Wróć do poprzedniej strony

Terapia bańką chińską

Masaż bańką chińską jest starożytną terapią leczniczą stosowaną w celu złagodzenia bólu pleców, szyi, głowy i innych dolegliwości.

 

Terapia bańkami polega na wytworzeniu siły ssącej w celu wciągnięcia krwi do skóry.

Masaż bańką chińską - na czym polega?

Masaż bańką chińską zwiększa przepływ krwi do obszaru, w którym umieszczane są bańki. Może to zmniejszyć napięcie mięśni, poprawiając ogólny przepływ krwi i wspierając regenerację komórek. Może to również pomóc w formowaniu tkanki łącznej i naczyń krwionośnych w tkance.

 

Ssanie wywołane przez Masaż bańką chińską powoduje wciągnięcie płynów zewnątrzkomórkowych do leczonego obszaru. Siła ssania rozszerza i otwiera drobne naczynia krwionośne (kapilary) znajdujące się pod skórą.

 

Twoje ciało traktuje obszar poddany działaniu bańki jak uraz i wysyła do niego więcej krwi, aby pobudzić naturalny proces gojenia. Mówi się, że stawianie baniek pomaga zrównoważyć procesy zachodzące w organizmie (yin i yang).

 

Przywrócenie równowagi pomiędzy tymi dwoma siłami ma pomóc we wzmacnianiu odporności organizmu na patogeny, jak również w zwiększeniu przepływu krwi i zmniejszeniu bólu.

 

Ludzie stosują masaż bańką chińską, jako uzupełnienie opieki nad wieloma problemami i schorzeniami.

Masaż bańką chińską - jak wygląda?

Masaż bańką chińską wykonywany jest się za pomocą kilku dużych szklanych baniek, w środku bańki znajduje się wacik nasączony spirytusem.

 

Plecy nasmarowane są oliwką (z dodatkiem specjalnego roztworu ziołowego, wspomagającego przebieg zabiegu), aby bańka łatwiej przesuwała się po powierzchni skóry.  Wacik umieszczony w bańce podpala się i szybkim ruchem przykłada do pleców. 

 

Wystąpienie podciśnienia w bańce powoduje zassanie fałdu skóry. W zależności od wybranej techniki, bańki pozostają w miejscu albo jest nimi wykonywany masaż. Alternatywą dla baniek szklanych jest zastosowanie mniejszych baniek plastikowych z gruszką lub pompką o nieco łagodniejszym działaniu niż bańki ogniowe.

Masaż bańką chińską - kiedy wskazany?

Masaż bańką chińską jest stosowane w leczeniu wielu różnych schorzeń. Może być szczególnie skuteczny w łagodzeniu stanów powodujących bóle mięśni.

 

 

Masaż bańką chińską może złagodzić objawy takich schorzeń jak:

 

  • Zapalenie stawów, w tym reumatoidalne zapalenie stawów.
  • Ból pleców, ból szyi, ból kolan i ból barków.
  • Problemy z oddychaniem, takie jak astma.
  • Zespół cieśni nadgarstka.
  • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak choroba jelita drażliwego (IBS).
  • Bóle głowy i migreny.
  • Wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie).

 

Ponieważ Masaż bańką chińską może być również stosowany do głównych punktów akupresury, praktyka ta jest prawdopodobnie skuteczna w leczeniu problemów trawiennych, skórnych i innych schorzeń powszechnie leczonych akupresurą.

 

Badanie przeglądowe z 2012 roku sugeruje, że lecznicza moc terapii baniek chińskich może być czymś więcej niż tylko efektem placebo.

 

Naukowcy odkryli, że Masaż bańką chińską może pomóc między innymi w następujących schorzeniach:

 

  • Półpasiec
  • Porażenie nerwu twarzowego
  • Kaszel i duszności
  • Trądzik
  • Przepuklina krążka lędźwiowego
  • Spondyloza szyjna

 

 

Cena Masażu bańką chińską wynosi:

 

  • 200 zł – 45 minut

 

 

  Masaż bańką chińską – czytaj więcej

 

Chirali, Ilkay Z. Traditional Chinese Medicine Cupping Therapy-E-Book. Elsevier Health Sciences, 2014.

 

Cao, Huijuan, Xun Li, and Jianping Liu. „An updated review of the efficacy of cupping therapy.” PloS one 7.2 (2012): e31793.

Terapeuta:

Hanna Seńczuk
Terapeuta

Masażu Shiatsu oraz holistycznego podejścia do zdrowia uczyła się w Międzynarodowym Instytucie Makrobiotyki w Szwajcarii, Rosewell Shiatsu Center w Wielkiej Brytanii, Studium Edukacji Ekologicznej na kierunku terapii naturalnych we Wrocławiu oraz licznych seminariach i kursach organizowanych przez Wrocławski Ośrodek Edukacji Makrobiotycznej. Terapii Su- Dżok uczyła się w Moskiewskiej Akademii zdobywając tytuł terapeuty Su-Dżok.

Jacek Sobieraj

Terapeuta

Ukończyłem szkolenia w zakresie: podstaw medycyny chińskiej, anatomii topograficznej akupunktury, akupunktury w bezsenności i innych zaburzeniach snu, diagnozy z pulsu, strategii TMC dla chorób współczesnych – zintegrowane podejście do diagnozy i terapii, masażu ajurwedyjskiego. Ponadto posiadam stopień mistrzowski naturalnej metody leczenia dr Usui.

Edyta Wojciulewicz

Terapeutka

Jestem dyplomowaną masażystką (masaż klasyczny I i II stopnia). Ukończyłam Lansdowne College of Acupuncture and Complementary Medicine w Dublinie z dyplomem specjalistki od akupunktury.

Uczęszczałam do Szkoły TOMO, by zgłębić Podstawy Tradycyjnej Medycyny Chińskiej oraz do Międzynarodowej Szkoły Akupunktury Klasycznej AcuArt.