Wróć do poprzedniej strony

Autor: IMCKlinika

Czy witaminy z grupy B mogą być szkodliwe?

Czy istnieje coś takiego jak nadmiar witamin z grupy B? Czy witaminy z grupy B mogą być szkodliwe?

 

Jaka dawka jest za wysoka i jakie problemy może powodować?

Witamina B6 - czy może być szkodliwa? ile?

Kiedyś uważano, że witaminy z grupy B są nieszkodliwe, ponieważ podobnie jak witamina C, rozpuszczają się w wodzie i z tego powodu nie akumulują się w organizmie tak jak witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K). Jednak, teraz wiadomo, że spożycie zbyt dużej ilości witamin z grupy B może być szkodliwe.

 

Na przykład, witamina B6 (pirydoksyna) może powodować neurotoksyczność, która na szczęście rzadko pojawia się przy spożyciu witaminy w dawkach 200-300mg. Należy uważać, gdyż wyższe dawki mogą zagrażać zdrowiu i prowadzić do uszkodzenia nerwów, powodując drętwienie i mrowienie kończyn, które ostatecznie mogą być nieodwracalne.

 

Trzeba pamiętać o zakończeniu suplementacji witaminy B6, jeśli odnotowywane są niecodziennie odczucia. Szeroko znany jest przykład kobiety, u której rozwinęło się odrętwienie nóg poprzez spożycie zaledwie 200 mg witaminy dziennie. Neurolog uważał, że może cierpieć na stwardnienie rozsiane, jednak po zaprzestaniu spożywania witaminy B6 objawy ustąpiły.

 

Na początek zalecane jest spożywanie 100-200 mg witaminy B6 dziennie w przypadku obecności neuropatii uciskowych (np. zespół cieśni nadgarstka), ale zawsze zaleca się pacjentom przerwanie leczenia, jeśli zauważą jakieś nietypowe drętwienie. Nadmiar witaminy B6 może też powodować nadwrażliwość na światło słoneczne, co może prowadzić do wysypki skórnej i drętwienia kończyn, a także do nudności, wymiotów, bólów brzucha, utraty apetytu oraz nieprawidłowego funkcjonowania wątroby.

Witamina B3 - czy może być szkodliwa? ile?

Duże ilości niacyny (witaminy B3) mogą powodować problemy zdrowotne, jednak są one mało prawdopodobne, jeśli spożywa się od 2000 do 3000 mg tej witaminy dziennie, w celu obniżenia poziomu cholesterolu. Mogą występować objawy takie jak zaczerwienienie, swędzenie, zdenerwowanie, bóle głowy czy skurcze jelit.

 

Nie można spożywać dawek przekraczających 3000 mg na dobę bez nadzoru lekarza. W tych ilościach mogą pojawić się nudności, żółtaczka i podwyższony poziom enzymów wątrobowych – przerażający obraz imitujący zapalenie wątroby. Objawy znikają po odstawieniu niacyny.

 

Nie można spożywać dużych dawek niacyny będąc po zawale serca, w czasie ciąży lub podczas występowania wrzodów żołądkowych, dny moczanowej, cukrzycy czy zapalenia pęcherza. Każdy, kto przyjmuję tę witaminę w celu obniżenia poziomu cholesterolu, powinien to robić tylko pod nadzorem lekarza i powinien wykonać badania wątroby przed rozpoczęciem leczenia, a następnie badać się okresowo. Zaleca się również kontrolę poziomu cholesterolu każdego miesiąca.

Sekretem zdrowia dieta

Najlepszym i najzdrowszym sposobem, by zapewnić swojemu organizmowi wszystkie potrzebne witaminy z grupy B i inne składniki odżywcze, jest utrzymanie zróżnicowanej diety obejmującej owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, zdrowe tłuszcze i białko.

 

 

Źródła:

nlm.nih.gov/medlineplus/bvitamins.html

Stover, Patrick J. “Physiology of folate and vitamin B 12 in health and disease.” Nutrition reviews 62.suppl_1 (2004): S3-S12.

Powers, Hilary J. “Riboflavin (vitamin B-2) and health.” The American journal of clinical nutrition 77.6 (2003): 1352-1360.

Dane kontaktowe

IMC Centrum Zdrowia
ul. Strzelińska 41
55-010 Żerniki Wrocławskie

Godziny pracy

Pn-Pt 8:00-19:00 | Sb 9:00-14:00
Umów się!

Masz pytanie?
Skorzystaj z szybkiej formy kontaktu!

    Twoje imię*
    Twój e-mail*
    Twój nr. tel
    Twoja wiadomość*

    Dane kontaktowe

    IMC Centrum Zdrowia
    ul. Strzelińska 41
    55-010 Żerniki Wrocławskie

    Godziny pracy

    Pn-Pt 8:00-19.00 | Sb 9.00-14.00