Wróć do poprzedniej strony

Terapia czaszkowo-krzyżowa Wrocław

terapia czaszkowo krzyżowa Wrocław

Zaburzenia w przepływie cieczy opływających i chroniących mózg, takich jak płyn mózgowo-rdzeniowy, mogą niekorzystnie odbić się na stanie zdrowia. W wielu przypadkach pomocna może okazać się terapia czaszkowo–krzyżowa, inaczej cranio–sacralna. Stanowi ona odłam osteopatii często nazywany osteopatią kranialną.

 

Polega na delikatnej manipulacji i uciskaniu punktów w obrębie czaszki, miednicy, przepony, klatki piersiowej oraz kości krzyżowej.

Terapia czaszkowo krzyżowa charakteryzuje się holistycznym podejściem do problemu zdrowotnego, gdyż zajmuje się fizycznym ciałem pacjenta, jego umysłem i duszą.

Terapia czaszkowo-krzyżowa - na czym polega?

Terapia czaszkowo-krzyżowa, którą wykonuje lekarz rehabilitacji medycznej w klinice IMC w Żernikach Wrocławskich, to delikatna metoda zapewniająca ulgę w różnych objawach, wliczając w to bóle głowy oraz szyi, a także efekty uboczne leczenia onkologicznego

 

Podczas terapii czaszkowo-krzyżowej terapeuta za pomocą delikatnego dotyku kości czaszki, błony i struktury powięziowe oraz ruch płynów w centralnym układzie nerwowym i w jego otoczeniu. Obniżenie napięcia w centralnym układzie nerwowym poprawia samopoczucie poprzez wyeliminowanie bólu oraz wzmocnienie zdrowia i odporności.

 

Zabieg koncentruje się na delikatnym układaniu rąk, w celu uwolnienia tkanki łącznej nazywanej powięzią. Powięź (z łaciny słowo oznaczające “pasmo”) jest tkanką okrywającą mięśnie, organy, gruczoły, nerwy, naczynia krwionośne, mózg i rdzeń kręgowy, tworząc sieć łączącą całe ciało.

 

Terapia czaszkowo-krzyżowa opiera się na założeniu, że wszystkie struktury ciała są ze sobą połączone na różnych poziomach. 

 

Uważa się, że umiejętnie przeprowadzona poprawia wydajność zachodzenia procesów biologicznych poprzez pobudzenie naturalnych zdolności organizmu do samoleczenia, samoregulacji i samokorekcji. Ten rodzaj osteopatii może być z powodzeniem stosowany tak w przypadku dzieci jak i dorosłych

Terapia czaszkowo-krzyżowa - jak wygląda?

Terapia czaszkowo-krzyżowa w klinice IMC we Wrocławiu rozpoczyna się od tego, że terapeuta zapyta Cię o doskwierające objawy i wszelkie schorzenia oraz ewentualne urazy powypadkowe, których skutki odczuwasz obecnie. 

 

Przeprowadzenie zabiegu zazwyczaj nie wymaga zdejmowania odzieży, dlatego na wizytę należy założyć wygodne ubrania

 

Sesja trwa około godziny i najczęściej rozpoczyna się od położenia się na grzbiecie na stole do masażu. Terapeuta może rozpocząć zabieg od głowy, stóp albo środka ciała. 

 

Wykorzystując nacisk o sile 5 gramów, terapeuta będzie delikatnie trzymać Twoje nogi, głowę albo kość krzyżową, żeby badać subtelne rytmy i napięcie w powięziach

 

Jeżeli terapeuta uzna to za konieczne, może zacząć Cię delikatnie uciskać albo zmienić Twoją pozycję, aby unormować przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego. W niektórych przypadkach, lekarz rehabilitacji medycznej może zastosować metody uwalniania tkanek, podczas podtrzymywania jednej z Twoich kończyn. 

