Wróć do poprzedniej strony

Pada Abhyanga – masaż stopami

Czym jest Pada Abhyanga?

 

Jest to intensywny masaż , odbywający się w specjalnie zaprojektowanym pomieszczeniu, który polega na wykonywaniu określonych ruchów na ciele za pomocą stóp.

Pada Abhyanga - na czym polega?

Pada Abhyanga składa się z dwóch słów: Pada, czyli stopa i Abhyanga, co oznacza wywoływanie specyficznych i specjalnych ruchów na ciele za pomocą delikatnego masażu olejem. Uważa się, że jest to część codziennego reżimu ajurwedyjskiego dla utrzymania dobrego zdrowia, zwanego Dinacharya.

 

Pada Abhyanga jest jedną z najbardziej relaksujących i odstresowujących procedur i ma wiele korzystnych efektów na umysł i ciało. Różne oleje są używane w zależności od kondycji ciała i występujących stanów chorobowych.

Pada Abhyanga - jak wygląda?

Terapeuta kontroluje nacisk stóp, balansując na linach podwieszonych pod sufitem. Technika masażu jest bardzo złożona i wymaga dogłębnej wiedzy z zakresu anatomii oraz układu nerwowego. Zabieg rozgrzewa, rozbija i uelastycznia mięsnie i stawy , ułatwia przepływ energii w ciele, oczyszcza je i wzmacnia oraz przywraca równowagę energetyczną .

 

W zależności od stanu zdrowia przepisywany jest konkretny olejek. Zioła dodawane do olejku są stosowane w leczeniu konkretnych chorób. Po zabiegu można zastosować kąpiel lub zanurzenie stóp w gorącej wodzie.

Pada Abhyanga - Czas trwania

Masaż trwa 150 minut i zawsze stosowany jest jako seria zabiegów wykonywanych przez siedem, dziewięć lub czternaście dni. Podczas leczenia pacjent powinien utrzymywać zrównoważoną dietę, dbać o odpowiedni czas snu oraz chronić się przed szkodliwymi czynnikami środowiska zewnętrznego .

Pada Abhyanga - kiedy wskazane?

Pada Abhyanga, wskazania do terapii:

 

 • Doświadczenie Pada abhyanga pozostawia uczucie błogości.
 • Ma działanie zarówno miejscowe jak i ogólnoustrojowe.
 • Na poziomie lokalnym utrzymuje skórę stóp miękką i elastyczną, zapobiega suchości, pękaniu podeszwy, łamliwości paznokci, bólom i sztywności.
 • Jest przydatna w wielu zaburzeniach Vata, dysfunkcjach układu nerwowego, zaburzeniach wzroku, zwłaszcza słabego widzenia (poprzez stymulację punktów energetycznych Marma).
 • Pada abhyanga poprawia krążenie krwi, redukuje stres i zmęczenie oraz wzbogaca jakość snu.

 

 

Pada Abhyanga przynosi korzyści, takie jak:

 

 • Pada abhyanga jest korzystna dla wszystkich zdrowych osób.  Mówi się, że jest to część codziennego reżimu Ayurveda dla dobrego zdrowia (Dinacharya).
 • Jest wskazana na zwalczanie szorstkości, sztywności, bólu, suchości, drętwienia, drżenia, uczucia mrowienia i pęknięć w stopach.
 • Jest doskonała dla osób pracujących w zawodach związanych z obciążeniem stóp, takich jak tancerze, sportowcy, policjanci, pielęgniarki, gimnastycy i generalnie ludzie którzy stoją przez dłuższy czas.
 • Jest przydatna dla osób starszych, w celu zapobiegania lub zatrzymania postępu chorób zwyrodnieniowych.
 • Jest ona przepisywany w stresie psychicznym, zmęczeniu i bezsenność.

 

 

Cena Pada Abhyanga wynosi:

 

 • 450 zł – 150 minut

 

Terapeuta:

Sankar Lal Sivasankaran Nair
Terapeuta

Zabiegów i masaży ajurwedyjskich uczył się w Thiruvananthapuram w latach 1999-2008 m.in. w Instytucie Studiów Ajurwedyjskich (ukończył profesjonalny kurs Ayurveda Panchakarma) i w Maruthi Marma Chikilsa Kalari Sangham & Ayurveda, a także w prywatnych poradniach lekarzy ajurwedyjskich (P. S. Sharma, B. S. Jacob z Somatheeram Resort). Pracował jako terapeuta w Sivam Ayurvedic Specialty Hospital.

Paweł Feduch
Terapeuta

Dzięki regularnym treningom zostałem wprowadzony do systemu medycznego zwanym kalari ćikitsa, który jest blisko związany z ajurwedą. Moim nauczycielem w obu tych dziedzinach jest mieszkający we Wrocławiu mistrz kalarippajattu i terapeuta ajurwedyjski, Sankar Lal Sivasankaran Nair.

Na co dzień pracuję jako terapeuta holistyczny, wykonuję masaże i zabiegi ajurwedyjskie oraz refleksologię.