Co to jest Nasyam?
Nasyam to terapia ajurwedyjska polegająca na wprowadzeniu do nosa płynu leczniczego (zazwyczaj oleju) w celu oczyszczenia toksyn z głowy, nosa, gardła, zatok i okolic szyi
Pn-Pt 8:00-19.00 | Sb 9:00-14.00
Co to jest Nasyam?
Nasyam to terapia ajurwedyjska polegająca na wprowadzeniu do nosa płynu leczniczego (zazwyczaj oleju) w celu oczyszczenia toksyn z głowy, nosa, gardła, zatok i okolic szyi
Nasyam to słowo z sanskrytu, które odnosi się do podawania leczniczych płynów przez nos. Nos jest ważnym narządem zmysłu i drogą do wewnętrznych układów naszego organizmu.
Płyny podawane przez nos są skutecznie wchłaniane. Działa to jako terapia detoksykacyjna lub jako terapia lecznicza i odżywcza, w zależności od użytego preparatu. Synonimy: Nasya, Prachardana, Shiro Virechana.
Nasyam zaczynamy od poproszenia pacjenta o położenie się na stole twarzą do góry. Za szyją umieszcza się poduszkę lub zwinięty ręcznik, tak aby twarz była lekko odchylona do góry.
Nasyam rozpoczyna się od miejscowej Snehany (nakładanie i masaż olejków) na twarz, szyję i ramiona, koncentrując się na pociągnięciach wzdłuż górnej części nosa i czoła. Następnie przeprowadzana jest lekka Swedana (rozgrzewanie) przy użyciu gorącego ręcznika lub inhalacji parowej.
Następnie głowa jest odchylana do tyłu, jedno nozdrze zostaje zamknięte, a terapeuta wstrzykuje krople oleju leczniczego do drugiego nozdrza. Następnie czynność tę powtarza się w drugim nozdrzu.
Pacjent proszony jest o głęboki wdech, podczas gdy terapeuta masuje górną część nosa i czoło. Kiedy pacjent poczuje, że lek dociera do tylnej ściany gardła lub ust, wypluwa jego nadmiar i przepłukuje gardło ciepłą wodą.
Nasyam w zależności o oczekiwań i celu terapii może trwa od 30 do 60 minut.
Nasyam może być łączona z wieloma innymi terapiami.
Terapeuta:
Zabiegów i masaży ajurwedyjskich uczył się w Thiruvananthapuram w latach 1999-2008 m.in. w Instytucie Studiów Ajurwedyjskich (ukończył profesjonalny kurs Ayurveda Panchakarma) i w Maruthi Marma Chikilsa Kalari Sangham & Ayurveda, a także w prywatnych poradniach lekarzy ajurwedyjskich (P. S. Sharma, B. S. Jacob z Somatheeram Resort). Pracował jako terapeuta w Sivam Ayurvedic Specialty Hospital.
Dzięki regularnym treningom zostałem wprowadzony do systemu medycznego zwanym kalari ćikitsa, który jest blisko związany z ajurwedą. Moim nauczycielem w obu tych dziedzinach jest mieszkający we Wrocławiu mistrz kalarippajattu i terapeuta ajurwedyjski, Sankar Lal Sivasankaran Nair.
Na co dzień pracuję jako terapeuta holistyczny, wykonuję masaże i zabiegi ajurwedyjskie oraz refleksologię.