Reumatoidalne zapalenie stawów – leczenie, przyczyny, objawy
Reumatoidalne zapalenie stawów to autoimmunologiczna, przewlekła choroba tkanki łącznej o charakterze zapalnym. Reumatoidalne zapalenie stawów charakteryzuje się nieswoistym, symetrycznym zapaleniem stawów oraz zmianami pozastawowymi i powikłaniami układowymi. Przebiega z okresami remisji i zaostrzeń.
Reumatoidalne zapalenie stawów - objawy
Reumatoidalne zapalenie stawów – objawy ze strony narządu ruchu:
- Ból i obrzęk głównie małych i średnich stawów, takich jak stawy rąk i stóp, rzadziej kolanowych czy barkowych
- Sztywność poranna (zwykle trwająca około godziny)
- Bolesność stawów podczas ucisku
- Obrzęk stawu i jego okolicy
Reumatoidalne zapalenie stawów – objawy ogólnoustrojowe:
- Bóle mięśni
- Stany podgorączkowe
- Uczucie zmęczenia
- Utrata apetytu i związana z nią ubytek masy ciała
Reumatoidalne zapalenie stawów – zmiany narządowe (głównie w ciężkiej i długotrwałej postaci choroby):
- Guzki reumatoidalne czyli twarde, niebolesne zgrubienia, występujące najczęściej w tkance podskórnej lub w narządach wewnętrznych takich jak płuca, serce czy nerki
- Zmiany w układzie krążenia takie jak: zapalenie osierdzia, zmiany zastawkowe, nadciśnienie płucne
- Zmiany w płucach takie jak: zapalenie opłucnej, włóknienie płuc
- Zmiany w gałkach ocznych: zapalenie twardówki, wtórnie zespół Sjögrena
- Zmiany w nerkach: zapalenie nerek
- Zapalenie naczyń krwionośnych
- Zmiany w układzie nerwowym: zespół cieśni nadgarstka, polineuropatie
- Powiększenie śledziony i węzłów chłonnych
Reumatoidalne zapalenie stawów – epidemiologia
RZS jest jedną z najczęstszych chorób układowych. Szacuje się, że w populacji mieszkańców Europy i Stanów Zjednoczonych choruje na nią 1 na 100 osób, w tym trzykrotnie więcej kobiet. W Polsce na reumatoidalne zapalenie stawów choruje około 0,3-1,5% populacji. Łącznie problem dotyczy około 350 tys. Polaków. Szczyt zachorowalności przypada u kobiet na 4. i 5. dekadę życia (35-50 rok życia), a u mężczyzn częstotliwość występowania RZS wzrasta wraz z wiekiem.
Reumatoidalne zapalenie stawów - przyczyny
Przyczyny Reumatoidalnego zapalenia stawów nie są dokładnie znane. Podejrzewa się, że za rozwój choroby może mieć wpływ kilka czynników:
- zaburzenia immunologiczne: biorą udział w zapoczątkowaniu i podtrzymywaniu rozwoju choroby ze szczególną rolą limfocytów T CD45RO+ (komórki pamięci), które rozpoznają komórki własnego organizmu jako obce i niszczą je lub są aktywowane przez obcy antygen. Pobudzone limfocyty wytwarzają cytokiny prozapalne, które aktywują monocyty i makrofagi, które z również wytwarzają kolejne cytokiny. Natomiast limfocyty B aktywnie uczestniczą w rozwoju i podtrzymywaniu procesu zapalnego. Następstwem poliklonalnej aktywacji limfocytów B i nadmiernej odpowiedzi odpornościowej humoralnej jest produkcja różnych autoprzeciwciał m.in. RF, którego obecność stwierdza się u około 80% chorych na RZS, a chorobę charakteryzuje wówczas cięższy przebieg kliniczny.
- przebyta infekcja, zwłaszcza wirusowa: przekłada się na pobudzenie układu immunologicznego w odpowiedzi na zakażenie, co u osób predysponowanych do RZS może wywołać reakcję autoimmunologiczną, skierowaną przeciwko strukturom stawowym. Zwraca się uwagę na podobieństwo antygenowe niektórych bakterii czy wirusów i antygenów zgodności tkankowej HLA DRB1 i HLA-DRB4, obecnych często u pacjentów z RZS, które sprzyja zapoczątkowaniu procesu autoimmunologicznego.
- czynniki genetyczne: szczególnie u bliźniąt jednojajowych, gdzie w wypadku zdiagnozowania RZS u jednego wiąże się z 30-50% ryzykiem wystąpienia choroby u drugiego bliźniaka.
Reumatoidalne zapalenie stawów - rozpoznanie
Rozpoznanie ustala się na podstawie kryteriów klasyfikacyjnych RZS według Amerykańskiego Kolegium Reumatologii (ACR) i Europejskiej Ligi do Walki z Chorobami Reumatycznymi (EULAR) z 2010 roku.
Kryteria klasyfikacyjne z 2010 roku:
Kryteria te można zastosować u pacjenta, u którego występują następujące objawy:
- Jawne zapalenie błony maziowej (potwierdzone badaniem USG) co najmniej 1 stawu (obrzęk)
- Zapalenia stawów nie można wyjaśnić inną chorobą – toczeń rumieniowaty układowy, łuszczycowe zapalenie stawów, dna moczanowa, krioglobulinemia, artralgia, polimialgia, fibromialgia.
Kryteria te przeznaczone są dla:
- Pacjentów ocenianych po raz pierwszy
- Pacjentów z nadżerkami typowymi dla RZS, z chorobą aktywną, lub nieaktywną (leczoną lub nieleczoną), którzy wcześniej spełniali poniższe kryteria
Reumatoidalne zapalenie stawów - leczenie
Integracyjne leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów:
W IMC Centrum Zdrowia reumatoidalne zapalenie stawów leczone jest w sposób indywidualny do stanu zdrowia i etapu choroby. W terapii wykorzystujemy szereg indywidualnie dobranych metod, m.in. ozonoterapię, hipertermię, witaminoterapię, laseroterapię, fitoterapię, jak również zmiany w diecie i stylu życia. Integracyjne podejście oferuje szczególne rozwiązania w przypadku, w którym standardowe leczenie nie jest tolerowane lub nie przynosi pożądanego efektu.
Leczenie klasyczne reumatoidalnego zapalenia stawów:
Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów obejmuje farmakoterapię, rehabilitację oraz leczenie ortopedyczne i chirurgiczne.
Głównymi celami leczenia RZS są:
- złagodzenie bólu, obrzęku i uczucia zmęczenia
- poprawa czynności stawu
- zahamowanie progresji zmian stawowych
- zapobieganie niesprawności
Leki stosowane w RZS tradycyjnie dzieli się na 2 grupy: 1. Łagodzące ból i objawy zapalenia (niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz glikokortykosteriody) 2. Leki modyfikujące przebieg choroby (LMPCh).
Dane kontaktowe
55-010 Żerniki Wrocławskie
Godziny pracy
Masz pytanie?
Skorzystaj z szybkiej formy kontaktu!
Dane kontaktowe
55-010 Żerniki Wrocławskie
Godziny pracy