Wróć do poprzedniej strony

Autor: IMCKlinika

Pole elektromagnetyczne (PEM) – wpływ na zdrowie

pole elektromagnetyczne

Promieniowanie elektromagnetyczne (PEM) i jego szkodliwe działanie wynika ze zbyt intensywnej lub długotrwałej ekspozycji na pewne rodzaje fal elektromagnetycznych, powodując tysiące przypadków “tajemniczych” chorób na całym świecie. Jeżeli cierpisz na łagodną depresję, mgłę mózgową, bezsenność, chroniczne zmęczenie, drętwienie, mrowienie lub niewyjaśnione bóle mięśni, możesz wynikać to z nadmiernej ekspozycji na PEM.

Promieniowanie elektromagnetyczne (PEM) - co to?

Skrót PEM to akronim pola elektromagnetycznego. Jest to termin wykorzystywany do opisu pól elektrycznych, mikrofalowych czy bezprzewodowych na których działanie jesteśmy eksponowani każdego dnia. Obecnie mamy największy kontakt z PEM w całej historii ludzkości. PEM jest emitowane przez telefony komórkowe, komputery, kuchenki mikrofalowe, bezprzewodowy internet, wieże telekomunikacyjne, słupy energetyczne, inteligentne urządzenia, satelity i wiele innych. 

 

Większość ludzi, wliczając w to organy regulacyjne odpowiedzialne za nasze zdrowie, nie przywiązuje uwagi do badań wskazujących na potencjalne ryzyko zdrowotne związane z PEM, a osoby wykazujące zaniepokojenie tym tematem zostają często ignorowane lub nawet wyśmiewane.

 

Niestety prawda jest taka, że wiele osób, wliczając w to szczególnie osoby z chronicznymi schorzeniami, jest bardzo podatnych na działanie PEM. Badania pokazują, że nawet jeżeli nie zauważasz u siebie bezpośrednich efektów działania PEM, zjawisko to zdecydowanie wpływa na Twoje zdrowie. Problem ten jest obecnie szczególnie niepokojący, ponieważ coraz więcej wież oraz telefonów pojawia się w naszym otoczeniu.

 

Na szczęście, istnieją sposoby na ochronę przed szkodliwym działaniem PEM, pomimo tego, że praktycznie nie da się go całkowicie uniknąć. Dzięki temu artykułowi, uzyskasz niezbędną wiedzą, umożliwiającą Ci ochronę przed szkodliwym PEM oraz poznasz metody dzięki którym, będziesz w stanie cofnąć jego negatywne skutki.

Promieniowanie elektromagnetyczne (PEM) - jak wpływa na zdrowie?

Promieniowanie elektromagnetyczne (PEM), nie możemy go zobaczyć, wyczuć węchem ani poczuć innymi zmysłami, więc jak PEM może być szkodliwe? Chociaż niektóre, niezwykle wrażliwe osoby mogą bezpośrednio odczuwać PEM, większość ludzi nie traktuje tego zjawiska poważnie, ponieważ fale elektromagnetyczne, za wyjątkiem światła widzialnego, nie są widoczne. 

 

Pierwszą rzeczą, którą należy zrozumieć, jest to, że ciało człowieka jest organizmem elektrycznym [1]. Serce, mózg i wiele komórkowych oraz metabolicznych procesów realizowanych jest przy pomocy ładunków elektrycznych, których przepływ może być zaburzony przez PEM [2]. Prawidłowe funkcjonowanie tych organów w dużej mierze zależy od naturalnych i zdrowych częstotliwości fal elektromagnetycznych wytwarzanych przez naszą planetę (rezonans Schumanna), atmosferę oraz słońce [3]. Jest to jedna z przyczyn, sprawiających, że ludzie czują się tak dobrze, kiedy spędzają czas w otoczeniu natury z daleka od miast i budynków. 

 

Niestety, to naturalne i korzystne PEM jest blokowane i zagłuszane w naszym nowoczesnym środowisku przez sztuczną nawierzchnię, budynki i wszechobecne bombardowanie różnymi, szkodliwymi rodzajami promieniowania. Czy pamiętasz, kiedy ostatnio Twoja bosa stopa dotknęła ziemi albo nie otaczał Cię sygnał z telefonii komórkowej? 

