Wróć do poprzedniej strony

Flebotomia – upust krwi

Terapeutyczna flebotomia to zabieg, w ramach którego upuszczana jest niewielka ilość krwi chorego w celu leczenia pewnych schorzeń. Proces ten usuwa nadmiarowe lub nietypowe czerwone krwinki oraz żelazo.

Flebotomia – co to jest?

Flebotomia zwana również upuszczaniem krwi, polega na wprowadzeniu igły do żyły w celu pobrania krwi. Do wykonania procedury najprawdopodobniej zostanie wybrana jedna z dużych żył, przechodzących blisko skóry w pobliżu zgięcia łokcia.

 

Przed wykonaniem zabiegu duża powierzchnia skóry jest czyszczona za pomocą środków antyseptycznych (najczęściej jodem lub chlorheksydyną).

 

Proces ten jest bardzo czysty i bezpieczny, a każdy etap jest przeprowadzany z myślą o zapewnieniu Ci jak największego komfortu w trakcie wykonywania zabiegu.

 

Igła używana do upuszczania krwi jest zazwyczaj większa od tych wykorzystywanych w celach diagnostyki laboratoryjnej. Większy rozmiar igły jest konieczny do zapewnienia ochrony czerwonych krwinek przed uszkodzeniem.

 

Przykładowo, w trakcie leczenia hemochromatozy ilość krwi pobranej w trakcie zabiegu flebotomii wynosi zazwyczaj od 450 do 500 ml.

 

W zależności od wzrostu oraz wagi, Twój układ krwionośny zawiera około od 5 do 6 litrów krwi.

 

Dzięki terapeutycznemu upuszczaniu krwi, Twój organizm zaczyna kompensować utraconą ilość i szybko pracuje w celu wytworzenia nowej. Proces ten niesie ze sobą wiele prozdrowotnych korzyści wykraczających poza redukcję nadmiaru żelaza.

 

Hemoglobina znajdująca się w Twojej krwi zawiera żelazo, dlatego kiedy tracisz krew w wyniku flebotomii zasadniczo tracisz również żelazo.

 

Poprzez zmniejszanie nadmiaru żelaza i obniżenie poziomu ferrytyny, flebotomia może złagodzić objawy, zatrzymać albo nawet odwrócić postęp chorób związanych z nadmiarem żelaza, ratując zdrowie oraz życie.

Flebotomia - kiedy wskazana?

Terapeutyczna flebotomia wskazana jest w leczeniu osób cierpiących na:

 

  • Hemochromatozę
  • Czerwienicę prawdziwą
  • Porfirię skórną, późną
  • Anemię sierpowatą
  • Niealkoholowe stłuszczenie wątroby

Flebotomia (upuszczanie krwi) – ile trwa?

Gdy nie pojawiają się żadne komplikacje, flebotomia terapeutyczna trwa zaledwie od 10 do 15 minut, czyniąc z niej szybką i łatwą procedurę dla wielu osób

Flebotomia (upuszczanie krwi) – jakie wymagania?

W celu przejścia zabiegu jakim jest flebotomia (upuszczanie krwi) należy uzyskać odpowiednią kwalifikację przez specjalistę hematologa w trakcie konsultacji hematologicznej dostępnej w naszym centrum zdrowia.

Cena Flebotomii – upustu krwi wynosi:

 

  • 300 – 500 zł – w zależności od ilości upuszczonej krwi

Lekarz kwalifikujący:

Dr n. med. Jarosław Dybko
Specjalista Hematolog.

Specjalista hematologii i chorób wewnętrznych.

 

Dyrektor Centrum Hematologiczno-Transplantacyjnego  Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu.

 

Przyjmuje pacjentów od 18 roku życia.

Dane kontaktowe

IMC Centrum Zdrowia
ul. Strzelińska 41
55-010 Żerniki Wrocławskie

Godziny pracy

Pn-Pt 8:00-19:00 | Sb 9:00-14:00
Umów się!