Wróć do poprzedniej strony

Tai chi

tai chi

Tai chi określane jest często jako “medytacja ruchowa”, jednak równie dobrze mogłoby być nazywane “kuracją ruchową”. Z każdym rokiem pojawiają się coraz liczniejsze dowody wskazujące na to, że ta pochodząca z Chin sztuka walki może przynosić znaczne korzyści zdrowotne, szczególnie w ramach zwalczania i zapobiegania różnym schorzeniom. 

Tai chi - na czym polega?

Tai chi to starożytna chińska sztuka, która obecnie praktykowana jest jako elegancka i wdzięczna forma ćwiczeń, polegająca na wykonywaniu w skupieniu powolnych sekwencji ruchów połączonych z głębokim oddychaniem. 

 

Tai Chi, nazywane również tai chi chuan to system łagodnych ćwiczeń wykonywanych we własnym tempie, bez żadnego nacisku na rywalizację. Każda wykonywana pozycja ma płynnie przechodzić w następną, utrzymując ciało w nieustannym ruchu

 

Istnieje wiele różnych stylów tai chi, z czego każdy może kłaść inny nacisk na pewne zasady i metody. Niektóre style koncentrują się na promowaniu i utrzymywaniu zdrowia, podczas gdy inne skupione są głównie na praktykowaniu tai chi jako sztuki walki. 

 

Pomimo pewnych podobieństw, tai chi jako metoda medytacji ruchowej różni się od jogi, podczas której również wykonuje się konkretne pozycje w połączeniu z technikami oddechowymi i medytacją

Tai chi - jak wygląda?

Zajęcia tai chi zazwyczaj składają się z następujących części: 

 

 

Rozgrzewka

 

Łagodne ruchy, takie jak kręcenie ramionami, obracanie głowy z boku na bok lub kołysanie w przód i w tył, pomagają rozluźnić mięśnie i stawy oraz skupić się na oddechu i ciele. 

 

 

Nauka i praktyka form tai chi

 

Krótkie formy tai chi zazwyczaj składają się z sekwencji kilku do kilkunastu ruchów, podczas gdy formy długie mogą zawierać ich nawet setki. Liczba wykonywanych ruchów jest uzależniona od wykonywanego stylu. Formy krótkie z mniejszą liczbą powoli wykonywanych ruchów są zazwyczaj zalecane dla początkujących, szczególnie w przypadku osób starszych albo zmagających się problemami zdrowotnymi. 

 

 

Qigong (albo chi kung)

 

Tłumaczone jako “praca oddechem” albo “praca energią” to kilkuminutowe ćwiczenie polegające na delikatnym oddychaniu, czasami połączonym z ruchem. Technika ta wykonywana jest w celu zrelaksowania umysłu i zmobilizowaniu energii wewnątrz ciała. Qigong można wykonywać w pozycji stojącej, siedząc albo leżąc. 

Tai chi - jakie korzyści?

Chociaż ćwiczenia tai chi są łagodne i nie powodują zadyszki, nadal są w stanie w znacząco wpłynąć na kondycję i zdrowie.

 

 

Oto niektóre z dowodów świadczących o korzyściach praktykowania tej starożytnej sztuki:

 

 

1. Obniżenie stresu

 

Jedną z głównych korzyści praktykowania tai chi jest łagodzenie stresu i niepokoju, aczkolwiek większość dowodów świadczących o takim działaniu ma charakter anegdotyczny. 

 

W badaniu opublikowanym w 2017 roku naukowcy zbadali w grupie 50 osób działanie tai chi na wywołany stresem niepokój w porównaniu do efektów uzyskiwanych za pomocą tradycyjnych ćwiczeń. Wyniki wskazały na to, że tai chi wywołało tak samo korzystne rezultaty w zwalczaniu wywołanego stresem niepokoju jak ćwiczenia.

 

Ponieważ na praktykę tai chi składa się również medytacja i skoncentrowane oddychanie, naukowcy zasugerowali, że metoda ta może być jednak skuteczniejsza w redukcji stresu i niepokoju niż standardowa aktywność fizyczna. Do pełnej oceny efektywność tai chi w tym zakresie potrzebne są dalsze badania przeprowadzone na większej grupie testowej. 

