Wróć do poprzedniej strony

Wizualizacja

wizualizacja

Wizualizacja to forma skoncentrowanej relaksacji pomagającej w stworzeniu harmonii pomiędzy ciałem i umysłem.

 

Jest to technika, która umożliwi Ci skupienie wyobraźni i wykreowanie w umyśle spokojnych, relaksujących obrazów, zapewniając w ten sposób “mentalny spokój i równowagę”.

Wizualizacja - na czym polega?

Wizualizacja to potężne psychologiczne narzędzie, które rozwinie u praktykującego zdolność do radzenia sobie z problemami. Ten szczególny rodzaj wyobrażeń angażuje wszystkie zmysły, jak również całe ciało i emocje, pozwalając na zwizualizowanie kłębiących się w Tobie idei, uczuć oraz doświadczeń.

 

Wizualizacja może stymulować również ciało, poprzez wpływanie na rytm serca, ciśnienie krwi czy wzorce oddechowe. Praktyka wizualizacji może pomóc odkryć Twoją wewnętrzną siłę i odwagę oraz inne cechy, które pomogą Ci w każdej sytuacji życiowej. 

 

Wszyscy jesteśmy czasami zestresowani. Uczucie to jest wywoływane przez różne sytuacje, a sam stres może być ciągły i długotrwały podczas mierzenia się z różnymi, wymagającymi momentami w ciągu całego życia. 

 

Ciągły stres może odbić się na Twoim ogólnym zdrowiu, dodatkowo utrudniając uspokojenie się i relaksację. 

 

Wizualizacja to jedna z metod radzenia sobie ze stresem. Jest to technika relaksacyjna, polegająca na wyobrażaniu sobie pozytywnych i uspokajających okoliczności takich jak pobyt na pięknej plaży albo spokojnej łące. Technika ta znana jest również pod nazwą medytacji kierowanej

 

 

Według badań wizualizacja może pomóc:

 

  • Obniżyć stres i niepokój 
  • Wspierać relaks
  • Łagodzić różne objawy związane ze stresem 

Wizualizacja - jak wygląda?

Wizualizacja jest rodzajem skupionej relaksacji albo medytacji. Skupiona relaksacja polega na silnym skoncentrowaniu się na konkretnym obiekcie, dźwięku albo doświadczeniu w celu uspokojenia umysłu. 

 

Podczas wizualizacji, celowo skupiasz się na myśleniu o jakimś przyjemnym miejscu lub scenariuszu. Celem takiego postępowania jest osiągnięcie spokoju poprzez relaksację i uważność. Fundamentem tej metody jest przekonanie o tym, że Twoje ciało reaguje na Twoje myśli. 

 

Przykładowo, jeżeli myślisz o jakiejś stresującej sytuacji, Twoje ciało i umysł automatycznie stają się napięte. Twoje tętno i ciśnienie krwi wzrastają, a Twój umysł ogarnia rozkojarzenie.

 

Z drugiej strony, jeżeli skoncentrujesz swoje myśli na przyjemnym scenariuszu, Twoje ciało i umysł powinny się odprężyć. Mięśnie mogą się zrelaksować, a umysł uspokoić i wyciszyć. 

 

Poprzez uspokajanie swojego ciała i umysłu, możesz lepiej radzić sobie z mentalnym, emocjonalnym i fizycznym stresem, na co dzień.  

 

Prawie każdy może skutecznie skorzystać z tej techniki. Zajęcia z wizualizacji są prowadzone przez wykwalifikowanego terapeutę przy akompaniamencie spokojnej, łagodzącej muzyki mogącej zawierać w sobie dźwięki pochodzące prosto z natury.

 

W trakcie praktyki wizualizacji nauczysz się jak tworzyć własne mentalne obrazy oraz jak korzystać z wcześniej przygotowanych nagrań.

Wizualizacja - jakie korzyści?

