Wróć do poprzedniej strony

Pushta vasti

Czym jest Pushta Vasti?

 

Pushta Vasti jest ajurwedyjską terapią stosowaną w leczeniu chorób zlokalizowanych w obrębie klatki piersiowej.

Pushta Vasti - na czym polega?

Pushta Vasti to ajurwedyjska terapia, w której Pushta (klatka piersiowa) poddawana jest terapii zwanej Vasti (ciepły olej leczniczy nakładany na obszar klatki piersiowej). Słowo Vasti oznacza „komorę, która mieści”.

 

Polega to na tym, że ciepły, specyficzny dla Dosha olej leczniczy jest przez określony czas utrzymywany w kontakcie ze skórą w obrębie klatki piersiowej za pomocą „studni” wykonanej ze specjalnego ciasta z czarnej gramy. Ta relaksująca terapia ma niezwykle kojący i leczniczy wpływ na skórę, mięśnie, stawy, kości i struktury leżące u ich podłoża. 

Pushta Vasti - jak wygląda?

Przy użyciu przepisanego oleju leczniczego przeprowadzana jest lokalna Abhyanga. Studnia (lub pierścień), wykonana z ciasta z czarnej gramy, jest używana do otoczenia miejsca zabiegu, dzięki czemu olej jest utrzymywany w miejscu i nie wycieka.

 

Olejek leczniczy, w zależności od stanu chorobowego, jest podgrzewany i powoli wlewany do studni, pozostając na skórze w obrębie klatki piersiowej. W miarę ochładzania się oleju w studni jest on zastępowany ciepłym przez cały czas trwania zabiegu, aby utrzymać jednolitą temperaturę.

 

Proces ten jest kontynuowany przez określony czas. Po tym czasie nadmiar oleju jest odsączany, a w obrębie klatki piersiowej wykonywany jest lekki masaż. Po zabiegu może nastąpić Swedana, np. Nadi Sweda (terapia parą leczniczą).

Pushta Vasti - czas trwania

Pushta Vasti w zależności od oczekiwań i celu terapii może trwać od 30 do 40 minut.

 

Pushta Vasti w zależności od stanu chorobowego,  może być łączone z innymi terapiami.

Pushta Vasti - kiedy wskazane?

Pushta Vasti jest wskazane przy:

 

 • Kaszel
 • Astma
 • Przwlekła obturacyjna choroba płuc 
 • Ból klatki piersiowej (po urazach)
 • Choroby płuc
 • Sztywność

 

 

Pushta Vasti przynosi korzyści, takie jak:

 

 • Relaksujące i lecznicze działanie zmniejsza ból, sztywność
 • Odżywia tkanki ciała
 • Poprawia miejscowe krążenie krwi i rozluźnia napięcie mięśniowe
 • Poprawia elastyczność i zakres ruchu w klatce piersiowej, zmniejsza intensywność i nawroty bólu.

 

 

Cena Pushta Vasti wynosi:

 

 • 220 zł – 60 minut

Terapeuta:

Sankar Lal Sivasankaran Nair
Terapeuta

Zabiegów i masaży ajurwedyjskich uczył się w Thiruvananthapuram w latach 1999-2008 m.in. w Instytucie Studiów Ajurwedyjskich (ukończył profesjonalny kurs Ayurveda Panchakarma) i w Maruthi Marma Chikilsa Kalari Sangham & Ayurveda, a także w prywatnych poradniach lekarzy ajurwedyjskich (P. S. Sharma, B. S. Jacob z Somatheeram Resort). Pracował jako terapeuta w Sivam Ayurvedic Specialty Hospital.

Paweł Feduch
Terapeuta

Dzięki regularnym treningom zostałem wprowadzony do systemu medycznego zwanym kalari ćikitsa, który jest blisko związany z ajurwedą. Moim nauczycielem w obu tych dziedzinach jest mieszkający we Wrocławiu mistrz kalarippajattu i terapeuta ajurwedyjski, Sankar Lal Sivasankaran Nair.

Na co dzień pracuję jako terapeuta holistyczny, wykonuję masaże i zabiegi ajurwedyjskie oraz refleksologię.