 

W wyniku tych okoliczności, delikatne elektryczne procesy zachodzące w nas tracą synchronizację z naturalnym PEM i zostają przytłoczone przez te pochodzące od tworów człowieka. To zaburzenie powoduje załamanie komunikacji komórkowej i prowadzi do pojawienia się szkodliwych objawów. 

 

Efekty wywoływane przez PEM kumulują się, co oznacza, że zatrucie Twojego organizmu będzie tym poważniejsze, im dłużej promieniowanie oddziaływało na Ciebie [4]

Promieniowanie elektromagnetyczne (PEM) - objawy zatrucia

Badania bezsprzecznie wykazały związek PEM z zaburzeniami rytmu pracy serca, problemami ze snem, stanami zapalnymi oraz wieloma innymi schorzeniami. Ponieważ objawy mogą się znacząco różnić w zależności od osoby, a do tego często przypominają te powiązane z innymi chorobami, zidentyfikowanie źródła problemu w postaci PEM bywa trudnym zadaniem. 

 

Pomimo tych trudności w ocenie, istnieje szereg problemów zdrowotnych, które zostały silnie powiązane z działaniem PEM [5-16]:  

 

  • Bezsenność
  • Zaburzenia snu
  • Dysfunkcja tarczycy
  • Zaburzony rozwój dziecka
  • Nieprawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego
  • Niepłodność męska
  • Niepłodność żeńska 
  • Nerwica 
  • Depresja
  • Zmęczenie
  • Mgła mózgowa 
  • Nerwowość 
  • Niepokój
  • Choroby skóry

 

Badania wskazują, że szkodliwe działanie PEM może w większym stopniu wpływać na młodych ludzi niż dorosłych [4].

Promieniowanie elektromagnetyczne (PEM) - metody ochrony

1. Zwiększ dystans pomiędzy elektroniką a twoim ciałem

 

Działanie PEM drastycznie maleje wraz ze zwiększającym się dystansem pomiędzy Tobą a telefonem komórkowym, laptopem itp. Możesz złagodzić część negatywnych efektów zostawiając nieużywany telefon komórkowy w innym pokoju oraz ograniczając jego ogólne użytkowanie. 

 

Nie noś telefonu przy ciele, szczególnie uważaj na to, żeby nie przechowywać urządzeń elektrycznych w przedniej kieszeni spodni, zwłaszcza jeżeli jesteś mężczyzną. 

 

W przypadku wykonywania długich połączeń telefonicznych, korzystaj z zestawu głośnomówiącego, słuchawek dousznych albo zestawów słuchawkowych/ słuchawek Bluetooth (uważaj, żeby nie nosić ich przez cały dzień). Ulotki informacyjne dołączane do nowych telefonów ostrzegają przed noszeniem urządzenia przy ciele ze względu na obawy związane z promieniowaniem [17].

 

W nocy trzymaj telefon z dala od nocnego stolika a najlepiej wyłącz go i zostaw w innym pokoju. Dodatkowo, przełączaj swój telefon na tryb samolotowym kiedy z niego nie korzystasz. 

 

Podobne zasady dotyczą bezprzewodowych komputerów [18]. Korzystaj z ekranu elektromagnetycznego, jeżeli trzymasz działający komputer na kolanach oraz ograniczaj czas, który spędzasz z laptopem. Jeżeli możesz, wyłącz Wi-Fi i połącz się z internetem za pomocą kabla sieciowego. 

 

2. Zmniejsz swoją ekspozycję na PEM we własnym domu

 

Najłatwiejszym sposobem na ograniczenie PEM w domu jest korzystanie z 24-godzinnego, mechanicznego programatora czasowego albo samoregulującego się rutera Wi-Fi. 

 

Do innych metod ograniczania PEM w domu można zaliczyć: 

 

  • Ręczne wyłączanie routera Wi-Fi w nocy. Przenoszenie łóżka z dala od przerw w obwodach elektrycznych oraz dużych urządzeń.
  • Wyłączanie wyłączników instalacyjnych nocą oraz zamontowanie osłony licznika elektrycznego.  
  • Planowanie czasu wolnego od PEM w swoim kalendarzu tzn. czasu spędzanego bez telefonów, komputerów oraz innych urządzeń elektrycznych. 
  • Zdobędziesz dodatkowe punkty za wyjście na łono natury!

