Wróć do poprzedniej strony

Shirodhara

Shirodhara

Nazwa Shirodhara wywodzi się od sanskryckich słów „Shira” oznaczającego głowę i „Dhara” oznaczającego przepływ. Jest to unikalna terapia ajurwedyjska, która polega na polewaniu czoła stałym strumieniem płynu za pomocą ruchu oscylacyjnego. Najczęściej stosowane płyny to ciepłe olejki ziołowe. Shirodhara należy do grona najbardziej relaksujących i odstresowujących terapii stanowiąc jedną z czterech głównych Murdhni Taila (aplikacji olejków na głowę).

Shirodhara - na czym polega?

Shirodhara należy do grona najbardziej relaksujących i odstresowujących terapii stanowiąc jedną z czterech głównych Murdhni Taila (aplikacji olejków na głowę); pozostałe to Shiro Abhyanga, Shiro Pichu i Shiro Basti.

 

Najczęściej stosowanymi płynami w Shirodhara są ciepłe oleje ziołowe.  W zależności od wykorzystywanego płynu można je podzielić na: Tailadhara (olej), Ksheeradhara (mleko), Takradhara (maślanka) i Kashayadhara (wywary ziołowe).

 

Czoło jest siedzibą czakry Ajna i każde zaburzenie jej równowagi może prowadzić do dysfunkcji. Omawiane terapie działają uspokajająco na umysł i ciało.

Shirodhara - jak wygląda?

W trakcie zabiegu nakłada się na czoło szmatkę lub bawełnianą opaskę, aby olej nie spływał w dół po brwiach. Zostaniesz poproszony o położenie się wygodnie na stole do masażu z aparatem Shirodhara ustawionym powyżej.

 

Jest on umieszczony w taki sposób, aby strumień ciepłego oleju spływał na środek czoła. Twój lekarz dobierze odpowiedni olejek na podstawie składu Twojego ciała i występujących chorób.

 

Następnie terapeuta wypuści ciepły olejek z ustalonej wysokości i rozchyli aparat, aby zapewnić kojący ruch w tę i z powrotem przepływającego olejku po czole.

 

Olejek może płynąć w ten naprzemienny sposób przez określony czas, ciągłym strumieniem na czoło, a następnie w kojącym rytmie przepływa przez skórę głowy i włosy. W trakcie terapii głowa jest lekko masowana. Po zabiegu nadmiar oleju jest wycierany.

Shirodhara - czas trwania

Shirodhara w zależności od oczekiwanych efektów oraz celu terapii może trwać od 30 minut do 2 godzin.

 

Shirodhara może być wykonywana wraz z innymi terapiami.

Shirodhara - kiedy wskazane?

Shirodhara według badań może pomóc:

 

 

 

Shirodhara – pozostałe wskazania:

 

  • Lęk, depresję,
  • Słabą koncentrację,
  • Zaburzenia psychologiczne,
  • Bóle głowy i nawracające migreny,
  • Zaburzenia ciśnienia krwi,
  • Choroby psychosomatyczne,
  • Choroby oczu,
  • Upośledzenie słuchu,
  • Wypadanie włosów, przedwczesne siwienie, choroby skóry głowy, takie jak suchość, łupież, łuszczyca skóry głowy itp.

 

 

Shirodhara przynosi korzyści, takie jak:

 

 

  • Shirodhara działa uspokajająco na umysł i relaksuje ciało.
  • Nieprzerwany strumień ciepłego oleju, opadający na środek czoła, powoduje dotykową stymulację czakry Ajna (trzecie oko), wywołując głębokie wewnętrzne skupienie i spokój.
  • Ruch oscylacyjny powoduje, że strumień oleju przepływa przez kilka punktów Marma na czole, a na koniec zabiegu pozwala mu się płynąć w jednej pozycji na środku czoła.
  • Czakra Ajna leży w obrębie Sushumna Nadi (subtelnych kanałów energetycznych) i kontroluje funkcjonowanie innych czakr.
  • Po sesjach Shirodhary pacjenci często opisują stan spokoju psychicznego, wyostrzoną koncentrację i wolność od przeciążenia sensorycznego.
  • Ma głęboki wpływ na system nerwowy, doprowadzając do neurofizjologicznej harmonii, poprzez pewne impulsy powstałe w wyniku stymulacji przez terapię Shirodhara.
  • Na poziomie lokalnym jest doskonała dla zdrowych włosów i zdrowej skóry głowy.
  • Działa na różne zaburzenia w obrębie głowy.
  • Przepływ ciepłego oleju stymuluje nerwy i lokalne naczynia krwionośne oraz poprawia krążenie krwi.

 

Cena Shirodhara wynosi:

 

  • 250 zł – 45 minut

 

Terapeuta:

Sankar Lal Sivasankaran Nair
Terapeuta

Zabiegów i masaży ajurwedyjskich uczył się w Thiruvananthapuram w latach 1999-2008 m.in. w Instytucie Studiów Ajurwedyjskich (ukończył profesjonalny kurs Ayurveda Panchakarma) i w Maruthi Marma Chikilsa Kalari Sangham & Ayurveda, a także w prywatnych poradniach lekarzy ajurwedyjskich (P. S. Sharma, B. S. Jacob z Somatheeram Resort). Pracował jako terapeuta w Sivam Ayurvedic Specialty Hospital.

Paweł Feduch
Terapeuta

Dzięki regularnym treningom zostałem wprowadzony do systemu medycznego zwanym kalari ćikitsa, który jest blisko związany z ajurwedą. Moim nauczycielem w obu tych dziedzinach jest mieszkający we Wrocławiu mistrz kalarippajattu i terapeuta ajurwedyjski, Sankar Lal Sivasankaran Nair.

Na co dzień pracuję jako terapeuta holistyczny, wykonuję masaże i zabiegi ajurwedyjskie oraz refleksologię.

Monika Wołk
Masażysta

Jestem ayurwedyjską terapeutką, mam na imię Monika i doskonale wiem, co to znaczy mieć MOC, jak i mieć NIEMOC. Kilka lat temu w niemocy postanowiłam sobie, że bardzo chciałabym poczuć się dobrze – rozpoczęłam więc swoją podróż ku dobrostanowi.