 

 

W trakcie terapii czaszkowo-krzyżowej mogą pojawić się następujące odczucia, takie jak:

 

 • Uczucie głębokiego relaksu
 • Zasypianie i późniejsze przywoływanie wspomnień i widzenie kolorów
 • Uczucie pulsowania
 • Mrowienie
 • Odczuwanie gorąca albo zimna 

 

Terapeuta wykorzystując delikatne techniki uciskowe, oceni stan Twojego systemu powięziowego. Lekki dotyk i uwolnienie powięzi może przynieść pomoc mięśniom i narządom w naturalnym rozładowaniu napięcia i poprawić ich funkcjonowanie. Podczas terapii czaszkowo-krzyżowej pacjenci zgłaszają odczuwanie głębokiego odprężenia. 

Terapia czaszkowo-krzyżowa - jakie wskazania?

Ta metoda miękkiej osteopatii jest wskazana w przypadku takich objawów jak:

 

 • Przewlekłe bóle kręgosłupa
 • Przewlekły ból
 • Fibromialgia
 • Migrenowe bóle głowy 
 • Zawroty głowy
 • Złożone zespoły bólowe 
 • Zrosty powięziowe
 • Stwardnienie rozsiane
 • Neuralgia
 • Choroby neurodegeneracyjne 
 • Zespół stawu skroniowo-żuchwowego.
 • Udar mózgu
 • Zespół wstrząsowy
 • Zaburzenia mowy
 • Epilepsja

 

Badanie z 2012 roku wykazało, że terapia czaszkowo-krzyżowa jest skuteczna w zmniejszaniu uciążliwości objawów zapalenia zatok oraz ciężkich migren. W kolejnym badaniu naukowcy zauważyli, że po zastosowaniu tego szczególnego rodzaju terapii pacjenci z fibromialgią doświadczyli złagodzenia objawów, w tym obniżenia bólu i niepokoju

 

 

Cena Terapii czaszkowo-krzyżowej wynosi:

 

 • 200 zł – 45-60 minut

 

 

Terapia czaszkowo-krzyżowa – czytaj więcej

 

Upledger, John E., Richard Grossinger, and Donald Ash. CranioSacral therapy: What it is, how it works. North Atlantic Books, 2008.

Haller, Heidemarie, et al. „Craniosacral therapy for chronic pain: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials.” BMC musculoskeletal disorders 21.1 (2020): 1-14.

Terapeuta:

Dorota Lula - terapia czaszkowo krzyżowa IMC Wrocław

Dorota Lula

Terapeuta

Fizjoterapeutka stosująca w swojej praktyce leczenie osteopatyczne. Specjalizująca się w terapii Cranio-Sacralnej Upledger’a (czaszkowo- krzyżowej) –dr John S. Page oraz osteopatii wisceralnej(trzewnej) – dr Stephen Sandler .

Wieloletnia asystentka dr John’a S. Page’a (założyciela Instytutu Upledgera w Anglii oraz międzynarodowego instruktora terapii Cranio-Sacralnej Upledger’a).

Tomasz Wolak terapia czaszkowo krzyżowa Wrocław

Tomasz Wolak

Terapeuta

Opolanin z urodzenia, podróżnik z ciekawości… W wieku 22 lata ciekawość poprowadziła go do podróży po Europie. Po paru latach poznawania naszego kontynentu osiadł na dłużej we Francji, gdzie w klasztorze buddyjskim odbył dwa trzyletnie odosobnienia medytacyjne pod kierunkiem Lamy Geundyna, poznając i ćwicząc różne metody medytacji.

Rafał Banasiak - terapia czaszkowo krzyżowa

Rafał Banasiak

Terapeuta

Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego we Wrocławiu (studia magisterskie – Promocja Zdrowia), Akademię Wychowania Fizycznego w Katowicach (studia magisterskie – Fizjoterapia) oraz Osteopathie Schule Deutschland – Akademię Osteopatii (5-letnie podyplomowe).

Obecnie jest również nauczycielem Akademickim na Wyższej Uczelni i prowadzi zajęcia ze studentami. W pracy bazuje głównie na Autonomicznym Układzie Nerwowym.