 

3. Przemyśl swój „inteligentny” dom

 

Im więcej urządzeń jest podłączonych do Twojego Wi-Fi albo sieci komórkowej, tym większa będzie ekspozycja Twojej rodziny na PEM. 

 

Zrezygnuj z “inteligentnych urządzeń” do zamykania drzwi albo włączania piekarnika. 

 

Odmów instalacji “inteligentnego” licznika, jeżeli Twój dostawca prądu poprosi o to. 

 

4. Unikaj sieci elektroenergetycznych o wysokim napięciu

 

Nie każdy może wybrać miejsce życia, jeżeli jednak masz taką możliwość nie kupuj ani nie wynajmuj mieszkania znajdującego się w okolicy sieci elektroenergetycznych o napięciu 10,000 woltów, szczególnie jeżeli masz lub planujesz mieć dzieci. 

 

Jeśli obecnie mieszkasz w pobliżu dużych linii energetycznych, masztu telekomunikacyjnego, elektrowni, stacji radiowej lub torów pociągów elektrycznych… możliwe, że powinieneś rozważyć przeprowadzkę.

 

Sprawdź również, czy w Twoim domu znajduje się inteligentny licznik i rozważ jego ekranowanie. Niektóre kompleksy apartamentowe umieszczają wszystkie inteligentne liczniki poza jedną ścianą mieszkania. Jeśli ta ściana należy właśnie do Ciebie, zastanów się nad zmianą miejsca zamieszkania.

Promieniowanie elektromagnetyczne (PEM) - jak wyzdrowieć?

Szkodliwe działanie PEM może wywoływać długą listę “niewyjaśnionych” objawów od bezsenności i dysfunkcji hormonalnej po chroniczne zmęczenie. Ponieważ PEM jest niewidzialne, większość ludzi nie jest świadoma przyczyny swoich problemów. Co więcej, obecnie praktycznie nie da się żyć w okolicy z dala od wież telekomunikacyjnych o niskim poziomie PEM, szczególnie jeżeli musisz mieszkać w mieście, niedaleko od pracy albo szkoły.

  

Dobrą wiadomością jest to, że jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby ograniczyć szkodliwe działanie pola elektromagnetycznego i zadbać o zdrowie. Zacznij od wprowadzenia w życie jednej lub dwóch sugestii, a z czasem, pomyśl o ewentualnym dołączeniu kolejnych. Celem jest zmniejszenie ekspozycji na PEM oraz pomoc w detoksykacji organizmu i regeneracji, co możesz rozpocząć już dziś.

 

Program detoksykacyjny Detox & Life Balancing Retreat w IMC

Program detoksykacyjny Detox & Rejuvenation Retreat w IMC

Źródło:

 

  1. https://www.nmr.mgh.harvard.edu/news/141119/45-years-of-biomagnetism-and-squid
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK21063/
  3. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0306987703000276
  4. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0013935118300355
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17548154
  6. https://www.scientificamerican.com/article/new-studies-link-cell-phone-radiation-with-cancer/
  7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15042631
  8. http://www.waldorftoday.com/2013/07/student-science-experiment-finds-plants-wont-grow-near-wi-fi-router/
  9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24012322
  10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22112647
  11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22465825
  12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23334843
  13. http://www.safeinschool.org/2011/02/latest-in-scientific-world-on-health.html
  14. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24021427
  15. https://www.niehs.nih.gov/health/topics/agents/emf/
  16. https://www.greenmedinfo.com/blog/44-reasons-cell-phones-can-cause-cancer
  17. https://www.consumers4safephones.com/apple-warns-customers-to-never-use-or-carry-an-iphone-in-your-pocket/
  18. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22315933

Dane kontaktowe

IMC Centrum Zdrowia
ul. Strzelińska 41
55-010 Żerniki Wrocławskie

Godziny pracy

Pn-Pt 8:00-20:00 | Sb 9:00-15:00
Umów się!

Masz pytanie?
Skorzystaj z szybkiej formy kontaktu!

    Twoje imię*
    Twój e-mail*
    Twój nr. tel
    Twoja wiadomość*

    Dane kontaktowe

    IMC Centrum Zdrowia
    ul. Strzelińska 41
    55-010 Żerniki Wrocławskie

    Godziny pracy

    Pn-Pt 8:00-19.00 | Sb 9.00-14.00