Wróć do poprzedniej strony

Ksheeradhara

Ksheeradhara

Kshiradhara to zabieg ajurwedyjski polegający na polewaniu czoła lub całego ciała i czoła ciepłym mlekiem gotowanym z mieszanką ziół indywidualnie dobranych do stanu zdrowia i dolegliwości.

 

Jest to zabieg dość podobny do Shirodhary, ale Ksheeradhara ma chłodzący wpływ na ciało i jest zalecana podczas letnich miesięcy lub w okolicznościach, które wymagają relaksujących lub chłodzących efektów.

Ksheeradhara - na czym polega?

Mleko ziołowe, które wylewa się na ciało działa jak środek nawilżający, pomagający złagodzić stres, niepokój i napięcie. Zabieg Ksheeradhara pielęgnuje skórę i włosy. Jest to prosty, ale skuteczny proces odpowiedni dla pacjentów, którzy cierpią z powodu dominacji Vata i Pitta, a także migren, stresu i bezsenności.

Ksheeradhara - jak wygląda?

Ksheeradhara zaczyna się od omówieniu dolegliwości i stanu zdrowia, po czym zostaniesz poproszony o położenie się na stole zabiegowym. Następnie przygotowywana jest odpowiednia mieszanka ziół, która jest indywidualnie dobrana do Twojego stanu.

 

W kolejnym kroku terapeuta rozpocznie masaż głowy, po którym nastąpi właściwa część zabiegu, czyli polewanie czoła lub całego ciała ciepłym mlekiem gotowanym z mieszanką ziół. Po zabiegu można zastosować Swedana, np. Nadi Sweda (terapia parą leczniczą) lub inne terapie ajurwedyjskie.

 

Zalecana ilość powtórzeń jest różna i zależy od Twojego stanu psychicznego i fizycznego. Mleko zawiera różne ekstrakty ziołowe, które stosowane są w dwóch głównych zabiegach Ksheeradhara: Sarvangadhara i Shirodhara.

 

Sarvangadhara jest wykonywana poprzez pokrycie mlekiem całego ciała, z wyjątkiem głowy, natomiast zabieg Shirodhara wykonywany jest wyłącznie na głowie. Mleko jest podgrzewane do letniej temperatury i umieszczane w naczyniu dhara.

 

Następnie pozwala się, aby mleko wylało się z naczynia na czoło. Mleko wylewa się ciągłym strumieniem na czoło, szczególnie na okolice skroni. W przypadku Sarvangadhary, ziołowe mleko leje się ciągłym strumieniem po całym ciele.

 

Nieprzerwany strumień ciągle dolewanego mleka ziołowego pomaga stymulować i uspokajać podwzgórze, które reguluje pracę przysadki mózgowej i kontroluje sen.

Ksheeradhara - Czas trwania

Czas trwania zabiegu Ksheeradhara wynosi od 30 do 50 minut i jest powtarzany w okresie od siedmiu do dwudziestu jeden dni.

 

W zależności od stanu chorobowego Kshiradhara może być łączona z Abhyanga, Pizhichi i wieloma innymi zabiegami.

Ksheeradhara - kiedy wskazane?

Główne wskazania obejmują stres, bezsenność, migreny, ból głowy oraz niepokój.

 

 

Korzyści płynące z Ksheeradhara:

 

  • Zapewnia ulgę od zmęczenia
  • Pomaga wzmocnić pamięć
  • Relaksuje system nerwowy i pomaga w zwalczaniu stresu
  • Usprawnia proces trawienia i zapobiega niestrawności
  • Poprawia energię, jasność umysłu, siłę fizyczną i witalność
  • Zmniejsza częstotliwość migreny
  • Przywraca równowagę dosha

 

Zabieg ten nie jest zalecany, jeżeli cierpisz na przewlekłe zapalenie zatok lub przeziębienie.

 

W IMC Centrum Zdrowia oferujemy terapię Ksheeradhara, która znana jest z niesamowicie chłodzącego działania na ciało. Jak wspomniano wcześniej, miesiące letnie są idealne do tego zabiegu. Jest on szczególnie polecany dla osób, które mają problemy z włosami i skórą, a także dla osób, które cierpią z powodu stresu.

 

Cena Ksheeradhara wynosi:

 

  • 400 zł – głowa, 30 minut
  • 510 zł – całe ciało, 150 minut

 

Terapeuta:

Sankar Lal Sivasankaran Nair
Terapeuta

Zabiegów i masaży ajurwedyjskich uczył się w Thiruvananthapuram w latach 1999-2008 m.in. w Instytucie Studiów Ajurwedyjskich (ukończył profesjonalny kurs Ayurveda Panchakarma) i w Maruthi Marma Chikilsa Kalari Sangham & Ayurveda, a także w prywatnych poradniach lekarzy ajurwedyjskich (P. S. Sharma, B. S. Jacob z Somatheeram Resort). Pracował jako terapeuta w Sivam Ayurvedic Specialty Hospital.

Paweł Feduch
Terapeuta

Dzięki regularnym treningom zostałem wprowadzony do systemu medycznego zwanym kalari ćikitsa, który jest blisko związany z ajurwedą. Moim nauczycielem w obu tych dziedzinach jest mieszkający we Wrocławiu mistrz kalarippajattu i terapeuta ajurwedyjski, Sankar Lal Sivasankaran Nair.

Na co dzień pracuję jako terapeuta holistyczny, wykonuję masaże i zabiegi ajurwedyjskie oraz refleksologię.