Wróć do poprzedniej strony

Udvarthanam

Udwartana

Co to jest Udwartana?

 

Udwartana to rodzaj terapii ajurwedyjskiej wykorzystującej złuszczający, ziołowy peeling w celu usunięcia martwego naskórka, poprawy krążenia i rewitalizacji skóry.

Udvarthanam - na czym polega?

Udwartana to słowo z sanskrytu, które oznacza masowanie ciała (poniżej szyi) w kierunku przeciwnym do kierunku ułożenia włosów na ciele, z zastosowaniem pewnego naciskiem (zazwyczaj z wykorzystaniem proszku ziołowego).

 

Wyraźne pociągnięcia i kierunek masażu stosowane w Udwartana działają jednak na głębszym poziomie niż zwykły peeling ciała. Wzmacniają one głębokie tkanki ciała i działają jak zdrowa procedura odmładzająca.

 

Ten ziołowy peeling ciała wykonuje się od szyi w dół, ruchem posuwistym w górę, w kierunku przeciwnym do kierunku włosów. Udwartana jest częścią codziennego schematu Ayurvedy zwanego Dinacharya i jest przydatna w programach walki z otyłością i odchudzania.

 

Synonimy: Sharira Parimarjana, Churnodvartana (masaż peelingiem proszkowym), Utsadana (masaż pastą), Ruksha Udvartana (suchy peeling proszkowy), Snigdha Udvartana (proszki zmieszane z wodą/mlekiem/olejem).

Udvarthanam - jak wygląda?

Udwartana jest najlepsza, jeśli wykonuje się ją po Abhyandze i postępującej Swedanie (kąpiel parowa). Abhyanga (nakładanie oleju) na całe ciało wykonywana jest z użyciem oleju odpowiedniego dla danej Doshy.

 

Następnie terapeuta obficie posypuje ciało grubo zmielonym proszkiem ziołowym, dobranym odpowiednio do stanu zdrowia i konkretnej Doshy. Chociaż całe ciało (z wyjątkiem głowy) jest pokryte, nacisk kładziony jest na plecy, klatkę piersiową i kończyny.

 

Puder jest wcierany wzdłuż skóry z różną siłą nacisku w określonych kierunkach, zgodnie z leżącymi pod nim mięśniami. Po zabiegu nadmiar pudru jest ścierany. Na koniec następuje kąpiel parowa lub ciepły prysznic.

Udvarthanam - Czas trwania

Udwartana w zależności od oczekiwań oraz celu trwa od 45 minut do 1 godziny.

 

Udwartana jest często łączona z Abhyangą.

Udvarthanam - kiedy wskazane?

Udwartana jest wskazana w przypadku:

 

 • Udvartana jest zalecana dla wszystkich zdrowych osób,
 • Przyrost wagi, otyłości,
 • Choroby Kapha Dosha,
 • Cukrzyca,
 • Choroby skóry, swędzenie, nadmierne pocenie się, nieprzyjemny zapach ciała,
 • Bezsenność/zaburzenia snu,
 • Letarg, słaba koncentracja, mniej energii,
 • Depresja, niepokój, zmęczenie, przedwczesna senność itp.

 

 

Udwartana niesie za sobą korzyści, takie jak:

 

 • Uważa się, że Udvartana łagodzi Kapha Dosha.
 • Pomaga topić nadmiar Meda Dhatu (tkanki tłuszczowej) i dlatego jest bardzo przydatna w leczeniu otyłości.
 • Udvartana nadaje ciału zwartość, tonizuje mięśnie i otaczające je struktury oraz ożywia skórę.
 • Udvartana i inne formy, takie jak Utsadana i Lepa są doskonałe do poprawy wyglądu skóry.
 • Terapia Udvartana rozwiewa senność, zaszczepiając poczucie energii i witalności.

 

 

Cena Udvarthanam wynosi:

 

 • 499 zł – 120 minut

 

Terapeuta:

Sankar Lal Sivasankaran Nair
Terapeuta

Zabiegów i masaży ajurwedyjskich uczył się w Thiruvananthapuram w latach 1999-2008 m.in. w Instytucie Studiów Ajurwedyjskich (ukończył profesjonalny kurs Ayurveda Panchakarma) i w Maruthi Marma Chikilsa Kalari Sangham & Ayurveda, a także w prywatnych poradniach lekarzy ajurwedyjskich (P. S. Sharma, B. S. Jacob z Somatheeram Resort). Pracował jako terapeuta w Sivam Ayurvedic Specialty Hospital.

Paweł Feduch
Terapeuta

Dzięki regularnym treningom zostałem wprowadzony do systemu medycznego zwanym kalari ćikitsa, który jest blisko związany z ajurwedą. Moim nauczycielem w obu tych dziedzinach jest mieszkający we Wrocławiu mistrz kalarippajattu i terapeuta ajurwedyjski, Sankar Lal Sivasankaran Nair.

Na co dzień pracuję jako terapeuta holistyczny, wykonuję masaże i zabiegi ajurwedyjskie oraz refleksologię.