Wróć do poprzedniej strony

Abhyanga i Shirodara

Abhyanga i Shirodara

Czym jest Abhyanga i Shirodara?

 

Ayurveda Abhyanga i Shirodhara jest unikalnym zabiegiem, łączącym działanie dwóch ajurwedyjskich masaży, wprawiających w stan błogostanu.

Abhyanga & Shirodara - na czym polega?

Ayurveda to holistyczne podejście do zdrowia, które powstało w Indiach tysiące lat temu. Koncentruje się na przywróceniu równowagi sił życiowych, zwanych doshas, w Twoim ciele.

 

Ayurveda Abhyanga jest masażem relaksacyjnym, wykorzystującym zbawienne właściwości gorących olejków eterycznych, pozwalającym poruszyć energię w całym organizmie oraz zapewnić jej równowagę na poziomie fizycznym, psychicznym i duchowym.

 

Ayurveda Shirodhara natomiast jest masażem czoła („trzeciego oka”, zwanego też „okiem mądrości”), działającym na pracę gruczołów wydzielania wewnętrznego. Masaż ten skutecznie poprawia pamięć i koncentrację, rozszerza postrzeganie i świadomość własnego ja.

Abhyanga & Shirodara - jak wygląda?

Na początku wizyty zostaniesz poproszony o położenie się na plecach i zrelaksowanie się.

 

Abhyanga to masaż wykonywany przy użyciu ciepłego oleju. Olej nakładany jest na całe ciało, od skóry głowy po podeszwy stóp. Następnie terapeuta podgrzeje olej tak, aby jego temperatura odpowiadała temperaturze ciała i umieści go w misce, przy użyciu stojaka nad Twoją głową

Abhyanga & Shirodara - korzyści

Abhyanga & Shirodara przynosi korzyści, takie jak:

 

Masaż Ajurwedyjski jest praktykowany od tysięcy lat. Wiele osób doświadczyło korzyści terapeutycznych płynących z tego typu zabiegów i kontynuuje stosowanie ich.

 

Badania potwierdzają liczne pozytywne działania Ajurweda Abhyanga i Shirodhara 

 

 

Obniża stres

 

W niewielkim badaniu z 2011 roku, naukowcy sprawdzali, jak abhyanga wpływa na stres u 20 zdrowych dorosłych osób.

 

Przed poddaniem się 1-godzinnemu masażowi abhyanga, uczestnicy wypełnili kwestionariusz dotyczący stresu oraz zmierzono im tętno. Oba testy zostały powtórzone po sesji.

 

Naukowcy zauważyli, że po masażu subiektywny poziom stresu uczestników zmniejszył się razem z obniżeniem tętna.  

 

Podczas gdy nowe, większe badania są nadal konieczne aby w pełni zrozumieć w jaki sposób abhyanga obniża stres , inne badania już wskazują na podobne korzyści. 

 

Przeprowadzone w  2018 roku badanie  oceniło wpływ rytmicznego masażu z użyciem olejku aromatycznego na autonomiczny układ nerwowy u 44 zdrowych kobiet.  

 

Stres negatywnie wpływa na autonomiczny układ nerwowy, obniżając zmienność rytmu zatokowego serca. Niska zmienność rytmu zatokowego wskazuje na wyższy poziom stresu, podczas gdy wysoka zmienność wskazuje na odprężenie.

 

Badanie wykazało, że rytmiczny masaż prowadził do długotrwałej stymulacji zmienności rytmu zatokowego, wskazując na występowanie stanu odprężenia u masowanego. Olejek aromatyczny również pomagał, jednak jego działanie było tymczasowe.

 

Wyniki te sugerują, że abhyanga, która obejmuje zarówno masaż jak i stosowanie olejków, może potencjalnie oferować podobne korzyści.

 

 

Obniża ciśnienie krwi

 

We wspomnianym już badaniu z 2011 roku, naukowcy ocenili również wpływ abhyangi na ciśnienie krwi. Okazało się, że abhyanga spowodowała obniżenie ciśnienia krwi u uczestników cierpiących na nadciśnienie.

 

Może to być związane z tym, w jaki sposób masaż wpływa na układ krążenia. Podczas masażu klasycznego naczynia krwionośne rozszerzają się, co przyspiesza przepływ krwi i zmniejsza opór w tętnicach przyczyniając się do poprawy ciśnienia krwi.

 

Podobnie jak w przypadku badań nad stresem, nadal potrzebne są dodatkowe eksperymenty aby wyjaśnić, w jaki sposób abhyanga wpływa na ciśnienie krwi.

 

 

Poprawia zdrowie skóry

 

Według osób praktykujących abhyangę, zdrowa skóra jest główną korzyścią płynącą z masażu.

 

Olejek jest używany do odżywiania skóry, co poprawia jej ogólny wygląd.

