Wróć do poprzedniej strony

Drenaż limfatyczny

drenaż limfatyczny Wrocław

Drenaż limfatyczny to rodzaj masażu uciskowego wykonywanego w celu pobudzenia krążenia chłonki (inaczej limfy).

 

Główne wskazania do wykonania masażu limfatycznego to zastoje limfatyczne, obrzęki powstałe na skutek operacji (np. po operacji tarczycy czy po mastektomii), cukrzyca. Drenaż limfatyczny wykonywany jest także często jako zabieg wspomagający proces odchudzania i redukcji cellulitu.

Drenaż limfatyczny - na czym polega?

Dostępny w IMC Centrum Zdrowia we Wrocławiu drenaż limfatyczny, znany również, jako masaż limfatyczny, jest delikatną formą masażu oddziałującego na układ chłonny człowieka, który wykonuje lekarz rehabilitacji medycznej. Jest stosowany w celu złagodzenia bolesnego nabrzmienia rąk i nóg spowodowanego obrzękiem limfatycznym. Obrzęk ten często dotyka osoby wracające do zdrowia po operacji raka piersi. Występuje, gdy tkanki zatrzymują płyn pozostały po tym, jak układ krążenia wysyła krew do tkanek i narządów.

 

Pozostały płyn nazywany jest limfą. W normalnych warunkach układ limfatyczny zbiera limfę i zwraca ją do serca poprzez sieć naczyń i węzłów chłonnych. Jeśli coś zakłóca pracę układu, limfa gromadzi się w rękach i nogach, powodując ich obrzmienie.

 

Masażysta wykorzystując techniki masażu i drenażu limfatycznego, pobudza układ limfatyczny i wspomaga przemieszczanie limfy z tkanek do węzłów chłonnych, co łagodzi obrzęk.

 

Drenaż limfatyczny - jak wygląda?

Drenaż limfatyczny składa się z dwóch etapów:

  • Oczyszczanie: Uwolnienie płynu limfatycznego z tkanek.
  • Reabsorpcja: Przeniesienie limfy do węzłów limfatycznych (chłonnych).

 

W trakcie zabiegu masażysta wykonuje określone sekwencje, stosując serię technik masażu, w tym rozciąganie, ściskanie, przesuwanie i ruchy kubeczkowe.

 

Lekkie rytmiczne ruchy stymulują pracę układu limfatycznego, nie naciskając mocno na naczynia limfatyczne. Sprawia to, że płyn limfatyczny łatwo przemieszcza się przez węzły i tkanki z zachowaniem pewności, że płyn nie zostanie nigdzie uwięziony.

Drenaż limfatyczny - jakie wskazania?

Drenaż limfatyczny jest stosowany u osób z obrzękiem limfatycznym, który wiąże się z nabrzmieniem, zazwyczaj jednej z nóg lub rąk.

 

Obrzęk jest spowodowany przez płyn limfatyczny, który zbiera się w tkankach miękkich, z powodu zaburzeń genetycznych, urazów, infekcji, leczenia onkologicznego lub operacji.

 

Objawy obrzęku limfatycznego obejmują:

  • Ból
  • Odbarwienie skóry
  • Obrzęk tkanek
  • Ciężkość w kończynach
  • Słabość
  • Stwardnienie lub pogrubienie skóry
  • Nawracające infekcje

Drenaż limfatyczny - jakie korzyści?

Drenaż limfatyczny może zwiększyć korzyści z leczenia obrzęku limfatycznego, do którego stosowane są ciasne bandaże uciskowe i pończochy.

 

Jeśli doświadczasz obrzęku limfatycznego po mastektomii ( polegającej na usunięciu tkanki piersi w celu leczenia lub zapobiegania rakowi piersi), masaż z drenażem limfatycznym może pomóc złagodzić łagodne lub umiarkowane objawy pooperacyjne.

 

Zabieg przeprowadzany zgodnie z kierunkiem przepływu limfy może też stanowić wsparcie w walce z objawami pojawiającymi się po zabiegu liposukcji, do których należy ból oraz opuchnięte, obolałe ciało. Stymulacja przepływu żylnego może pomóc w zwiększeniu dopływu tlenu, sprawniejszym usuwaniu produktów metabolicznych oraz poprawie wewnętrznej ruchomości tkanek miękkich.

 

Masaż połączony z oddziaływaniem na układ chłonny może ponadto stanowić jeden z elementów terapii antycellulitowej, pomagając w redukcji cellulitu. Może pomóc w rozbiciu chłonki oraz lepszym ukrwieniu i odżywieniu skóry.

 

Leczenie Innych Dolegliwości Zdrowotnych

 

Oprócz obrzęku drenaż limfatyczny może pomóc w leczeniu kilku innych problemów zdrowotnych z zaznaczeniem, że metoda ta może działać w mniejszym lub w większym stopniu w zależności od schorzenia.

 

 

Badania wykazały, że masaże limfatyczne mogą być korzystne w następujących przypadkach:

  • Reumatoidalne zapalenie stawów. Jeśli cierpisz na reumatoidalne zapalenie stawów, w miarę postępu choroby może dokuczać Ci słaby przepływ limfy. Wraz z obrzękiem tkanek zwiększa się ból, stawy tracą swoją funkcjonalność, a skóra zmienia kolor. Masaż z drenażem limfatycznym może pomóc złagodzić objawy reumatoidalnego zapalenia stawów w późniejszym stadium choroby.
  • ‌Przewlekła niewydolność żylna (PNŻ). Przewlekła niewydolność żylna występuje wtedy, gdy zastawki lub ściany żył w nogach nie działają prawidłowo. Utrudnia to powrót krwi do serca z nóg.‌ Masaż drenażu limfatycznego może pomóc zwiększyć krążenie krwi i jej prędkość przepływu u osób z PNŻ.Masaż może sprawić, że tętnica udowa (duża tętnica w udzie) działa lepiej natychmiast po zakończonej sesji. Nie jest jasne, jak długo utrzymuje się ten wpływ oraz czy dzięki zabiegom drenażu limfatycznego zmniejsza się ból i obrzęk. Dalsze badania w tej dziedzinie mogą pomóc rzucić więcej światła na skuteczność tej techniki masażu na PNŻ.
  • Fibromialgia. Masaż z elementami drenażu limfatycznego może pomóc osobom cierpiącym na fibromialgię. Stan ten powoduje zapalenie nerwów skóry oraz jej przebarwienie jak również  obrzęk tkanek. Wykazano, że masaż ten jest lepszy niż masaż tkanki łącznej w leczeniu depresji, sztywności i poprawy jakości życia osób żyjących z fibromialgią.
  • Lipodemia. Choroba ta rozwija się, gdy nadmiar tłuszczu gromadzi się w dolnej części ciała, blokując naczynia i powodując obrzęk. Poza obrzmieniem schorzeniu mogą towarzyszyć popękane naczynka krwionośne, siniaki oraz wzmożone napięcie skóry. Zabieg z wykorzystaniem oddziaływania na układ chłonny może pomóc uregulować metabolizm tkanki tłuszczowej i wspomóc usuwanie toksyn z organizmu.

 

Cena Drenażu limfatycznego wynosi:

 

  • 200 zł – 45 minut

 

 

  Drenaż limfatyczny – czytaj więcej

 

Földi, Michael, and Roman Strossenreuther. Foundations of Manual Lymph Drainage E-Book. Elsevier Health Sciences, 2005.

 

Provencher, Anne-Marie, et al. „The use of manual lymphatic drainage on clinical presentation of musculoskeletal injuries: A systematic review.” Complementary Therapies in Clinical Practice (2021): 101469.