Wróć do poprzedniej strony

Masaż tensegracyjny

Masaż tensegracyjny

Masaż tensegracyjny jest masażem leczniczym, opartym na zasadach przenoszenia napięć. Zabieg polega na ocenie palpacyjnej wrażliwości uciskowej tkanek oraz identyfikacji miejsc, w których wystąpiło wzmożone napięcie spoczynkowe, a następnie zastosowanie odpowiednich technik masażu w celu przywrócenia prawidłowego napięcia oraz usunięcia źródła bólu. Po wykonaniu masażu tensegracyjnego dokonywana jest ponowna ocena dolegliwości bólowych w celu oceny skuteczności masażu.

Masaż tensegracyjny - na czym polega?

Zasada przenoszenia napięć (tensegracji) mówi o tym, że wzrost napięcia jednego elementu struktury powoduje analogiczny wzrost napięcia pozostałych jej elementów pozostających we wzajemnym kontakcie anatomicznym.

 

Zjawisko to występuje na wielu poziomach strukturalnych, w tym również na poziomie mięśniowo-powięziowo-więzadłowym. W praktyce oznacza, że wzrost napięcia spoczynkowego jednego mięśnia powoduje z czasem proporcjonalny wzrost napięcia innych mięśni pozostających z nim w bezpośrednim lub pośrednim kontakcie anatomicznym.

 

Zjawisko przenoszenia napięć wykorzystywane jest w celu oceny zaburzeń występujących w obrębie tkanek miękkich układu ruchu. Na jej podstawie terapeuta ustala, które tkanki i w jakiej kolejności należy masować w celu przywrócenia prawidłowego rozkładu napięcia spoczynkowego mięśni i powięzi w poszczególnych układach.

Masaż tensegracyjny - jak wygląda?

Zabieg wykonuje się w wygodnej pozycji na kozetce. Zaczyna się od opracowywania miejsc odległych od źródła bólu, stopniowo podążając w jego kierunku. W tym celu stosuje się sprężyste odkształcanie skóry, struktur podskórnych oraz narządów wewnętrznych. 

 

Pierwsza z nich polega na oddziaływaniu na tkanki położone powierzchownie, tj. skóra, naczynia limfatyczne. Druga technika wykorzystuje rozcieranie i jest ukierunkowana głównie na powięź, ścięgna i pochewki ścięgniste.

 

Ostatnia umożliwia wpływ na jelito grube czy wątrobę. Stosowanie ugniatania pomaga tutaj wpływać na regulację napięcia, stymulując także propriocepcję

 

Stosowane pozycje ułożeniowe oraz czas trwania zabiegu jest dostosowany indywidualnie. Przygotowując się do terapii, terapeuta odsłania obszar ciała, który będzie poddawany masażowi. Po zakończonej sesji zaleca się odpoczynek i okrycie ciała, gdyż ewentualna duża różnica temperatur może wpłynąć niekorzystnie na rezultat zabiegu.

Masaż tensegracyjny - ile trwa?

Masaż tensegracyjny w zależności od oczekiwań oraz celu terapii, może trwać od 30 minut do 1 godziny.

Masaż tensegracyjny - kiedy wskazany?

Wśród efektów masażu tensegracyjnego obserwuje się poprawę siły mięśniowej, zakresu ruchomości, uśmierzenie bólu. Następuje poprawa funkcjonowania narządów wewnętrznych, zmniejszanie obrzęków oraz przyspieszenie procesu regeneracji tkankowej. 

 

 

Masaż tensegracyjny jest wskazany przy:

 

  • rwa kulszowa, rwa udowa
  • ból karku, szyi, barku
  • ból pleców, kręgosłupa
  • ból kolana, biodra
  • zaburzenia czucia, drętwienie, pieczenie i mrowienie (ręki, szyi, okolicy pośladków oraz bocznej strony uda)
  • łokieć tenisisty (ból na nadkłykciu bocznym kości ramiennej)
  • łokieć golfisty (ból na nadkłykciu przyśrodkowym kości ramiennej)
  • cieśń nadgarstka (drętwienie i mrowienie palców ręki)
  • kolano biegacza, kolano skoczka
  • ból pięty, ból ścięgna Achillesa
  • uczucie niemożności wykonania głębszego wdechu
  • uczucie kłucia w przedniej części klatki piersiowej z jednoczesnym bólem pod obojczykiem i często występującym uczuciem osłabienia w kończynie górnej
  • uczucie zimnych stóp i kurczu w łydkach

 

 

Cena Masażu tensegracyjnego wynosi:

 

  • 220 zł – 45 minut

 

Terapeuta:

Rafał Banasiak

Terapeuta

Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego we Wrocławiu (studia magisterskie – Promocja Zdrowia), Akademię Wychowania Fizycznego w Katowicach (studia magisterskie – Fizjoterapia) oraz Osteopathie Schule Deutschland – Akademię Osteopatii (5-letnie podyplomowe).

Obecnie jest również nauczycielem Akademickim na Wyższej Uczelni i prowadzi zajęcia ze studentami. W pracy bazuje głównie na Autonomicznym Układzie Nerwowym.