 

Tai chi to praktyka dostępna dla każdego, która obciąża organizm w znacznie mniejszym stopniu niż wiele innych form ćwiczeń. Jak wskazują naukowcy, metoda ta jest zarówno bezpieczna jak i tania, dlatego może stanowić dobrą opcję, zarówno dla osób zdrowych jak i tych zmagających się ze stresem i niepokojem. 

 

 

2. Poprawa samopoczucia

 

Tai chi może poprawić nastrój u osób zmagających się z depresją lub stanami lękowymi. Wyniki wstępnych badań sugerują, że regularne praktykowanie tai chi może prowadzić do złagodzenia objawów związanych z depresją i poczuciem niepokoju.

 

Uważa się, że powolne, świadome oddychanie oraz ruch wpływają pozytywnie na system nerwowy i równowagę hormonów regulujących nastrój. Obecnie prowadzone są dalsze badania w celu ustalenia dokładnego wpływu tai chi na poprawę nastroju. 

 

 

3. Polepszenie jakości snu

 

Regularna praktyka tai chi może pomóc w uzyskaniu spokojniejszego snu.

 

Podczas jednego z badań naukowcy monitorowali stan młodych, odczuwających niepokój dorosłych, którym zalecono uczestnictwo w dwóch sesjach zajęć tai chi tygodniowo, przez okres 10 tygodni. Osoby praktykujące tai chi zgłaszały znaczną poprawę jakości snu oraz obniżenie objawów związanych z uczuciem niepokoju w porównaniu do grupy kontrolnej. 

 

Tai chi może również pozytywnie wpłynąć na jakość snu starszych dorosłych. W badaniu opublikowanym w 2016 naukowcy wykazali, że praktykowanie tai chi dwa razy w tygodniu przez dwa miesiące powiązane było z poprawą jakości snu u starszych dorosłych cierpiących na zaburzenia funkcji poznawczych. 

 

 

4.Wsparcie w odchudzaniu

 

Regularna praktyka tai chi może skutkować obniżeniem wagi. W ramach jednego z badań monitorowano zmiany wagi w grupie dorosłych ćwiczących tai chi pięć razy w tygodniu w sesjach trwających po 45 minut.

 

Po 12 tygodniach eksperymentu zauważono, że osoby uczestniczące w badaniu obniżyły swoją wagę o mniej więcej kilogram bez wprowadzania dodatkowych zmian w swoim stylu życia. 

 

 

5. Poprawa funkcji poznawczych u starszych dorosłych 

 

Tai chi może pomóc w poprawie funkcji poznawczych u starszych dorosłych cierpiących na ich zaburzenia. Uściślając, tai chi może pomóc poprawić pamięć i polepszyć umiejętności wykonawcze związane na przykład z utrzymywaniem uwagi i wykonywaniem złożonych zadań.

 

 

6. Zmniejszenie ryzyka upadku u starszych dorosłych 

 

Tai chi może pomóc w poprawie równowagi i funkcji motorycznych u starszych dorosłych, tym samym zmniejszając ich strach przed upadkiem. Ćwiczenia nie tylko mogą zniwelować obawy, lecz również ograniczyć rzeczywiste ryzyko upadku już po 8 tygodniach ćwiczeń z dalszą poprawą po 16. 

 

Strach przed upadkiem może w znaczącym stopniu ograniczyć niezależność danej osoby i obniżyć jej jakość życia a sam upadek prowadzić do poważnych komplikacji. Praktykowanie tai chi może w znacznym stopniu zredukować te problemy w efekcie polepszając jakość życia i ogólne samopoczucie u seniorów. 

 

 

7. Łagodzenie objawów fibromialgii 

 

Tai chi może stanowić uzupełnienie tradycyjnych metod leczenia niektórych chorób przewlekłych. 

 

Wyniki badania z 2018 roku wykazały, że regularna praktyka tai chi może łagodzić objawy fibromialgii u niektórych pacjentów. Uczestnicy badania, którzy ćwiczyli tai chi przez 52 tygodnie wykazywali większą poprawę w zakresie objawów związanych z fibromialgią w porównaniu do osób z grupy kontrolnej praktykujących aerobik. 

