Pn-Pt 8:00-20:00 | Sb 9:00-15:00

Wróć do poprzedniej strony

Drenaż limfatyczny Wrocław

drenaż limfatyczny Wrocław

Rafał Banasiak – ZnanyLekarz.pl

Drenaż limfatyczny - na czym polega?

Drenaż limfatyczny, znany również, jako masaż limfatyczny, jest delikatną formą masażu stosowaną w celu złagodzenia bolesnego obrzęku rąk i nóg spowodowanego obrzękiem limfatycznym. Obrzęk limfatyczny często dotyka osoby wracające do zdrowia po operacji raka piersi.

 

Obrzęk limfatyczny występuje, gdy tkanki zatrzymują płyn pozostały po tym, jak układ krążenia wysyła krew do tkanek i narządów.

 

Pozostały płyn nazywany jest limfą. W normalnych warunkach układ limfatyczny zbiera limfę i zwraca ją do serca poprzez sieć naczyń limfatycznych i węzłów chłonnych. Jeśli coś zakłóca pracę układu limfatycznego, limfa gromadzi się w rękach i nogach, powodując ich obrzęk.

 

Masażysta wykorzystując techniki masażu i drenażu limfatycznego, przemieszczając limfę z tkanek do węzłów chłonnych, co łagodzi obrzęk.

 

Rafał Banasiak – ZnanyLekarz.pl

Drenaż limfatyczny - jak wygląda?

Drenaż limfatyczny składa się z dwóch etapów:

 

  • Oczyszczanie: Uwolnienie płynu limfatycznego z tkanek.
  • Reabsorpcja: Przeniesienie płynu limfatycznego do węzłów chłonnych.

 

W trakcie zabiegu masażysta wykonuje określone sekwencje, stosując serię technik masażu, w tym rozciąganie, ściskanie, przesuwanie i ruchy kubeczkowe.

 

Lekkie rytmiczne ruchy stymulują układ limfatyczny, nie naciskając mocno na naczynia. Sprawia to, że płyn limfatyczny łatwo przemieszcza się przez węzły i tkanki z zachowaniem pewności, że płyn nie zostanie nigdzie uwięziony.

Drenaż limfatyczny - jakie wskazania?

Drenaż limfatyczny jest stosowany u osób z obrzękiem limfatycznym, który wiąże się z nabrzmieniem, zazwyczaj jednej z nóg lub rąk.

 

Obrzęk jest spowodowany przez płyn limfatyczny, który zbiera się w tkankach miękkich, z powodu zaburzeń genetycznych, urazów, infekcji, leczenia onkologicznego lub operacji.

 

 

Objawy obrzęku limfatycznego obejmują:

 

  • Ból
  • Odbarwienie skóry
  • Obrzęk tkanek
  • Ciężkość w kończynach
  • Słabość
  • Stwardnienie lub pogrubienie skóry
  • Nawracające infekcje

Drenaż limfatyczny - jakie korzyści?

Drenaż limfatyczny może zwiększyć korzyści z leczenia obrzęku limfatycznego, do którego stosowane są ciasne bandaże uciskowe i pończochy.

 

Jeśli doświadczasz obrzęku limfatycznego po mastektomii ( polegającej na usunięciu tkanki piersi w celu leczenia lub zapobiegania rakowi piersi), masaż z drenażem limfatycznym może pomóc złagodzić łagodne lub umiarkowane objawy pooperacyjne.

 

 

Leczenie Innych Dolegliwości Zdrowotnych

 

Oprócz obrzęku limfatycznego, drenaż limfatyczny może pomóc w leczeniu kilku innych problemów zdrowotnych z zaznaczeniem, że metoda ta może działać w mniejszym lub w większym stopniu w zależności od schorzenia.

 

 

Badania wykazały, że masaż z drenażem limfatycznym może być korzystny w następujących przypadkach:

 

Reumatoidalne zapalenie stawów. Jeśli cierpisz na reumatoidalne zapalenie stawów, w miarę postępu choroby możesz doświadczać słabego przepływu limfy. Wraz z obrzękiem tkanek, zwiększa się ból, stawy tracą swoją funkcjonalność a skóra zmienia kolor. Masaż z drenażem limfatycznym może pomóc złagodzić te objawy reumatoidalnego zapalenia stawów w późniejszym stadium choroby.

 

‌Przewlekła niewydolność żylna (PNŻ). Przewlekła niewydolność żylna występuje wtedy, gdy zastawki lub ściany żył w nogach nie działają prawidłowo. Utrudnia to powrót krwi do serca z nóg.‌ Masaż drenażu limfatycznego może pomóc zwiększyć prędkość przepływu krwi u osób z PNŻ.

 

Masaż może sprawić, że tętnica udowa (duża tętnica w udzie) działa lepiej natychmiast po zakończonej sesji. Nie jest jasne, jak długo utrzymuje się ten wpływ oraz czy masaż zapewnia długotrwałą ulgę w bólu i obrzęku. Dalsze badania w tej dziedzinie mogą pomóc rzucić więcej światła na skuteczność tej techniki masażu na PNŻ.

 

Fibromialgia. Masaż z drenażem limfatycznym może pomóc osobom cierpiącym na fibromialgię. Stan ten powoduje zapalenie nerwów skóry oraz jej przebarwienie jak również  obrzęk tkanek. Wykazano, że masaż ten jest lepszy niż masaż tkanki łącznej w leczeniu depresji, sztywności i poprawy jakości życia osób żyjących z fibromialgią.

 

Lipodemia. Choroba ta rozwija się, gdy nadmiar tłuszczu gromadzi się w dolnej części ciała, blokując drogi limfatyczne i powodując obrzęk limfatyczny.

 

 

Cena Drenażu limfatycznego wynosi:

 

  • 140 zł – 45 minut

 

 

  Drenaż limfatyczny – czytaj więcej

 

Földi, Michael, and Roman Strossenreuther. Foundations of Manual Lymph Drainage E-Book. Elsevier Health Sciences, 2005.

 

Provencher, Anne-Marie, et al. „The use of manual lymphatic drainage on clinical presentation of musculoskeletal injuries: A systematic review.” Complementary Therapies in Clinical Practice (2021): 101469.

Drenaż limfatyczny - Terapeuta wykonujący:

Rafał Banasiak
Terapeuta

Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego we Wrocławiu (studia magisterskie – Promocja Zdrowia), Akademię Wychowania Fizycznego w Katowicach (studia magisterskie – Fizjoterapia) oraz Osteopathie Schule Deutschland – Akademię Osteopatii (5-letnie podyplomowe).

Obecnie jest również nauczycielem Akademickim na Wyższej Uczelni i prowadzi zajęcia ze studentami. W pracy bazuje głównie na Autonomicznym Układzie Nerwowym.

Edyta Wojciulewicz
Terapeutka

Jestem dyplomowaną masażystką (masaż klasyczny I i II stopnia). Ukończyłam Lansdowne College of Acupuncture and Complementary Medicine w Dublinie z dyplomem specjalistki od akupunktury.

Uczęszczałam do Szkoły TOMO, by zgłębić Podstawy Tradycyjnej Medycyny Chińskiej oraz do Międzynarodowej Szkoły Akupunktury Klasycznej AcuArt.

Dane kontaktowe

IMC Centrum Zdrowia
ul. Strzelińska 41
55-010 Żerniki Wrocławskie

Godziny pracy

Pn-Pt 8:00-20:00 | Sb 9:00-15:00
Umów się!