Wlewy witaminowe wykonywane w IMC Centrum Zdrowia we Wrocławiu to metoda uzupełniania niedoborów witamin, czyli związków organicznych niezbędnych do prawidłowej pracy naszego organizmu.
Kroplówki witaminowe zalecane są w przypadku stwierdzenia niedoborów witamin w organizmie, w szczególności podczas ciąży, stosowania restrykcyjnej diety oraz chorób powodujących niedobory.
Taki sposób dostarczania witamin omija układ pokarmowy, a substancje czynne trafiają bezpośrednio do krwiobiegu i natychmiast się wchłaniają. Dzięki temu kroplówka witaminowa może zadziałać szybciej i efektywniej. Niska inwazyjność tej metody spowodowała, że zyskuje ona coraz więcej zwolenników na całym świecie.
Wlewy witaminowe - jakie leczą choroby?
Dożylne wlewy witaminowe są skuteczną metodą leczenia niedoborów witamin. Twój organizm potrzebuje 13 niezbędnych witamin, które możesz dostarczać przyjmując zróżnicowane pokarmy.
Ponieważ każda z tych witamin pełni inną rolę w organizmie, niedobory witamin mogą mieć różne skutki zdrowotne, w zależności od tego, której witaminy lub witamin Tobie brakuje.
Możesz rozwinąć niedobór nie tylko z powodu niedostatecznej ilości witamin w diecie, ale także wskutek wielu stanów chorobowych. Niedobory witamin można wykryć najczęściej za pomocą badań krwi oraz oceny lekarskiej. Witaminoterapię prowadzi się za pomocą doustnych, domięśniowych lub dożylnych suplementów witaminowych.
Preparaty które mogą zostać dostarczone do organizmu za pomocą wlewu witaminowego dożylnie to:
-
- witamina C
- witamina B Complex
- witamina B 12
- Magnez
- Żelazo
Objawy niedoboru witamin
Typowe objawy niedoboru witamin, które mogą stanowić wskazanie do podania wlewu to:
- Chroniczne zmęczenie, niski poziom energii
- Utrata gęstości kości
- Suchość skóry i włosów
- Depresja
- Drażliwość
- Łatwe powstawanie siniaków lub krwawienie
- Słabe gojenie się ran (owrzodzenia utrzymujące się przez długi czas)
- Podatność na infekcje
- Zmiany koloru skóry (zazwyczaj małe, płaskie, jasne plamy na skórze)
Objawy niedoboru są różne. Zazwyczaj zauważalne efekty zaczynają się pojawiać dopiero po kilku miesiącach niskiego poziomu witamin.
Przedłużający się niedobór witamin może powodować poważniejsze problemy zdrowotne, które mogą nie ulec poprawie, w tym zmniejszone czucie w dłoniach i stopach, osłabienie palców u rąk i nóg, utrata wzroku, utrata pamięci, zmiany w zachowaniu, duszność oraz tachykardia (szybkie bicie serca).
Szereg chorób utrudnia prawidłowe wchłanianie i metabolizowanie witamin, prowadząc do ich niedoborów. Do takich schorzeń należą między innymi nietolerancje pokarmowe, przewlekłe biegunki czy zaburzenia mikroflory jelitowej. W takiej sytuacji można rozważyć wlewy dożylne witamin. Dzięki kroplówkom witaminowym z odpowiednimi składnikami osoby które chcą zadbać o własne zdrowie i uzupełnienie witamin, mogą wspomóc pracę układu immunologicznego oraz przyspieszyć oczyszczanie organizmu z zalegających w nim toksyn.
Poza nieodpowiednią dietą, częste przyczyny niedoboru witamin obejmują:
-
- Choroby wątroby (niewydolność, alkoholowa ch. wątroby)
- Choroby nerek
- Przewlekła biegunka
- Zespół złego wchłaniania
- Choroba zapalna jelit
- Choroba Leśniowskiego-Crohna
- Zespół jelita drażliwego
- Niedokrwistość złośliwa
Witaminoterapia (wlewy witaminowe) - jak wygląda?
Leczenie niedoboru witamin polega na ich uzupełnieniu. Jeśli przyczyną niedoboru jest stan chorobowy, konieczne jest również leczenie tego stanu.
Główne zabiegi stosowane w walce z niedoborami to:
Zmiany w diecie
W wielu przypadkach, nawet jeśli choroba przyczynia się do niedoboru witamin, długotrwałe zmiany w diecie mogą pomóc skorygować i zapobiec pogorszeniu się niedoboru. Możesz dowiedzieć się, które pokarmy zawierają potrzebne Ci witaminy, abyś mógł zwracać uwagę na ich odpowiednią ilość. Leczenia obejmuje opracowanie indywidualnego planu żywieniowego, aby uzupełnić niedobory i zapewnić długotrwały dobry stan zdrowia.
Preparaty witaminowe
Istnieje kilka sposobów, aby upewnić się, że otrzymujesz odpowiednią ilość witamin. Jedną z opcji mogą być preparaty witaminowe. Możesz otrzymać zalecenie stosowania suplementu dostępnego bez recepty lub gdy występuje problem z wchłanianiem, suplementy mogą być dostarczane w formie zastrzyków lub kroplówek. Wlewy, które oferuje dziś niejedna klinika witaminowa, są wykonywane pod kontrolą specjalistów i mogą pomóc w zadbaniu o dobre samopoczucie oraz kondycję fizyczną.
Opieka medyczna
Jeśli cierpisz na przewlekłe schorzenia, takie jak zespół jelita drażliwego lub choroba zapalna jelit, zasadniczym celem jest leczenie choroby podstawowej. Niektóre choroby, takie jak niewydolność wątroby, mogą być nieuleczalne w późnych stadiach. Konieczna może być długotrwała suplementacja witaminami w formie zastrzyków lub kroplówek.
Jakie wyróżnia się rodzaje kroplówek witaminowych?
Ból głowy, nudności czy ogólne złe samopoczucie to tylko niektóre objawy, w których zwalczeniu pomocny może okazać się wlew witaminowy. Kroplówki regeneracyjne zawierają w składzie optymalne ilości witaminy C, E, A, B5, sodu oraz potasu. Sprawdzą się przede wszystkim w przypadku osób narażonych na przewlekły stres, po intensywnym treningu i wysiłku fizycznym oraz w okresie rekonwalescencji.
Poszczególne rodzaje kroplówek witaminowych mogą różnią się od siebie zawartością witamin, minerałów i elektrolitów. Za pomocą wlewu dostarczającego organizmowi kwas askorbinowy można wesprzeć układ immunologiczny i opóźnić procesy starzenia, z kolei koktajle bogate w wapń, magnez i glukozę mogą pomóc w walce z chronicznym zmęczeniem i obciążeniem psychicznym.
Wlewy witaminowe - jak się przygotować na wizytę?
Wlewy witaminowe wymagają kwalifikacji lekarskiej. Kwalifikacja odbywa się na podstawie badania lekarskiego w naszej klinice IMC Centrum Zdrowia we Wrocławiu, wyników badań laboratoryjnych oraz historii chorobowej.
Pierwsza konsultacja jest niezbędna w celu stwierdzenia niedoboru i ustalenia sposobu jego uzupełniania – poprzez zmianę diety, suplementację doustną lub w formie zastrzyków/kroplówek.