 

 

8. Łagodzenie objawów POChP

 

Tai chi może wpłynąć na poprawę pewnych objawów związanych z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP). Podczas jednego z  badań uczestnicy cierpiący na POChP ćwiczyli tai chi przez 12 tygodni. Pod koniec eksperymentu chorzy byli w stanie wykonywać ćwiczenia sprawniej oraz zgłaszali ogólne polepszenie jakości życia. 

 

 

9. Polepszenie równowagi i siły u osób z chorobą Parkinsona 

 

Podczas randomizowanego badania klinicznego przeprowadzonego na 195 uczestnikach wykazano, że  regularne praktykowanie tai chi obniżyło liczbę upadków u osób cierpiących na chorobę Parkinsona. Co więcej, naukowcy zauważyli, że tai chi może również pomóc w zwiększeniu siły nóg oraz poprawie ogólnej równowagi. 

 

 

10. Brak ryzyka dla osób z chorobą niedokrwienną serca 

 

Tai chi jest bezpieczną formą ćwiczeń o umiarkowanej intensywności, odpowiednią dla osób cierpiących na chorobę niedokrwienną serca. Po wystąpieniu incydentu sercowo-naczyniowego, regularna praktyka tai chi może pomóc:

 

  • Zwiększyć aktywność fizyczną
  • Obniżyć wagę ciała 
  • Poprawić jakość życia 

 

 

11. Zmniejszenie bólu wywoływanego zapaleniem stawów 

 

Podczas małego badania wykonanego w 2010 roku, grupa 15 uczestników chorych na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) praktykowała tai chi przez 12 tygodni. Pod koniec badania uczestnicy zgłaszali złagodzenie bólu, poprawę ruchliwości oraz równowagi. 

 

W wykonanym wcześniej, większym badaniu naukowcy zauważyli podobne rezultaty w grupie osób z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego. Podczas tego badania 40 uczestników praktykowało tai chi przez 60 minut, dwa razy w tygodniu przez okres 3 miesięcy. Po zakończeniu ćwiczeń, uczestnicy zgłaszali zmniejszenie bólu i poprawę ruchliwości oraz jakości życia. 

 

Co ciekawe, tai chi jest również tak samo skuteczne w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego jak fizjoterapia. 

 

 

Cena zajęć grupowych:

 

  • 55 zł – pojedyncze zajęcia
  • 180 zł – karnet 4 wejścia ( ważny 30 dni od daty zakupu)
  • 380 zł – karnet OPEN ( ważny 30 dni od daty zakupu)

 

Okazanie karnetu fizycznego upoważnia do skorzystania ze zniżek:

 

  • 5 % na zabieg osteopatii
  • 5 % na produkty ze strony www.drpreeti.pl
  • 10% w restauracji IMC

 

 

 

Tai chi – czytaj więcej

 

Wayne, Peter M., and Mark Fuerst. The Harvard Medical School guide to Tai Chi: 12 weeks to a healthy body, strong heart, and sharp mind. Shambhala Publications, 2013.

 

Li, J. X., Y. Hong, and K. M. Chan. „Tai chi: physiological characteristics and beneficial effects on health.” British journal of sports medicine 35.3 (2001): 148-156.

 

Field, Tiffany. „Tai Chi research review.” Complementary Therapies in Clinical Practice 17.3 (2011): 141-146.

Terapeuta:

Piotr Lachowicz
Tai chi

Swoją przygodę z Tai Chi rozpoczął w 2005 r w Stowarzyszeniu Taoistycznego Tai Chi we Wrocławiu, następnie kontynuował w YMAA Wrocław i w fundacji „Świat Chin” pod okiem pani Yanfeng Gao, wielkiej propagatorki kultury chińskiej i zdrowego stylu życia. Od 16 lat cierpliwie zgłębia tajniki chińskiej sztuki ćwiczeń zdrowotnych Tai Chi a swoją pasją i doświadczeniem stara się dzielić i innymi.

Dane kontaktowe

IMC Centrum Zdrowia
ul. Strzelińska 41
55-010 Żerniki Wrocławskie

Godziny pracy

Pn-Pt 8:00-20:00 | Sb 9:00-15:00
Umów się!