie powinno się pić lodowato zimnej wody, ponieważ jest to szok dla organizmu. Należy ją stosować włącznie jako lekarstwo, w celu osłabienie nudności i wymiotów.
 6. Sprawą zasadniczą dla dobrego trawienia jest właściwe przeżuwanie, tak aby jedzenie całkowicie zmieszało się ze śliną.
 7. Jedzenie w ciszy, zwracając uwagę na smaki pokarmów, także dobrze wpływa na trawienie.
 8. Lizanie niewielkich ilości pikli w trakcie posiłku (np. marynowanych limonek lub mango) pobudza agni i dobrze wpływa na trawienie.
 9. Po posiłku poprawi trawienie łyżeczka prażonych ziaren kopru, zmieszanych z prażonym dhania dal.
 10. Szklanka lassi na koniec posiłku wspomaga proces trawienia. Przygotuj lassi miksując ¼ szklanki świeżego jogurtu w temperaturze pokojowej ze szklanką wody, dodając po szczypcie sproszkowanego imbiru i kuminu.
 11. Leżenie na lewym boku po posiłku przez 5-10 minut poprawi trawienie.
 12. Najlepiej wypełniać żołądek w 1/3 jedzeniem, w 1/3 napojem, a 1/3 pozostawiać pustą.

Dane kontaktowe

IMC Centrum Zdrowia
ul. Strzelińska 41
55-010 Żerniki Wrocławskie

Godziny pracy

Pn-Pt 8:00-20:00 | Sb 9:00-15:00
Umów się!

Masz pytanie?
Skorzystaj z szybkiej formy kontaktu!

  Twoje imię*
  Twój e-mail*
  Twój nr. tel
  Twoja wiadomość*

  Dane kontaktowe

  IMC Centrum Zdrowia
  ul. Strzelińska 41
  55-010 Żerniki Wrocławskie

  Godziny pracy

  Pn-Pt 8:00-19.00 | Sb 9.00-14.00