Wróć do poprzedniej strony

Janu Vasti

Janu Vasti

Czym jest Janu Vasti?

 

Janu Vasti jest ajurwedyjską terapią stosowaną w leczeniu chorób stawu kolanowego, w której Janu (kolano) poddawane jest terapii zwanej Vasti (ciepły olej leczniczy nakładany na staw kolanowy). Vasti oznacza „komorę, która mieści” (w tym przypadku jest to “studnia” z olejem leczniczym).

Janu Vasti - na czym polega?

Kolana, jako ważny staw nośny, są podatne na wiele dolegliwości. W tej terapii ciepły, leczniczy, specyficzny dla Dosha olej jest utrzymywany w kontakcie ze skórą stawu kolanowego przez określony czas, przy użyciu „studni” wykonanej ze specjalnego ciasta z czarnej gramy.

 

Ta odmładzająca terapia ma niezwykle kojący i leczniczy wpływ na skórę, mięśnie, stawy, kości i struktury leżące u podstaw stawu kolanowego. Jest to skuteczna terapia w leczeniu schorzeń stawu kolanowego. Twój terapeuta oceni nękające Cię schorzenie i dobierze olej ziołowy właściwy dla danej choroby i zaburzeń równowagi Dosha.

Janu Vasti - jak wygląda?

Pacjent proszony jest o położenie się na stole zabiegowym. Z czarnego ciasta gramowego wykonuje się studnię lub pierścień, który otacza obszar dotknięty chorobą, tworząc okrąg nad stawem kolanowym.

 

Zapewnia to, że olej jest utrzymywany w miejscu i nie wycieka. Przepisany zgodnie ze stanem choroby, olej leczniczy lub ziołowy ghee (klarowane masło) jest podgrzewany i powoli wlewany do tej studni.

 

Gdy olej stygnie, jest zastępowany nowym, ciepłym przez cały czas trwania zabiegu, aby utrzymać jednolitą temperaturę. Proces ten jest prowadzony przez określony czas. Następnie usuwa się nadmiar oleju i wykonuje miejscową abhyangę na leczonym obszarze i jego okolicach. Po zabiegu można zastosować Swedana, np. Nadi Sweda (terapia parą leczniczą) lub inne terapie ajurwedyjskie.

Janu Vasti - czas trwania

Janu Vasti w zależności od oczekiwań oraz celu terapii może trwać od 30 do 90 minut.

 

W zależności od stanu chorobowego Janu Vasti może być łączone z Abhyanga, Pizhichi i wieloma innymi.

Janu Vasti - kiedy wskazane?

Janu Vasti jest wskazane przy:

 

 • Choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, osteoporoza,
 • Zespół pasma biodrowo-piszczelowego,
 • Naderwania więzadeł, urazy sportowe jak np. naderwanie więzadła krzyżowego przedniego,
 • Sztywne kolano, osłabienie mięśni,
 • Choroby zwyrodnieniowe kolana,
 • Skręcenia i nadwyrężenia,
 • Leczenie pourazowe lub po złamaniach,
 • Przewlekły ból kolana,
 • Zapalenie kaletki maziowej kolana,
 • Zerwana łąkotka, itp.

 

 

Janu Vasti przynosi korzyści, takie jak:

 

 • Relaksujące i lecznicze działanie Janu Vasti zmniejsza ból i sztywność poprzez odżywienie struktur stawu kolanowego.
 • Łagodzi nerwy zaopatrujące staw kolanowy oraz wzmacnia mięśnie, ścięgna i więzadła w tym rejonie.
 • Terapia ta poprawia również lokalne krążenie krwi.
 • Poprawia elastyczność i zakres ruchu stawu kolanowego oraz zmniejsza intensywność i częstotliwość występowania bólu kolana.
 • Janu Vasti jest również zalecane osobom wykonującym zawody wymagające długotrwałego stania, osobom uprawiającym sport, zawodowym sportowcom, itp.

 

 

Cena Janu Vasti wynosi:

 

 • 220 zł – 60 minut

 

Terapeuta:

Sankar Lal Sivasankaran Nair
Terapeuta

Zabiegów i masaży ajurwedyjskich uczył się w Thiruvananthapuram w latach 1999-2008 m.in. w Instytucie Studiów Ajurwedyjskich (ukończył profesjonalny kurs Ayurveda Panchakarma) i w Maruthi Marma Chikilsa Kalari Sangham & Ayurveda, a także w prywatnych poradniach lekarzy ajurwedyjskich (P. S. Sharma, B. S. Jacob z Somatheeram Resort). Pracował jako terapeuta w Sivam Ayurvedic Specialty Hospital.

Paweł Feduch
Terapeuta

Dzięki regularnym treningom zostałem wprowadzony do systemu medycznego zwanym kalari ćikitsa, który jest blisko związany z ajurwedą. Moim nauczycielem w obu tych dziedzinach jest mieszkający we Wrocławiu mistrz kalarippajattu i terapeuta ajurwedyjski, Sankar Lal Sivasankaran Nair.

Na co dzień pracuję jako terapeuta holistyczny, wykonuję masaże i zabiegi ajurwedyjskie oraz refleksologię.