Moksa (moksoterapia, moxa) jest jedną z metod stosowanych w tradycyjnej medycynie chińskiej wykorzystywanej w przypadku rozmaitych problemów zdrowotnych.
Technika ta polega na spalaniu moksy, stożka lub pałeczki wykonanej ze zmielonych liści bylicy, na lub w pobliżu punktów akupunkturowych Twojego ciała.
Moksa - na czym polega?
Moksa jest tradycyjną techniką medycyny chińskiej, która polega na spalaniu bylicy, małego, gąbczastego zioła, w celu wspierania leczenia za pomocą akupunktury.
Celem spalania moksy, jak w przypadku większości form tradycyjnej medycyny chińskiej, jest wzmocnienie krwi, stymulowanie przepływu qi i utrzymanie ogólnego stanu zdrowia. Moksa jest często stosowana u osób chorych na przeziębienie lub stagnację.
Istnieją dwa rodzaje spalania moksy: bezpośredni i pośredni. Podczas bezpośredniego spalania moksy, mała ilość uformowanej w stożek moksy jest umieszczona na szczycie punktu akupunkturowego i spalana. Podczas zabiegu pacjenci odczuwają przyjemne uczucie ciepła, które przenika głęboko w skórę, ale nie powinni odczuwać bólu lub pieczenia.
Bardziej popularną formą moksy jest rodzaj pośredni, ponieważ wiąże się on z mniejszym ryzykiem bólu lub pieczenia. Podczas pośredniego spalania moksy specjalista akupunktury zapala jeden koniec laski moksy i trzyma go w pobliżu obszaru leczenia przez kilka minut, aż obszar zmieni kolor na czerwony.
Kolejna forma pośredniego spalania moksy wykorzystuje zarówno igły akupunkturowe, jak i moksę. Igła jest wprowadzana do punktu akupunkturowego i zatrzymywana. Końcówka igły jest następnie owijana moksą i zapalana, co powoduje wytworzenie ciepła w punkcie i w jego otoczeniu. Kiedy osoba odczuwa ulgę, moksa jest gaszona, a igła usuwana.
Moksa - jak wygląda?
Moksa w IMC Centrum Zdrowia wygląda tak, że terapeuci zazwyczaj trzymają płonącą pałeczkę moksy blisko ciała pacjenta, ale nie dotykając powierzchni skóry.
W tej metodzie materiał moksy jest sprasowany w laskę albo kij, wyglądem przypominający przerośnięte cygaro, który można zapalić i pozwolić mu się tlić, wytwarzając unikatowe bardzo przenikliwe ciepło.
Tląca się pałeczka moksy trzymana jest nad określonymi obszarami, często, choć nie zawsze, odpowiadającym określonym punktom akupunkturowym. Żarzący się koniec laski moksy jest trzymany około dwóch albo pięciu centymetrów nad powierzchnią skóry, aż obszar zaczerwieni się i stanie się przepełniony ciepłem.
Nierzadko zdarza się, że pacjenci poddawani działaniu moksy zgłaszają uczucie zalania ciepłem, które szybko promieniuje wzdłuż określonej drogi od miejsca aplikacji. Jest to dobry wynik, ponieważ wskazuje na przybycie Qi i pozytywny efekt leczniczy.
Moksa - jakie wskazania?
Moksa wskazana jest do:
- Łagodzenia bólu spowodowanego urazem lub zapalenia stawów, szczególnie w przypadku „zimnych” wzorców, gdzie ból w naturalny sposób poprawia się po zastosowaniu ciepła
- Rozwiązywania problemów trawiennych i związanych z nieregularnym wydalaniem
- Leczenia schorzeń ginekologicznych i położniczych, w tym wadliwego ułożenia kręgosłupa w późnym okresie ciąży
- Ochrony przed przeziębieniem i grypą
Spalanie moksy jest prawdopodobnie najbardziej znane, jako alternatywny sposób pomocy w przypadku ciąży z położeniem pośladkowym. Dzieje się tak, gdy dziecko jest ułożone w kanale rodnym stopami do przodu, co sprawia, że proces porodu jest znacznie trudniejszy.
Zazwyczaj zabieg przeprowadza się około 34 tygodnia za pomocą pośredniego spalania moksy wokół punktu akupunktury zwanego “Pęcherz Moczowy 67”, czasami nazywanego “Zhiyin” lub “osiągającego yin”.
Punkt ten znajduje się na zewnętrznej części palca u nogi. Dla bezpieczeństwa i skuteczności, najlepiej jest zlecić to profesjonaliście. Niektóre szpitale, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, zatrudniają położne i lekarzy położników przeszkolonych w zakresie stosowania akupunktury i moksy.
Przegląd badań z 2018 roku na temat spalania moksy i ciąży z położeniem miednicowym płodu wykazał, że istnieją pewne dowody na to, że terapia ta może przynosić pozytywne skutki.
Ludzie stosują moksę do zwalczania wielu innych problemów takich jak:
- Problemy żołądkowo-jelitowe, biegunka, zapalenie jelita grubego, zespół jelita drażliwego i zaparcia
- Skurcze menstruacyjne
- Ból, w tym ból spowodowany zapaleniem stawów, ból stawów lub mięśni oraz ból przewlekły
- Nudności związane z chorobą nowotworową
- Nietrzymanie moczu
- Zaburzenia płodności
- Objawy astmy
- Egzema
- Zmęczenie
- Zapobieganie przeziębieniu i grypie
- Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
- Choroby nowotworowe
- Rehabilitacja po udarze
- Wysokie ciśnienie krwi
Istnieją dowody wskazujące na skuteczność moksy w leczeniu bólu i objawów choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego. W przeglądzie badań z 2017 roku porównujących stosowanie moksy z terapiami lekowymi i leczeniem pozorowanym stwierdzono, że spalanie moksy było skuteczne.
Dodatkowe badania wykazały, że przy połączeniu spalania moksy z akupunkturą, następuje wzrost gęstości kości u pacjentów z osteoporozą. W przeglądzie badań z 2020 roku stwierdzono, że spalanie moksy i akupunktura mogą zwiększyć gęstość kości i zmniejszyć ból.
Cena Moksy wynosi:
Moksa – czytaj więcej
Mu, Jianhua. Acupuncture and moxibustion. Vol. 6. IOS Press, 2000.
Deng, Hongyong, and Xueyong Shen. „The mechanism of moxibustion: ancient theory and modern research.” Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine 2013 (2013).
Cho, William CS, ed. Acupuncture and Moxibustion as an Evidence-based Therapy for Cancer. Vol. 3. Springer Science & Business Media, 2012.