Wróć do poprzedniej strony

Autor: IMCKlinika

Pacjent potrzebuje głębszego spojrzenia

W starożytnej Grecji lekarze nie byli tylko specjalistami od chorób, ale również filozofami. Obecnie zawodzi podejście do leczenia, gdzie lekarze skupiają się tylko na chorym organie bez oglądu na cały organizm. O leczeniu integracyjnym – patrzeniu na człowieka jako całość z Dr Preeti Agrawal, która jest założycielką pierwszego w Polsce ośrodka leczenia integracyjnego IMC Centrum Zdrowia.

Pacjent potrzebuje głębszego spojrzenia

DP: Stworzyła Pani pierwszy w Polsce ośrodek leczenia integracyjnego. Klasyczna medycyna to za mało?

 

 

 Dr PA: Od ponad dwudziestu kilku lat pracuję jako lekarz. Dostrzegłam że współczesna medycyna nie wystarcza, ponieważ leczymy objawowo i powierzchownie. Jestem ginekologiem, jednak problemy moich pacjentek zawsze rozpatruję całościowo.

 

Człowiek jest całością i skuteczne leczenie powinno zawsze zakładać integracyjne, holistyczne podejście do ludzkiego organizmu. Zamknięcie się tylko w jednej wąskiej dziedzinie specjalizacji medycznej bez oglądu całego organizmu to błąd, bo poszczególne narządy są ze sobą ściśle powiązane, a choroby mają również podłoże psychologiczne.

 

Wiem że pacjent potrzebuje głębszego spojrzenia, gdzie najpierw poznajemy jego samego, a potem przechodzimy do leczenia. Takie podejście pozwala dowiedzieć się dlaczego ten narząd jest chory. Dzięki mojej wieloletniej praktyce stworzyłam własną ankietę, od której zawsze zaczynam dogłębne poznanie pacjenta, a następnie proces leczenia. Stale ją udoskonalam. Od wielu lat leczę w oparciu o medycynę integracyjną, czyli połączenie medycyny akademickiej z szeroko pojętą medycyną naturalną oraz psychosomatyką.

 

 

DP: W Polsce takie podejście lekarza do leczenia jest unikalne

 

 

Dr PA: Podejścia, które stosuję w IMC Centrum Zdrowia nauczyłam się w Stanach Zjednoczonych i Niemczech. Można tam odnaleźć wiele komplementarnych metod lekarskich takich jak: ozonoterapia, osteopatia, witaminoterapia czy ziołolecznictwo. My uczymy swoich pacjentów dialogu z ciałem, bo choroba to sygnał od ciała że coś jest nie tak, a organizm zawsze dąży do równowagi. Z chorobą nie należy walczyć, bo w ciele ludzkim zawarta jest głęboka mądrość.

 

 

DP: Czego taki sposób leczenia wymaga od lekarzy?

 

 

Dr PA: Wzajemnej współpracy i wiedzy holistycznej. W Stanach lekarze wszystkich specjalności mogą prócz wiedzy danej specjalizacji medycznej, również być specjalistami medycyny integracyjnej. Chciałabym stworzyć taką możliwość również dla lekarzy w Polsce.

 

 

DP: A Pani udało się stworzyć taki zespół w swojej klinice. Gratuluję!

 

 

Dr PA: Stworzenie takiego zespołu ludzi wymagało ogromnej pracy. Udało się to dzięki pomocy mojego męża, moich wspólników, którzy mieli już swoje wizje wynikające z doświadczeń w leczeniu.

 

Współpracuję z terapeutami wielu specjalności: osteopatia, refleksoterapia, terapia czaszkowo krzyżowa, akupunktura, terapie wschodnie, psychoterapia. W zależności od potrzeb kieruję pacjentów na poszczególne moduły leczenia.

 

 

DP: Jakie choroby pojawiają się najczęściej?

 

 

Dr PA: Trafiają do nas zarówno małe dzieci jak i osoby mające po osiemdziesiąt parę lat. Problemy są bardzo różne: stwardnienie rozsiane, zapalenie stawów, nowotwory w różnych stadiach. Patrzymy realnie na chorobę przygotowując pacjenta i jego rodzinę na leczenie lub czasem do świadomego pożegnania. Praca jest bardzo indywidualna, bo każdy pacjent potrzebuje czegoś innego. Każdy z nas jest jedyną w swoim rodzaju, niepowtarzalną istotą ze swoim bagażem doświadczeń. Czasem ludzie traktują nas jak ostatnią deskę ratunku.

 

 

DP: Jakie leczenie stosowane jest w przypadku nowotworów?

 

 

Dr PA: Począwszy od zmiany diety, po wzmocnienia układu immunologicznego. Mamy bardzo dobre i różnorodzne terapie. Choroby mają zawsze czynnik emocjonalny, więc i tym przypadku moi terapeuci pracują z pacjentem uświadamiając im co na poziomie emocji wywołało chorobę i jak ten konflikt rozwiązać. Pacjenci dostają szereg sposobów, aby wzbudzić swój organizm do samoregeneracji. Mamy też pogadanki dla pacjentów na temat diety, mogą uczestniczyć w wykładach i konferencjach na temat zdrowia.

 

 

DP: Chciałam zapytać działalność prozdrowotna, którą Pani prowadzi, o budowanie świadomości na temat holistycznego leczenia.

 

 

Dr PA: Od wielu lat organizowaliśmy Konferencje Medyczne oraz Festiwale Zdrowia, dotyczące terapii komplementarnych skierowane są do lekarzy i terapeutów. Oprócz polskich wykładowców pojawiają się na nich międzynarodowej sławy specjaliści z całego świata. Festiwalowe warsztaty łączą w sobie osiągnięcia medycyny nowoczesnej z mądrością i tradycją medycyny naturalnej. W ofercie różnorodnych zajęć, odbywających się podczas Festiwali staramy się pomóc odnaleźć odpowiedzi na wiele istotnych pytań współczesnego człowieka i odkryć nowe możliwości drzemiące w każdym z nas.

 

Pojawia się w związku z tym coraz więcej warsztatów psychologiczno-terapeutycznych, zajęć rozwojowych, naturalnych masaży i terapii, obecna jest w wielu formach medycyna Wschodu, a także różnorodne spotkania ze specjalistami, lekarzami, fizjoterapeutami oraz przedstawicielami nowych dziedzin i technologii. Jednocześnie pragniemy wychodzić naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom naszych uczestników i wciąż wzbogacamy kolejne edycje Festiwalu o nowe, najbardziej aktualne tematy z zakresu szeroko rozumianej edukacji zdrowotnej.

 

 

DP: Dziękuję za rozmowę

 

 

DR PA: Dziękuję

 

 

Rozmawiała Dorota Pawelec

Dane kontaktowe

IMC Centrum Zdrowia
ul. Strzelińska 41
55-010 Żerniki Wrocławskie

Godziny pracy

Pn-Pt 8:00-20:00 | Sb 9:00-15:00
Umów się!

Masz pytanie?
Skorzystaj z szybkiej formy kontaktu!

  Twoje imię*
  Twój e-mail*
  Twój nr. tel
  Twoja wiadomość*

  Dane kontaktowe

  IMC Centrum Zdrowia
  ul. Strzelińska 41
  55-010 Żerniki Wrocławskie

  Godziny pracy

  Pn-Pt 8:00-19.00 | Sb 9.00-14.00