Centrum IMC prowadzi specjalistyczny gabinet akupunktury z siedzibą we Wrocławiu. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami, którzy mają duże doświadczenie w przeprowadzaniu tej procedury o wielowiekowej tradycji. Zajmuje ona ważne miejsce w tradycyjnej medycynie chińskiej i nie tylko. Zalecana jest pacjentom zmagającym się z wieloma dolegliwościami zdrowotnymi i w wielu przypadkach stanowi bezpieczną alternatywę dla leków przeciwbólowych, zwłaszcza w przypadku osób cierpiących na chroniczny ból.
Akupunktura
Co to jest akupunktura?
Oferowana w naszym gabinecie akupunktura to licząca 3000 lat, oparta na medycynie chińskiej praktyka stosowana do leczenia różnych schorzeń poprzez stymulowanie określonych punktów na skórze za pomocą igieł.
Akupunktura we Wrocławiu - na czym polega?
Akupunktura poprawia funkcjonowanie organizmu i wspiera naturalny proces samoleczenia poprzez stymulację określonych miejsc anatomicznych, powszechnie nazywanych punktami akupunkturowymi.
Najczęstszą metodą używaną do stymulacji punktów akupunkturowych jest wprowadzanie cienkich, sterylnych igieł do skóry. Efekt ten może być dodatkowo wzmocniony poprzez nacisk, ciepło albo stymulację elektryczną.
Inne techniki stymulacji punktów akupunkturowych obejmują masaż ręczny, termopunkturę, terapię ciepłem, stawianie baniek, a także miejscowe stosowanie ziołowych leków i mazideł.
Tradycyjna medycyna chińska, której ważną częścią jest akupunktura, oparta jest na starożytnej filozofii, która opisuje wszechświat i ciało w kategoriach dwóch przeciwstawnych sił: yin i yang.
Kiedy siły te są w równowadze, ciało jest zdrowe. Energia, zwana „qi” (wymawiana jako „czi”), przepływa przez całe ciało wzdłuż określonych ścieżek, zwanych meridianami. Ten stały przepływ energii utrzymuje siły yin i yang w równowadze.
Jeśli jednak przepływ energii zostanie zablokowany (tak jak woda zamknięta za tamą), zakłócenia mogą prowadzić do bólu, ograniczenia funkcjonalności lub wystąpienia choroby.
Akupunktura może uwolnić zablokowane qi i wspierać prawidłowe funkcjonowanie ciała, wywołując naturalną odpowiedź organizmu na leczenie poprzez różne systemy fizjologiczne.
Współczesne badania wykazały wpływ akupunktury na układ nerwowy, hormonalny i odpornościowy, a także na układ sercowo-naczyniowy i pokarmowy. Stymulując różne układy organizmu, procedura przeprowadzana w naszym gabinecie we Wrocławiu może pomóc w uśmierzaniu bólu, poprawie snu, funkcji trawiennych i dobrego samopoczucia.
Akupunktura Wrocław - jak wygląda?
Akupunktura rozpocznie się od pytania o historię Twojego zdrowia. Następnie zbada kształt, kolor i pokrycie języka, wyczuje puls i ewentualnie wykona kilka dodatkowych badań fizycznych w zależności od indywidualnych potrzeb zdrowotnych.
Korzystając z tych unikalnych narzędzi oceny, akupunkturzysta będzie w stanie zalecić odpowiedni plan leczenia w celu rozwiązania konkretnego problemu.
Procedura zaczyna się od wygodnego ułożenia się na stole zabiegowym, podczas gdy terapeuta precyzyjne stymuluje punkty akupunkturowe na różnych obszarach ciała. Większość ludzi nie odczuwa żadnego dyskomfortu, ponieważ specjalne igły są bardzo delikatnie umieszczane.
Igły są zazwyczaj utrzymywane od 5 do 30 minut. W trakcie przeprowadzania zabiegu jak i po jego zakończeniu pacjenci zgłaszają poczucie głębokiego zrelaksowania.
Częstotliwość i liczba zabiegów w gabinecie akupunktury Centrum IMC we Wrocławiu różni się w zależności od osoby. Niektórzy odczuwają znaczną ulgę już po pierwszym zabiegu. W przypadku złożonych lub długotrwałych schorzeń przewlekłych może być zalecany jeden do dwóch zabiegów tygodniowo przez kilka miesięcy.
W przypadku ostrych problemów zdrowotnych, zwykle wymagana jest mniejsza liczba wizyt — zazwyczaj do ośmiu wizyt łącznie. Zindywidualizowany plan leczenia z ustaleniem przewidywanej liczby zabiegów zostanie naturalnie omówiony, do tego posłuży pierwsza wizyta.
Akupunktura - kiedy wskazana?
Setki badań klinicznych dotyczących korzyści płynących z tej tradycyjnej, chińskiej techniki pokazują, że technika ta z powodzeniem leczy różne dolegliwości od problemów mięśniowo-szkieletowych (ból pleców, szyi i inne) po nudności, migrenowe bóle głowy, lęki, depresję, bezsenność i niepłodność. Zachęcamy do rezerwowania terminów na terapię w IMC gabinet akupunktury we Wrocławiu.