Wizualizacja według badań, może na różne sposoby pomóc Twojemu zdrowiu oraz dobremu samopoczuciu

 

 

Wizualizacja niesie za sobą następujące korzyści:

 

 

Obniża stres i niepokój 

 

Istnieją liczne dowody naukowe wskazujące na to, że wizualizacja może pomóc zredukować stres i niepokój. 

 

W badaniu opublikowanym w 2014 roku, naukowcy podzielili kobiety chore na fibromialgię na dwie grupy. Pierwsza grupa przez 10 tygodni praktykowała co dzień wizualizację, podczas gdy druga grupa prowadziła standardowy tryb życia. 

 

Pod koniec badania kobiety, które stosowały wizualizację, zgłaszały obniżenie stresu, zmęczenia, bólu i depresji. 

 

W kolejnym badaniu z 2017 roku, przeprowadzonym na pacjentach przebywających na oddziale opieki długoterminowej, porównano efektywność wizualizacji i klinicznego masażu, pod kątem obniżania stresu. Wyniki wykazały, że 30-minutowe sesje wizualizacji przynosiły pacjentom korzyści porównywalne do 15-minutowego masażu. 

 

Badanie z 2018 roku również wykazało, że wizualizacja może pomóc obniżyć niepokój przedoperacyjny. Podobnie w innym  badaniu z tego samego roku wizualizacja zredukowała niepokój uczniów przed testami. 

 

 

Poprawia sen

 

Stres i niepokój mogą utrudnić prawidłowe wysypianie się, jednak według informacji z kilku badań, wizualizacja może w tym pomóc. 

 

We wspominanym powyżej badaniu z 2017 roku uczestnicy, którzy praktykowali wizualizację zgłaszali poprawę jakości snu. 

 

Podobne wyniki prezentuje badanie z 2015 roku, podczas którego ustalono, że praktykowanie uważności, wliczając w to wizualizację, poprawiło jakość snu u starszych dorosłych. W omawianej pracy naukowcy sugerują, że medytacja uważności poprawia odpowiedź organizmu na stres, ułatwiając sen. 

 

 

Obniża ból 

 

Istnieją badania pokazujące, że stres może wpływać na silniejsze odbieranie bólu.  

 

W przeglądzie z 2017 wskazano na to, że wizualizacja może pomóc w radzeniu sobie z bólem po operacjach ortopedycznych. Podobne wyniki uzyskano w badaniu z 2019 roku, podczas którego naukowcy zauważyli, że wizualizacja obniżyła ból pooperacyjny u dzieci. 

 

We wspomnianym wcześniej badaniu z 2014 roku, uczestnicy zgłaszali również obniżenie bólu, stresu i zmęczenia.

 

Według badania z 2019 roku, wizualizacja razem z progresywną relaksacją mięśni, pomogła złagodzić ból u pacjentów onkologicznych

 

 

Redukuje objawy depresji 

 

Według przeglądu z 2014 roku, depresja jest często powiązana z negatywnymi obrazami kreowanymi w umyśle. Jednakże pozytywne obrazy tworzone podczas sesji wizualizacji mogą temu zaradzić. 

 

W badaniu z 2019 roku wykazano, że tydzień codziennych zajęć z wizualizacji był powiązany z obniżeniem symptomów depresji u pacjentów onkologicznych. Uczestnicy zgłaszali również obniżenie bólu oraz niepokoju

 

Podobne rezultaty w walce z depresją i niepokojem uzyskano w badaniu z 2018 roku w grupie pacjentów otrzymujących hemodializę. 

 

 

Wizualizacja- czytaj więcej

 

Utay, Joe, and Megan Miller. „Guided Imagery as an Effective Therapeutic Technique: A Brief Review of its History and Efficacy Research.” Journal of Instructional Psychology 33.1 (2006).

 

Rossman, Martin L. Guided imagery for self-healing: An essential resource for anyone seeking wellness. HJ Kramer, 2010.

Dane kontaktowe

IMC Centrum Zdrowia
ul. Strzelińska 41
55-010 Żerniki Wrocławskie

Godziny pracy

Pn-Pt 8:00-20:00 | Sb 9:00-15:00
Umów się!