Wróć do poprzedniej strony

Autor: IMCKlinika

Przeziębienie i grypa – szczepionka czy metody naturalne?

Słowa grypa i przeziębienie są często używane wymiennie, jednak są to dwie różne choroby.

 

Grypa wywoływana jest przez wirusy grypy, zaś przeziębienie może być spowodowane przez rinowirusy czy koronawirusy. Choroby te różnią się od siebie także objawami.

Przeziębienie i Grypa – szczepionka czy metody naturalne

Wszyscy doświadczamy bólu gardła, kataru, boleści i ogólnego rozbicia, które zapowiadają początek grypy i przeziębienia. Inne znajome sygnały to kaszel, ból głowy i suche, bolące czy nadwrażliwe drogi oddechowe. Rozróżnienie pomiędzy przeziębieniem a grypą zależy od ciężkości zakażenia i przebiegu objawów.

 

Przeziębienie może wystąpić o każdej porze roku w przeciwieństwie do grypy, która rozwija się w epidemie późną jesienią i zimą. Grypa zazwyczaj rozwija się szybciej i poważniej, wywołuje średnią albo wysoką temperaturę, bóle mięśni i ostre osłabienie. Wymioty i rozwolnienie mogą się również rozwinąć w wyjątkowych przypadkach, u osób podatnych, grypa może doprowadzić do zapalenia płuc. Inne powikłania grypy, mimo że nieczęste, to zapalenie mózgu lub mięśnia sercowego.

Przyczyny przeziębienia i grypy

Zarówno pacjenci jak i lekarze uważają, że pospolite przeziębienia są spowodowane kontaktem z powszechnie występującymi wirusami. Jednak nie wszyscy, którzy mieli kontakt z tymi wirusami „łapią” przeziębienie lub grypę. Niektórzy pacjenci potrafią odeprzeć atak wirusów, podczas gdy system immunologiczny u innych osób jest na tyle osłabiony i spada do takiego stopnia, że stają się oni bardziej podatni na zakażenia wirusami.

 

Trzy zdrowe osoby mogą w jednym momencie wdychać te same zarazki – u jednego może rozwinąć się zapalenie płuc, u drugiego niedrożność dróg oddechowych, a trzeci pozostaje zdrowy. Te obserwacje sugerują, że układ immunologiczny odgrywa zasadniczą rolę i zależy od trybu życia, diety, stresu i innych czynników. W związku z tym medycyna integracyjna podkreśla, że w leczeniu oraz zapobieganiu przeziębieniu i grypie kluczowe znaczenie ma silny układ immunologiczny.

 

Niektórzy lekarze uważają, że przeziębienie i grypa są jednym ze sposobów na odtrucie organizmu z zanieczyszczeń gromadzonych przez nieprawidłowe odżywianie.

Odżywianie

Zdrowa dieta może pomóc uniknąć powstania braku równowagi i toksyczności w naszym ciele co prowadzi do rozwoju różnych chorób, wliczając przeziębienie i grypę. Zaleca się unikanie pokarmów, które prowadzą do osłabienia układu immunologicznego, w szczególności prostych cukrów, które jak udowodniono upośledzają funkcję białych krwinek. Pokarmy, które wywołują problemy trawienne oraz zawierają dużą ilość toksyn powinny być wyeliminowane.

 

Mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego są ciężkostrawne oraz zawierają toksyny takie jak bakterie, hormony, pestycydy i antybiotyki. Jeżeli już jesz mięso upewnij się, że twoje funkcje trawienne są prawidłowe i kupuj organiczne produkty mięsne, pochodzące z ekologicznych gospodarstw. Dodatki takie jak syntetyczne barwniki, słodziki, konserwanty i syntetyczne oleje, które możemy znaleźć w margarynie również zatruwają nasz organizm i niszczą błonę śluzową oraz osłabiają układ immunologiczny.

 

Mleko krowie i wysoko przetworzone zboża często opisywane są jako „produkujące nadmiar śluzu”. Narastające przekrwienie błon śluzowych, które to jedzenie może spowodować, koreluje z częstszymi infekcjami dróg oddechowych. Większość ludzi, którzy unikają nabiałowych produktów w czasie leczenia przeziębienia czy grypy mają mniej przekrwioną śluzówkę nosa i mniej wydzieliny z gardła. Przekrwione i zapalnie zmienione błony śluzowe nosa, zatok i gardła są bardziej podatne na atak wirusów.

