Wróć do poprzedniej strony

Autor: IMCKlinika

Jedzenie zgodnie z porą roku: lato

Wszystkie żywe istoty, a także pory roku maja prakruti. Kiedy wybieramy pożywienie odpowiednie do pory roku, musimy także brać pod uwagę indywidualną konstytucję danej osoby (prakruti) i nierównowagę dosz (vikruti)). Na przykład wiosna może być porą pogorszenia kaphy, więc ogólnie zaleca się dietę uspakajająca kaphę o tej porze roku. Jeśli jednak dana osoba ma zaburzenia waty lub pitty, należy to wziąć pod uwagę i zalecenia dietetyczne należy zmodyfikować pod kątem vikruti.

Aby mieć punkt odniesienia, omówimy teraz odpowiednią dietę na każdą porę roku, zakładając, że nie musimy zajmować się żadnymi vikruti. Nie odnosi się to jednak bezpośrednio do wskazówek dla każdej doszy, omówionych w kolejnej sekcji.

Lato

Jedz więcej pokarmów słodkich, gorzkich i cierpkich, ponieważ te trzy smaki uspakajają pittę. Pitta szybko wzrasta przed południem, więc zjedz niewielkie schładzające śniadanie, składające się z płatków jęczmiennych, kleiku ryżowego, tapioki, amarantusa lub kleiku pszennego, z dodatkiem mięty, kardamonu i ghee.

 

Poha (płatki z ryżu basmati) jest dość lekka i stanowi dobre śniadanie dla osób o niewielkim apetycie. Można także jeść na śniadanie owoce. Najlepsze owoce na lato to melony, jabłka, gruszki i śliwki. Mają one właściwości schładzające i uspakajają żołądek, może je jeść między posiłkami. Świeży kokos jest również dobry na doszę pitta. Szklanka soku z mango z łyżeczką ghee i szczyptą kardamonu równoważy wszystkie trzy dosze i dobrze jest go pić latem.

Co na obiad?

Na obiad warto zjeść coś chłodzącego, jak ryż basmati i kitchari z fasolki mung z kolendrą, startym kokosem i ghee. Ghee jest świetne na doszę pitta, korzystne są również gorzkie zioła i warzywa. Sałatki są świetnym daniem na obiad , ale w dużych ilościach zmniejszają ogień trawienny.

 

Pij wodę w temperaturze pokojowej, a nie lodowate napoje, które obkurczają naczynia krwionośne i zatrzymują wydzielanie enzymów trawiennych, powodując tworzenie się toksyn. Unikaj alkoholi, takich jak whisky i rum, ale piwo o tej porze roku nie zaszkodzi.

Coś na orzeźwienie

Ostre gorące promienie słońca w okresie letnim odbierają energię roślinom i zwierzętom. Dlatego lato jest porą obniżonej energii, co jest częstym objawem nadmiernej pitty. Nie należy pracować w upalnym słońcu.

 

Jeśli czujesz pragnienie po południu, wypij chłodzące lassi przygotowane z dwóch łyżek świeżego domowego jogurtu i maślanki (przygotowanej tego samego dnia), zmiksowanych w szklance zimnej wody, skropione sokiem z limonki, z dodatkiem pół łyżeczki cukru, lub szklankę mleka zmiksowanego z połową ogórka. Napoje te uspokajają i chłodzą, wyciszając nadmiar doszy pitta.

Na zakończenie dnia

Kolację należy spożyć mniej więcej o zachodzie słońca, kiedy wieczorem zaczyna się robić chłodniej. Powinna składać się z warzyw zielonych gotowanych na parze, takich jak szparagi, cukinia i brokuły, z dodatkiem ryżu basmati, dalu z fasolki mung i batatów oraz raity z ogórków (mizerii). W literaturze ajurwedycznej odradza się jedzenia ciemnego mięsa, pomidorów, kwaśnej śmietany, słonego sera i ostrych przypraw.

 

Po kolacji pospaceruj w wieczornym chłodzie, a potem wypij filiżankę mleka. Najpierw zagotuj mleko, potem je wystudź, dodaj cukier, wodę różaną i kilka obranych ze skórki migdałów. Pij powoli przed snem. Napój ten wzmaga ojas, schładza pittę i sprowadza zdrowy sen.

Dane kontaktowe

IMC Centrum Zdrowia
ul. Strzelińska 41
55-010 Żerniki Wrocławskie

Godziny pracy

Pn-Pt 8:00-20:00 | Sb 9:00-15:00
Umów się!

Masz pytanie?
Skorzystaj z szybkiej formy kontaktu!

    Twoje imię*
    Twój e-mail*
    Twój nr. tel
    Twoja wiadomość*

    Dane kontaktowe

    IMC Centrum Zdrowia
    ul. Strzelińska 41
    55-010 Żerniki Wrocławskie

    Godziny pracy

    Pn-Pt 8:00-19.00 | Sb 9.00-14.00