Uważa się, że masaż:

 

 

Korzyści te nie są bez potwierdzenia. Przykładowo, badanie z 2018 roku wykazało, że stosowanie rolek do masażu twarzy zwiększa przepływ krwi. W innym badaniu z tego samego roku stwierdzono, że masowanie blizn może zmniejszyć ich widoczność oraz grubość. 

 

Obecnie istnieją wyłącznie ograniczone dowody wskazujące na korzystny wpływ masażu na skórę, dlatego potrzebne są dalsze badania aby w pełni udowodnić, w jaki sposób masaż, podobnie jak abhyanga, może pomóc skórze. 

 

 

Zmniejsza sztywność mięśni

 

Inną rzekomą korzyścią płynącą z abhyangi jest poprawa elastyczności. Uważa się, że zmniejsza ona sztywność i zwiększa mobilność poprzez rozluźnienie skróconych, napiętych mięśni.

 

Na przykład, badanie z 2017 roku wykazało, że masaż kostki poprawia elastyczność stawu skokowego. Podobnie, w badaniu z 2019 roku, naukowcy ustalili, że samodzielny masaż przed rozciąganiem poprawia zakres ruchu w dolnej części nóg.

Jako rodzaj masażu, abhyanga również może przynosić podobne korzyści. Potrzebne są jednak dodatkowe badania, aby lepiej zrozumieć jak abhyanga wpływa na elastyczność.

 

 

Wspomaga drenaż limfatyczny

 

Drenaż limfatyczny jest powszechnie uznaną korzyścią płynącą z każdego rodzaju masażu. Chociaż naukowcy nie ocenili jednoznacznie wpływu abhyangi na przepływ limfy, jej zwolennicy twierdzą, że ma ona pozytywny wpływ.

 

Twój układ limfatyczny usuwa odpady z Twojego organizmu. Jeśli przechodzisz operację lub jesteś w trakcie choroby, płyn w układzie limfatycznym może się gromadzić i powodować opuchliznę albo obrzęk limfatyczny.

 

Masaż może złagodzić obrzęk limfatyczny poprzez zwiększenie drenażu limfatycznego. Za sprawą fizycznego ucisku, naczynia limfatyczne rozszerzają się, co sprzyja sprawniejszemu przepływowi limfy. 

 

Masaż jest już stosowany w celu zmniejszenia obrzęku limfatycznego po operacji, urazie lub radioterapii.

 

 

Abhyanga & Shirodara – Inne korzyści 

 

Uważa się, że Abhyanga oferuje również:

 

  • poprawę wzroku
  • pobudzenie energii i czujności
  • zwiększenie siły fizycznej
  • opóźnienie zmian związanych z wiekiem 

 

Shirodhara według badań może pomóc:

 

 

Zabieg przeznaczony jest przede wszystkim dla osób potrzebujących relaksu i odprężenia. Polecany jest on również tym, którzy chcieliby pobudzić aktywność swojego mózgu. Zapewnia on ponadto niezwykłe odprężenie i relaksację, co jest szczególnie pożądane szczególnie przez osoby zapracowane i zestresowane.

 

 

Cena Abhyanga & Shirodara wynosi:

 

  • 510 zł – 150 minut

 

Terapeuta:

Sankar Lal Sivasankaran Nair
Terapeuta

Zabiegów i masaży ajurwedyjskich uczył się w Thiruvananthapuram w latach 1999-2008 m.in. w Instytucie Studiów Ajurwedyjskich (ukończył profesjonalny kurs Ayurveda Panchakarma) i w Maruthi Marma Chikilsa Kalari Sangham & Ayurveda, a także w prywatnych poradniach lekarzy ajurwedyjskich (P. S. Sharma, B. S. Jacob z Somatheeram Resort). Pracował jako terapeuta w Sivam Ayurvedic Specialty Hospital.

Paweł Feduch
Terapeuta

Dzięki regularnym treningom zostałem wprowadzony do systemu medycznego zwanym kalari ćikitsa, który jest blisko związany z ajurwedą. Moim nauczycielem w obu tych dziedzinach jest mieszkający we Wrocławiu mistrz kalarippajattu i terapeuta ajurwedyjski, Sankar Lal Sivasankaran Nair.

Na co dzień pracuję jako terapeuta holistyczny, wykonuję masaże i zabiegi ajurwedyjskie oraz refleksologię.

Monika Wołk
Masażysta

Jestem ayurwedyjską terapeutką, mam na imię Monika i doskonale wiem, co to znaczy mieć MOC, jak i mieć NIEMOC. Kilka lat temu w niemocy postanowiłam sobie, że bardzo chciałabym poczuć się dobrze – rozpoczęłam więc swoją podróż ku dobrostanowi.