Stres

Stres to kolejny czynnik, który zwiększa podatność na infekcję. W czasie stresujących sytuacji uwalniane są hormony, które powodują obkurczenie grasicy i spadek aktywności immunologicznej. Im większy stres tym większa podatność na infekcje. Efekt ten został ukazany w pracy obejmującej 420 osób, które w minionym roku  doświadczyły silnego stresu. Utrata pracy, rozwód, śmierć i przeprowadzka były wśród włączonych wydarzeń, z kolei strach, smutek, złość i zdenerwowanie były wśród monitorowanych emocji.

 

Grupa została eksponowana na jednego z pięciu wirusów wywołujących przeziębienie i po miesiącu zbadano przeciwciała. Wśród osób poddanych ogromnemu stresowi 90 procent zostało zainfekowanych, porównując przy mniejszym stresie współczynnik ten wynosił 74 procenty. Kolejna praca obejmująca 100 osób pokazuje, że ludzie doświadczający znacznej złości i napięcia są cztery razy bardziej narażeni na wystąpienie przeziębienia czy infekcji bakteryjnej, niż Ci, którzy takich emocji nie przeżywają.

Profilaktyka i leczenie przeziębienia i grypy

Szczepionka jest uznawana za skuteczną profilaktykę na przeziębienie i grypę. Biorąc pod uwagę przyczyny przeziębienia i grypy oraz ich rolę w detoksykacji i przywróceniu wewnętrznej homeostazy warto zapobiegać i leczyć metodami naturalnymi.

 

Utrzymywanie sprawnego systemu immunologicznego jest uważane za klucz do uniknięcia wszelkich zakażeń, w tym przeziębienia i grypy. Właściwa dieta, odżywcze suplementy i probiotyki, unikanie alkoholu i redukcja stresu pozwalają poprawić funkcje układu immunologicznego.

 

Wcześnie wychwycone symptomy zakażenia wirusem mogą być skutecznie powstrzymane dzięki  ozonoterapii, witaminoterapii doustnej lub dożylnej oraz innym środkom wymienionym poniżej.

 

Słowa „lepiej zapobiegać niż leczyć” są szczególne znaczące dla przeziębienia i grypy gdyż prawie ponad połowa społeczeństwa co roku,  cierpi jesienią z powodu grypy lub przeziębienia.

 

Czosnek (Allium sativum), historycznie ludowe remedium, jest rośliną o silnym działaniu przeciwwirusowym i przeciwbakteryjnym. Świeżo starty czosnek ma właściwości bakteriobójcze, nawet w stosunku do bakterii opornych na powszechne antybiotyki. W innych pracach naukowych udowodniono, że chroni on przed wirusem grypy i pobudza wytwarzanie przeciwciał.  Surowy czosnek ciężko spożywać w dni powszednie ale możemy zażywać pozbawione zapachu kapsułki.

Zioła

Zioła mają bardzo długą historię stosowania w leczeniu przeziębienia i grypy dzięki działaniu immunostymulującym, przeciwwirusowym, przeciwzapalnym i przeciw nieżytowym.

 

Wzmacniająco na układ obronny organizmu wpływają: imbir, echinacea, lukrecja, bez czarny, dziurawiec, lipa, krwawnik, szałwia i wiele inne. Zioła te mogą być stosowane pojedynczo jako herbatki i napary.

 

Leki i suplementy: Grepofit nosol ( firma energy)Lavyl auricum spray do nosa.

Aromaterpia : olejek z drzewa herbacianego i eukaliptusowy

Dane kontaktowe

IMC Centrum Zdrowia
ul. Strzelińska 41
55-010 Żerniki Wrocławskie

Godziny pracy

Pn-Pt 8:00-20:00 | Sb 9:00-15:00
Umów się!

Masz pytanie?
Skorzystaj z szybkiej formy kontaktu!

    Twoje imię*
    Twój e-mail*
    Twój nr. tel
    Twoja wiadomość*

    Dane kontaktowe

    IMC Centrum Zdrowia
    ul. Strzelińska 41
    55-010 Żerniki Wrocławskie

    Godziny pracy

    Pn-Pt 8:00-19.00 | Sb 9.00-14.00