Konsultacja i sesja zabiegów medycyny chińskiej (TCM) koncentruje się na odbudowie organizmu, aby pomóc mu w samoleczeniu. Ta stara praktyka wykorzystuje akupunkturę, akupresurę, masaż, terapię żywieniową, edukację pacjenta i doradztwo w zakresie stylu życia lub ćwiczeń typu umysł-ciało w celu stymulowania procesu zdrowienia. Jest to kompletny system medyczny stosowany do diagnozowania, leczenia i zapobiegania chorobom przez ponad 2000 lat.
Konsultacja i sesja zabiegów medycyny chińskiej
Konsultacja i sesja zabiegów medycyny chińskiej - dla kogo?
Przez wieki medycyna chińska była wykorzystywana do leczenia rozmaitych schorzeń. Naukowcy do dziś badają jej skuteczność w leczeniu rozmaitych chorób. W przypadku poważnych schorzeń, korzystając z terapeuty TCM, upewnij się, że pozostajesz po kontrolą swojego lekarza prowadzącego. Informuj wszystkich członków swojego zespołu opieki zdrowotnej o lekach, ziołach i innych suplementach, które przyjmujesz.
Niektóre z dolegliwości, w których TCM jest pomocna to:
-
- Otyłość
- Cukrzyca i jej powikłania, takie jak retinopatia (uszkodzenie siatkówki znajdującej się w tylnej części oka)
- Wysoki poziom cholesterolu
- Depresja
- Zapalenie stawów
- Ból pleców
- Zaburzenia płodności u mężczyzn i kobiet
- Choroba Alzheimera
- Choroba Parkinsona
- Zaburzenia trawienia, takie jak zespół jelita drażliwego
- Nawracające zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie pęcherza moczowego
- Nudności i wymioty
- Choroby serca
Tradycyjna chińska medycyna może być również skuteczną metodą leczenia takich schorzeń jak:
-
- Alergie
- Astma
- Nowotwory, zwłaszcza rak jelita grubego
- Udar mózgu
- Zapalenie zatok
- Uzależnienia
- Ból, w tym porodowy i brzucha
- Objawy menopauzalne
- Osteoporoza
- Infekcje (dróg oddechowych, pęcherza moczowego, pochwy)
- Problemy z zasypianiem
- Stres
- Zaparcia
- Neuropatia
- Epilepsja
Konsultacja i sesja zabiegów medycyny chińskiej - jak działa?
Uważa się, że choroby, czyli zmiany w normalnym przepływie qi, powodujące brak równowagi pomiędzy yin i yang, mają trzy główne przyczyny: czynniki zewnętrzne lub środowiskowe, wewnętrzne emocje oraz czynniki związane ze stylem życia, takie jak dieta. Poprzez zastosowanie metod terapeutycznych, TCM pobudza własne procesy lecznicze organizmu. Praktyki stosowane w TCM obejmują:
-
- Akupunkturę i akupresurę
- Termopunkturę, moksę / moksoterapię
- Ziołolecznictwo
- Odżywianie
- Masaż chiński zwany tui na
- Ćwiczenia fizyczne, takie jak tai chi i qi gong, które łączą ruch z medytacją
W TCM narządy wewnętrzne ciała są postrzegane nie tylko, jako indywidualne struktury, ale również, jako złożone sieci. Zgodnie z TCM qi przepływa przez systemy narządów, nerki, serce, śledzionę, wątrobę, płuca, pęcherzyk żółciowy, jelito cienkie i grube, za pośrednictwem meridianów.
Pomimo ich specyficznych nazw, te 5 systemów odpowiada nie tylko poszczególnym częściom ciała. Nerki, na przykład, reprezentują cały układ moczowy wraz z nadnerczami, które znajdują się na szczycie nerek. Serce natomiast reprezentuje zarówno serce, jak i mózg.
Konsultacja i sesja zabiegów medycyny chińskiej - jak wygląda?
Podczas Twojej pierwszej konsultacji terapeuta medycyny chińskiej przeprowadzi wywiad, zadając pytania na temat aktualnych problemów zdrowotnych, historii zdrowia oraz chorób w rodzinie. Terapeuta spojrzy również na Twój język (diagnoza języka) i wyczuje puls na obu nadgarstkach (diagnoza pulsu). Techniki te są w pewnym sensie unikalne dla medycyny chińskiej i mówią terapeucie o stanie funkcjonowania organizmu, zgodnie z teorią medycyny chińskiej.
Twój specjalista TCM będzie współpracował z Tobą w celu opracowania indywidualnie dostosowanego planu zarządzania zdrowiem. Działania te mogą obejmować akupunkturę, akupresurę, masaż, terapię żywieniową, edukację pacjenta i doradztwo w zakresie stylu życia lub ćwiczenia typu umysł-ciało stymulujące proces zdrowienia.
Konsultacje trwają 30, 45 albo 60 minut. Większość osób wymaga od 3 do 10 sesji terapeutycznych, które mogą być rozłożone w przeciągu tygodnia albo dłuższego/krótszego czasu, w zależności od rozwiązywanych problemów zdrowotnych.
Konsultacja i sesja zabiegów medycyny chińskiej - jak przygotować się na wizytę?
Po umówieniu się na pierwszą wizytę, a jeszcze przed jej rozpoczęciem, warto spisać historię swojego zdrowia w tym przebyte operacje, urazy, alergie i przyjmowane leki. Prosimy również o napisanie, jak rozwinął się obecny problem, jak był on badany oraz leczony i o zabranie tak przygotowanych informacji na pierwszą wizytę.
Na wizytę należy przyjść w wygodnym, luźnym ubraniu, po lekkim posiłku. Przed przyjściem na wizytę nie wolno, przez co najmniej 6 h przed pić alkoholu ani kofeiny.
Cena konsultacji wynosi:
- 250 zł – 60 minut
Maciocia, Giovanni. The foundations of Chinese medicine e-book: a comprehensive text. Elsevier Health Sciences, 2015.
Leung, Ping-Chung, ed. Comprehensive Guide To Chinese Medicine, A. World Scientific, 2015.
Xutian, Stevenson, Shusheng Tai, and Chun-Su Yuan, eds. Handbook Of Traditional Chinese Medicine (In 3 Volumes). World scientific, 2014.
Terapeuta konsultujący:
Jacek Sobieraj
Ukończyłem szkolenia w zakresie:
- podstaw medycyny chińskiej,
- anatomii topograficznej akupunktury,
- akupunktury w bezsenności i innych zaburzeniach snu,
- diagnozy z pulsu,
- strategii TMC dla chorób współczesnych – zintegrowane podejście do diagnozy i terapii,
- masażu ajurwedyjskiego.
Ponadto posiadam stopień mistrzowski naturalnej metody leczenia dr Usui.