Kontrolowane badania kliniczne wykazały, że akupunktura jest skuteczną metodą leczenia następujących chorób, objawów i stanów jak:
- Alergiczny nieżyt nosa (w tym katar sienny)
- Kolka żółciowa
- Depresja (w tym nerwica depresyjna i depresja po udarze)
- Czerwonka, ostra bakteryjna
- Bolesne miesiączkowanie
- Epigastralgia (w chorobie wrzodowej, ostrym i przewlekłym zapaleniu żołądka oraz skurczu żołądka)
- Ból twarzy (w tym zaburzenia czaszkowo-żuchwowe)
- Ból głowy
- Nadciśnienie
- Niedociśnienie
- Indukcja porodu
- Ból kolana
- Leukopenia
- Ból dolnej części pleców
- Nieprawidłowe położenie płodu
- Poranne mdłości
- Nudności i wymioty
- Ból szyi
- Ból stomatologiczny (w tym ból zęba i dysfunkcja skroniowo-żuchwowa)
- Zapalenie okołostawowe barku
- Ból pooperacyjny
- Kolka nerkowa
- Reumatoidalne zapalenie stawów
- Rwa kulszowa
- Zwichnięcie
- Udar mózgu
- Łokieć tenisisty
Lekarze konwencjonalni coraz częściej wykorzystują tradycyjną medycynę chińską w prowadzeniu przypadków swoich pacjentów. Jedną z najlepiej przebadanych procedur jest właśnie akupunktura, którą oferujemy we Wrocławiu w gabinecie Centrum IMC. Terapia rekomendowana jest na szereg chorób i dolegliwości różnych układów organizmu człowieka i pozwala uzyskać interesujące rezultaty.
W przypadku następujących chorób, objawów lub stanów opisywane są w literaturze naukowej dowody na skuteczność akupunktury:
- Ból brzucha (w ostrym zapaleniu żołądka i jelit lub w wyniku skurczu przewodu pokarmowego)
- Trądzik pospolity
- Uzależnienie od alkoholu i detoksykacja
- Porażenie Bella
- Astma oskrzelowa
- Ból nowotworowy
- Nerwica serca
- Zapalenie pęcherzyka żółciowego, przewlekłe lub z ostrym zaostrzeniem
- Kamica żółciowa
- Zespół stresu związanego z konkurencją
- Uraz czaszkowo-mózgowy, zamknięty
- Cukrzyca, insulinoniezależna
- Ból ucha
- Epidemiczna gorączka krwotoczna
- Zapalenie wyrostka robaczkowego, proste (bez choroby uogólnionej lub miejscowej)
- Ból oka spowodowany wstrzyknięciem podspojówkowym
- Niepłodność żeńska
- Skurcz twarzy
- Zespół cewki moczowej u kobiet
- Fibromialgia i zapalenie powięzi
- Zaburzenia gastrokinetyczne
- Dna moczanowa
- Status nosiciela wirusa zapalenia wątroby typu B
- Półpasiec (ludzki (alfa) herpeswirus 3)
- Hiperlipidemia
- Niedoczynność jajników
- Bezsenność wywołana bólami ciążowymi
- Zaburzenia laktacji
- Męska dysfunkcja seksualna
- Choroba Ménière’a
- Neuralgia, poherpetyczna
- Atopowe zapalenie skóry
- Otyłość
- Uzależnienie od opium, kokainy i heroiny
- Choroba zwyrodnieniowa stawów
- Ból związany z badaniem endoskopowym
- Ból w zakrzepowym zapaleniu naczyń krwionośnych
- Zespół policystycznych jajników (zespół Steina-Leventhala)
- Ból poekstubacyjny u dzieci
- Pooperacyjna rekonwalescencja
- Zespół napięcia przedmiesiączkowego
- Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego
- Świąd
- Zespół bólu promieniującego i rzekomego
- Zespół Raynauda
- Nawracające zakażenie dolnych dróg moczowych
- Odruchowa dystrofia współczulna
- Pourazowe zatrzymanie moczu
- Schizofrenia
- Sializm, wywołany lekami (nadmierne ślinienie się)
- Zespół Sjögrena
- Ból gardła (w tym zapalenie migdałków)
- Ból kręgosłupa (w tym ostry)
- Sztywny kark
- Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego
- Zespół Tietze’a
- Uzależnienie od tytoniu
- Zespół Tourette’a
- Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (również przewlekłe)
- Kamica moczowa
- Otępienie naczyniowe
- Krztusiec (koklusz)
Cena Akupunktury w gabinecie Centrum IMC we Wrocławiu wynosi:
- 160 zł – 30 minut
- 1440 zł – 10 sesji/ 30 minut
Akupunktura – czytaj więcej
World Health Organization. „Acupuncture: review and analysis of reports on controlled clinical trials.” (2002).
Mayer, David J. „Acupuncture: an evidence-based review of the clinical literature.” Annual review of medicine 51.1 (2000): 49-63.
Filshie, Jacqueline, Adrian White, and Mike Cummings, eds. Medical Acupuncture E-Book: A Western Scientific Approach. Churchill Livingstone, 2016.
Terapeuta:
Jacek Sobieraj
Ukończyłem szkolenia w zakresie: podstaw medycyny chińskiej, anatomii topograficznej akupunktury, akupunktury w bezsenności i innych zaburzeniach snu, diagnozy z pulsu, strategii TMC dla chorób współczesnych – zintegrowane podejście do diagnozy i terapii, masażu ajurwedyjskiego. Ponadto posiadam stopień mistrzowski naturalnej metody leczenia dr Usui.