Kshiradhara to zabieg ajurwedyjski polegający na polewaniu czoła lub całego ciała i czoła ciepłym mlekiem gotowanym z mieszanką ziół indywidualnie dobranych do stanu zdrowia i dolegliwości.
Jest to zabieg dość podobny do Shirodhary, ale Ksheeradhara ma chłodzący wpływ na ciało i jest zalecana podczas letnich miesięcy lub w okolicznościach, które wymagają relaksujących lub chłodzących efektów.
Ksheeradhara - na czym polega?
Mleko ziołowe, które wylewa się na ciało działa jak środek nawilżający, pomagający złagodzić stres, niepokój i napięcie. Zabieg Ksheeradhara pielęgnuje skórę i włosy. Jest to prosty, ale skuteczny proces odpowiedni dla pacjentów, którzy cierpią z powodu dominacji Vata i Pitta, a także migren, stresu i bezsenności.
Ksheeradhara - jak wygląda?
Ksheeradhara zaczyna się od omówieniu dolegliwości i stanu zdrowia, po czym zostaniesz poproszony o położenie się na stole zabiegowym. Następnie przygotowywana jest odpowiednia mieszanka ziół, która jest indywidualnie dobrana do Twojego stanu.
W kolejnym kroku terapeuta rozpocznie masaż głowy, po którym nastąpi właściwa część zabiegu, czyli polewanie czoła lub całego ciała ciepłym mlekiem gotowanym z mieszanką ziół. Po zabiegu można zastosować Swedana, np. Nadi Sweda (terapia parą leczniczą) lub inne terapie ajurwedyjskie.
Zalecana ilość powtórzeń jest różna i zależy od Twojego stanu psychicznego i fizycznego. Mleko zawiera różne ekstrakty ziołowe, które stosowane są w dwóch głównych zabiegach Ksheeradhara: Sarvangadhara i Shirodhara.
Sarvangadhara jest wykonywana poprzez pokrycie mlekiem całego ciała, z wyjątkiem głowy, natomiast zabieg Shirodhara wykonywany jest wyłącznie na głowie. Mleko jest podgrzewane do letniej temperatury i umieszczane w naczyniu dhara.
Następnie pozwala się, aby mleko wylało się z naczynia na czoło. Mleko wylewa się ciągłym strumieniem na czoło, szczególnie na okolice skroni. W przypadku Sarvangadhary, ziołowe mleko leje się ciągłym strumieniem po całym ciele.
Nieprzerwany strumień ciągle dolewanego mleka ziołowego pomaga stymulować i uspokajać podwzgórze, które reguluje pracę przysadki mózgowej i kontroluje sen.
Ksheeradhara - Czas trwania
Czas trwania zabiegu Ksheeradhara wynosi od 30 do 50 minut i jest powtarzany w okresie od siedmiu do dwudziestu jeden dni.
W zależności od stanu chorobowego Kshiradhara może być łączona z Abhyanga, Pizhichi i wieloma innymi zabiegami.
Ksheeradhara - kiedy wskazane?
Główne wskazania obejmują stres, bezsenność, migreny, ból głowy oraz niepokój.
Korzyści płynące z Ksheeradhara:
- Zapewnia ulgę od zmęczenia
- Pomaga wzmocnić pamięć
- Relaksuje system nerwowy i pomaga w zwalczaniu stresu
- Usprawnia proces trawienia i zapobiega niestrawności
- Poprawia energię, jasność umysłu, siłę fizyczną i witalność
- Zmniejsza częstotliwość migreny
- Przywraca równowagę dosha
Zabieg ten nie jest zalecany, jeżeli cierpisz na przewlekłe zapalenie zatok lub przeziębienie.
W IMC Centrum Zdrowia oferujemy terapię Ksheeradhara, która znana jest z niesamowicie chłodzącego działania na ciało. Jak wspomniano wcześniej, miesiące letnie są idealne do tego zabiegu. Jest on szczególnie polecany dla osób, które mają problemy z włosami i skórą, a także dla osób, które cierpią z powodu stresu.
Cena Ksheeradhara wynosi:
- 400 zł – głowa, 30 minut
- 510 zł – całe ciało, 150 minut