Wróć do poprzedniej strony
Umów się!
Śmiech bezwarunkowy- jak ćwiczyć samemu?
Badania dowodzą, że samo uniesienie kącików ust powoduje pozytywną reakcję organizmu – wydzielanie „hormonów szczęścia” oraz rozluźnienie ciała. Ta prosta wizualizacja wywodzi się z tradycji taoistycznej i od 2,5 tysiąca lat uznawana jest za skuteczną metodę uzdrawiania… Zadbaj więc już dziś o swój wewnętrzny uśmiech… jadąc w autobusie, siedząc w poczekalni, albo prostu wygospodaruj chwilę dla siebie w ciszy.
Terapia śmiechem - Medytacja Wewnętrznego Uśmiechu
Jak ćwiczyć samemu śmiech bezwarunkowy? Poniżej przedstawiamy krok po kroku jak przeprowadzić terapię śmiechem samemu:
- Zamknij oczy, weź głęboki wdech nosem, zatrzymaj oddech na krótką chwilkę i zrób wydech ustami. Powtórz jeszcze dwa razy. Przez resztę medytacji oddychaj lekko, swobodnie przez nos.
- Unieś kąciki ust lekko ku górze.
- Pozwól, żeby uśmiech przeniósł się do oczu.
- Wyobraź sobie, że Twoje spojrzenie jest przyjazne i łagodne (możesz wtedy pomyśleć o jakimś miłym wydarzeniu lub osobie).
- Poczuj jak to z pozoru banalne ćwiczenie wpływa na Twoje wnętrze, pozostań świadoma/my swoich odczuć.
- Teraz wyobraź sobie, że uśmiech spływa z uszu do karku, a z oczu do nosa i policzków. Poprzez język wlewa się do krtani.
- Prześlij ten ciepły uśmiech przez grasicę do serca. Wyobraź sobie, że przepełnia Cię radość, miłość i współczucie. Wszystkie złe nastroje, niecierpliwość i pośpiech znikają. Jest tylko radosne „tu i teraz”, a Twoje serce wypełnia moc uśmiechu.
- Teraz prześlij uśmiech do płuc. Poczuj jak przenika on do najdrobniejszych pęcherzyków. Oddychaj głęboko i poczuj jak uchodzi z Ciebie wszelki smutek i przygnębienie, nabierasz nowej energii do życia.
- Poślij uśmiech do wątroby (prawy dolny łuk żeber).
- Teraz poślij uśmiech i płynącą z niego energię do nerek. Poczuj, jak wypełnia je spokój i zdrowie.
- Teraz przejdź z wewnętrznym uśmiechem do śledziony (lewy dolny łuk żeber). Poczuj jak harmonijnie pracuje.
- Skieruj uśmiech w stronę narządów płciowych. Poczuj ich ogromną i spokojną siłę życia.
- Wróć z uśmiechem do punktu wyjścia, czyli do swoich ust. Otwórz oczy i zachowaj ten wewnętrzny uśmiech na zewnątrz.
Tekst: Piotr Sady, Dorota Sztobryn
Jak ćwiczyć samemu śmiech bezwarunkowy – kilka praktycznych wskazówek.
- Zacznij od krótkiej fizycznej rozgrzewki rozciągając i rozluźniając poszczególne części ciała. Zrób głęboki wdech, a wraz z wydechem wypowiedz sylabę „haaaaaa…”, otwierając szeroko usta. Postaraj się opróżnić całe płuca z powietrza przy wydechu. Powtórz kilka razy. Następnie przejdź do klaskania w dłonie w rytmie 1-2-3, przenosząc ręce raz na jedną, raz na drugą stronę.
- Do klaskania dodaj głośne wypowiadanie sylab: „ho ho, ha ha ha”, oddychaj głęboko. Kontynuuj dodając jeszcze więcej ruchu, a jeśli masz na to siłę i ochotę – możesz poruszać się po linii okręgu lub z jednego miejsca w drugie. Pamiętaj o głębokim oddechu.
- Wykonaj ćwiczenie „lwa”: wysuń język jak najdalej, otwórz usta szeroko, dłonie ułóż na kształt „łapy lwa” i postaraj się „ryknąć śmiechem”. To ćwiczenie powinno rozluźnić mięśnie twarzy, język i gardło oraz ułatwić wykonywanie kolejnych ćwiczeń.
- Możesz także wykonać ćwiczenie „Uwaga! Pod napięciem”: wyciągnij rękę, jakbyś chciał/a chwycić jakiś przedmiot znajdujący się w pobliżu i odskocz szybko ze śmiechem, jak porażony/-a prądem. Wiele ćwiczeń śmiechowych nie wymaga interakcji z partnerem/grupą. Możesz ułożyć sesję według własnego pomysłu, bądź zaglądając do listy z ćwiczeniami.
- Klaszcząc w dłonie, powtarzaj „Super, super, hej!”. Możesz także wykonać kilka śmiechowy skoków.
- Pamiętaj, by między ćwiczeniami wykonywać także głębokie oddechy – to pomoże Ci “uwolnić” śmiech przeponowy. Zrób wdech i wydech nosem licząc do czterech zarówno przy wdechu jak i wydechu. Następnie wykonaj wdech i na wydechu spróbuj się po prostu śmiać, lub wymawiać sylaby “ha ha ha” (Twój mózg i tak otrzyma bodziec do wytwarzania relaksujących hormonów i podniesienia odporności :)). Połóż rękę na brzuchu pod żebrami i poczuj pracę przepony. Stopniowo wydłużaj oddech, zachowując taką samą długość wdechu i wydechu.
- Opowiedz wybraną historyjkę (np. o czymś, co ostatnio bardzo Cię zdziwiło, albo o tym, co robiłaś/robiłeś dziś rano itd.) w tzw. języku nonsensu (wypowiadasz przypadkowe zbitki głosek, gestykulując przy tym i okazując emocje za pomocą mimiki twarzy).
Dane kontaktowe
IMC Centrum Zdrowia
ul. Strzelińska 41
55-010 Żerniki Wrocławskie
55-010 Żerniki Wrocławskie
tel:
+48 730 597 597,
e-mail:
kontakt@centrumimc.pl,
Godziny pracy
Pn-Pt 8:00-19:00 | Sb 9:00-14:00
Masz pytanie?
Skorzystaj z szybkiej formy kontaktu!
Dane kontaktowe
IMC Centrum Zdrowia
ul. Strzelińska 41
55-010 Żerniki Wrocławskie
55-010 Żerniki Wrocławskie
tel:
+ 48 730 597 597,
e-mail:
kontakt@imc.wroc.pl,
Godziny pracy
Pn-Pt 8:00-19.00 | Sb 9.00-14.00