Wróć do poprzedniej strony

Autor: IMCKlinika

Joga – jakie przynosi korzyści?

Joga powstała tysiące lat temu w Indiach i jest jedną z najbardziej popularnych na świecie terapii, które łączą pracę ciała i umysłu.

 

Praktyka jogi odbywa się na wielu poziomach, często obejmuje ona pozycje/ćwiczenia/rozciąganie (asany), kontrolę oddechu (pranajamy), koncentrację (dharana) i medytację (djana).

Korzyści jogi udowodnione badaniami

Wykazano, że praktyka jogi przyczynia się do redukcji stresu poprzez zmniejszenie aktywności osi podwzgórzowo-przysadkowo-nadnerczowej oraz układu nerwowego współczulnego (reakcji “walka lub ucieczka”).

 

Badania pokazały, że joga wpływa na spadek poziomu kortyzolu w ślinie, cukru we krwi i reniny w osoczu, 24-godzinnych poziomów noradrenaliny i adrenaliny w moczu oraz markerów stanu zapalnego, takich jak białko C-reaktywne i cytokiny, których stężenie często wzrasta w wyniku stresu (Khatri, 2007).

 

Zmiany te sprawiają, że oddech staje się głębszy i spokojniejszy, częstość pracy serca w spoczynku zmniejsza się, poprawia się zmienność rytmu zatokowego oraz odruch baroreceptorów, a także obniża się ciśnienie krwi (Jayasinghe, 2004; Ross, 2010).

Dobroczynny wpływ na psychikę

Udowodniono, że joga ma natychmiastowy wpływ na psychikę. Wyniki badań wskazywałyby więc, że dzięki jodze można rozwinąć większą elastaczność i lepsze zdolności przystosowawcze, jeśli chodzi o sposób myślenia, emocje i zachowanie. Wsród praktykujących jogę zauważono znaczącą poprawę pod względem poczucia własnej skuteczności, zarządzania stresem, czujności, skłonności do irytacji oraz optymizmu (Posadzki, 2010).

 

U uczniów 4 i 5 klas w szkole w śródmieściu po dwóch tygodniach praktyki jogi odnotowano mniejszą liczbę negatywnych zachowań w sytuacji stresu niż u uczniów, którzy brali udział w innych zajęciach pozaszkolnych (Berger, 2009).

 

Istnieje wiele badań, które potwierdzają, że praktyka jogi skutkuje znacznym zmiejszeniem objawów związanych ze stanami niepokoju i depresji (Michalsen, 2005; Shapiro, 2007; Saeed, 2010; Woolery, 2004).

 

Wykazano również, że praktyka jogi powoduje wzrost poziomów dopaminy i serotoniny, przyczyniając się przez to do poprawy nastroju (West, 2004).

Joga, a odżywianie

Badania dotyczące wpływu jogi na osoby z zaburzeniami odżywiania dowiodły, że zwiększyła się u nich świadomość i zdolność reagowania na wrażenia płynące z ciała, miały mniejszą skłonność do traktowania siebie przedmiotowo, większe poczucie zadowolenia z ciała oraz odnotowano mniej przypadków zaburzonej postawy względem odżywiania w porównaniu z osobami, które uczestniczyły w programie ćwiczeń aerobowych, oraz grupami kontrolnymi (Daubenmeir, 2005).

Choroby psychiczne praktyka jogi

Młode osoby dorosłe cieprpiące na łagodną formę depresji w swojej subiektywnej ocenie zauważyły znaczący spadek objawów po trzech tygodniach zajęć jogi dwa razy w tygodniu (Daubenmeir, 2005).

 

Dodatkowo praktyka jogi okazała się skuteczna w leczeniu nerwicy natręctw, fobii, dysleksji, smutku, zespołu stresu pourazowego, chronicznego bólu i bezsenności. Ocena jakości życia pacjentów z rakiem piersi, chorobami serca, chronicznym bólem, stanami lękowymi, depresją oraz u osób starszych również uległa znaczącej poprawie dzięki praktyce jogi (Moadel, 2007; Smith, 2009; Oken, 2006; Raub, 2002; Garfinkel, 2000).

 

Większość opublikowanych badań, które dotyczyły efektów klinicznych wywołanych przez jogę, wykazała, że 30 do 60 minut praktyki co najmniej trzy razy w tygodniu przez okres 1-12 tygodni przyniosło wyraźne korzyści. Jeśli chodzi o kontrolowanie zmian w przypadku nadciśnienia ćwiczenia jogi powtarzane dwa razy dziennie przez 11 tygodni okazały się tak samo skuteczne, jak standardowe leczenie medyczne (Murugesan, 2000).

Dane kontaktowe

IMC Centrum Zdrowia
ul. Strzelińska 41
55-010 Żerniki Wrocławskie

Godziny pracy

Pn-Pt 8:00-20:00 | Sb 9:00-15:00
Umów się!

Masz pytanie?
Skorzystaj z szybkiej formy kontaktu!

  Twoje imię*
  Twój e-mail*
  Twój nr. tel
  Twoja wiadomość*

  Dane kontaktowe

  IMC Centrum Zdrowia
  ul. Strzelińska 41
  55-010 Żerniki Wrocławskie

  Godziny pracy

  Pn-Pt 8:00-20:00 | Sb 9:00-17:00