Czym jest Kati Vasti?
Kati Vasti jest ajurwedyjską terapią stosowaną w leczeniu chorób zlokalizowanych w dolnej części pleców.
Pn-Pt 8:00-19.00 | Sb 9:00-14.00
Czym jest Kati Vasti?
Kati Vasti jest ajurwedyjską terapią stosowaną w leczeniu chorób zlokalizowanych w dolnej części pleców.
Kati Vasti to ajurwedyjska terapia, w której Kati (dolna część pleców) poddawana jest terapii zwanej Vasti (ciepły olej leczniczy nakładany na obszar lędźwiowo-krzyżowy). Słowo Vasti oznacza „komorę, która mieści”.
Polega to na tym, że ciepły, specyficzny dla Dosha olej leczniczy jest przez określony czas utrzymywany w kontakcie ze skórą dolnej części kręgosłupa za pomocą „studni” wykonanej ze specjalnego ciasta z czarnej gramy.
Ta relaksująca terapia ma niezwykle kojący i leczniczy wpływ na skórę, mięśnie, stawy, kości i struktury leżące u ich podłoża. Jeśli rozszerzy się ją na środkową i górną część kręgosłupa, znana jest również jako Prushtha Vasti. Synonimy: Kati Basti (wymawiane jako Kah-tii Bus-tii), Prushtha Vasti (Proo- Sh-Tah Vus-tii).
Przy użyciu przepisanego oleju leczniczego przeprowadzana jest lokalna Abhyanga. Studnia (lub pierścień), wykonana z ciasta z czarnej gramy, jest używana do otoczenia miejsca zabiegu, dzięki czemu olej jest utrzymywany w miejscu i nie wycieka.
Olejek leczniczy, w zależności od stanu chorobowego, jest podgrzewany i powoli wlewany do studni, pozostając na skórze dolnej części pleców. W miarę ochładzania się oleju w studni jest on zastępowany ciepłym przez cały czas trwania zabiegu, aby utrzymać jednolitą temperaturę.
Proces ten jest kontynuowany przez określony czas. Po tym czasie nadmiar oleju jest odsączany, a na dolnej części pleców i w ich okolicach wykonywany jest lekki masaż. Po zabiegu może nastąpić Swedana, np. Nadi Sweda (terapia parą leczniczą).
Kati vasti w zależności od oczekiwać oraz celu terapii może trwać od 30 do 40 minut.
W zależności od stanu chorobowego, Kati Vasti może być łączone z innymi terapiami.
Zabiegów i masaży ajurwedyjskich uczył się w Thiruvananthapuram w latach 1999-2008 m.in. w Instytucie Studiów Ajurwedyjskich (ukończył profesjonalny kurs Ayurveda Panchakarma) i w Maruthi Marma Chikilsa Kalari Sangham & Ayurveda, a także w prywatnych poradniach lekarzy ajurwedyjskich (P. S. Sharma, B. S. Jacob z Somatheeram Resort). Pracował jako terapeuta w Sivam Ayurvedic Specialty Hospital.
Dzięki regularnym treningom zostałem wprowadzony do systemu medycznego zwanym kalari ćikitsa, który jest blisko związany z ajurwedą. Moim nauczycielem w obu tych dziedzinach jest mieszkający we Wrocławiu mistrz kalarippajattu i terapeuta ajurwedyjski, Sankar Lal Sivasankaran Nair.
Na co dzień pracuję jako terapeuta holistyczny, wykonuję masaże i zabiegi ajurwedyjskie oraz refleksologię.